Świat

Niemiecki wywiad: prezydent Chin osobiście wymusił na WHO nieinformowanie o pandemii.

Źródło: Wikipedia

Prezydent Chin Xi Jinping „osobiście poprosił WHO o powstrzymanie informacji o przenoszeniu człowieka na człowieka i opóźnił globalną reakcję o cztery do sześciu tygodni” na początku wybuchu pandemii COVID-19, twierdzi raport niemieckich służb specjalnych, pisze niemiecki Der Spiegel.

Raport Federalnej Służby Wywiadowczej mówi, że chiński prezydent Xi Jinping osobiście poprosił dyrektora generalnego Światowej Organizacji Zdrowia Tedrosa Adhanoma o „opóźnienie globalnego ostrzeżenia” przed zagrożeniem COVID-19 podczas rozmowy w styczniu. Niemiecki Der Spiegel opublikował zarzuty w ten weekend, powołując się na dane wywiadu z Federalnej Służby Wywiadowczej kraju, znanej jako „Bundesnachrichtendienst” (BND).

Według BND: „21 stycznia przywódca Chin Xi Jinping poprosił szefa WHO Tedrosa Adhanoma Ghebreyesusa o powstrzymanie rozprzestrzeniania informacji o przenoszeniu się wirusa z człowieka na człowieka i opóźnienie o informowaniu świata o pandemii. „BND szacuje, że chińska polityka dezinformacyjna doprowadziła do opóźnienia od czterech do sześciu tygodni, które mogło być przeznaczone na zwalczanie wirusa na całym świecie”. 

WHO opublikowała oświadczenie wkrótce po publikacji, nazywając je „bezpodstawnymi i nieprawdziwymi”. „Dr Tedros i Prezydent Xi nie przemawiali 21 stycznia i nigdy nie rozmawiali przez telefon. Takie niedokładne raporty odwracają uwagę od działań WHO i świata na rzecz zakończenia pandemii COVID-19 ”- czytamy w oświadczeniu. I dalej: „Chiny potwierdziły transmisję nowego koronawirusa z człowieka na człowieka 20 stycznia [przed rzekomą rozmową telefoniczną]. WHO publicznie oświadczyło 22 stycznia, że„ zebrane dane… sugerują, że transmisja między ludźmi ma miejsce w Wuhan”.

Stosunki między Waszyngtonem a WHO pogorszyły się w czasie kryzysu po tym, jak Trump konsekwentnie oskarżał organizację, że stoi po stronie Chin. Na początku zeszłego tygodnia Trump powiedział również, że istnieje wystarczający dowód, aby udowodnić, że reżim prezydenta Xi Jinpinga wprowadził w błąd globalną społeczność.

dailymail.com 

Podobne artykuły
InformacjeŚwiat

Internautki oskarżyły Biebera o molestowanie. Piosenkarz chce 20 mln dolarów zadośćuczynienia

Piosenkarz Justin Bieber zaprzeczył oskarżeniu, jakoby miał molestować seksualnie kobietę w 2014 r., przedstawiając rachunki i inne dowody, które uniemożliwiły mu faktyczne przebywanie w hotelu w Teksasie, w którym rzekomo miał miejsce incydent.
Zobacz więcej
InformacjeKulturaŚwiat

Bill Cosby odsiaduje wyrok za molestowanie i napaść. Jego żona twierdzi, że skazano go... przez rasizm

Żona skazanego za napaść i molestowanie seksualne komika Billa Cosby’ego – Camille wciąż nie wierzy w winę męża. Podczas gdy 82-latek od dwóch lat przebywa w więzieniu, kobieta teraz zarzuca ruchowi #MeToo rasizm i twierdzi, że aktor…
Zobacz więcej
InformacjeSportŚwiat

Wyścig Realu Madryt i Barcelony trwa. Królewscy i Duma Katalonii wygrywają w La Liga

Wyścig piłkarskich potęg w La Liga trwa. Real Madryt pokonał u siebie Mallorcę 2:0, dzięki czemu wrócił na pozycję lidera po 31. kolejce. We wtorek po zwycięstwie nad Athletic Bilbao 1:0 “Królewskich” na chwilę wyprzedziła broniąca…
Zobacz więcej