Świat

Niemiecki wywiad: prezydent Chin osobiście wymusił na WHO nieinformowanie o pandemii.

Źródło: Wikipedia

Prezydent Chin Xi Jinping „osobiście poprosił WHO o powstrzymanie informacji o przenoszeniu człowieka na człowieka i opóźnił globalną reakcję o cztery do sześciu tygodni” na początku wybuchu pandemii COVID-19, twierdzi raport niemieckich służb specjalnych, pisze niemiecki Der Spiegel.

Raport Federalnej Służby Wywiadowczej mówi, że chiński prezydent Xi Jinping osobiście poprosił dyrektora generalnego Światowej Organizacji Zdrowia Tedrosa Adhanoma o „opóźnienie globalnego ostrzeżenia” przed zagrożeniem COVID-19 podczas rozmowy w styczniu. Niemiecki Der Spiegel opublikował zarzuty w ten weekend, powołując się na dane wywiadu z Federalnej Służby Wywiadowczej kraju, znanej jako „Bundesnachrichtendienst” (BND).

Według BND: „21 stycznia przywódca Chin Xi Jinping poprosił szefa WHO Tedrosa Adhanoma Ghebreyesusa o powstrzymanie rozprzestrzeniania informacji o przenoszeniu się wirusa z człowieka na człowieka i opóźnienie o informowaniu świata o pandemii. „BND szacuje, że chińska polityka dezinformacyjna doprowadziła do opóźnienia od czterech do sześciu tygodni, które mogło być przeznaczone na zwalczanie wirusa na całym świecie”. 

WHO opublikowała oświadczenie wkrótce po publikacji, nazywając je „bezpodstawnymi i nieprawdziwymi”. „Dr Tedros i Prezydent Xi nie przemawiali 21 stycznia i nigdy nie rozmawiali przez telefon. Takie niedokładne raporty odwracają uwagę od działań WHO i świata na rzecz zakończenia pandemii COVID-19 ”- czytamy w oświadczeniu. I dalej: „Chiny potwierdziły transmisję nowego koronawirusa z człowieka na człowieka 20 stycznia [przed rzekomą rozmową telefoniczną]. WHO publicznie oświadczyło 22 stycznia, że„ zebrane dane… sugerują, że transmisja między ludźmi ma miejsce w Wuhan”.

Stosunki między Waszyngtonem a WHO pogorszyły się w czasie kryzysu po tym, jak Trump konsekwentnie oskarżał organizację, że stoi po stronie Chin. Na początku zeszłego tygodnia Trump powiedział również, że istnieje wystarczający dowód, aby udowodnić, że reżim prezydenta Xi Jinpinga wprowadził w błąd globalną społeczność.

dailymail.com 

Podobne artykuły
InformacjeKościółŚwiat

Papież apeluje o globalny rozejm

Papież Franciszek zapewnił o swojej bliskości ze wszystkimi dotkniętymi pandemią oraz tymi, którzy doświadczają jej skutków ekonomicznych i socjalnych. Podczas spotkania z wiernymi w Watykanie ponowił też apel o globalne zawieszenie…
Zobacz więcej
KulturaŚwiat

Dwayne „The Rock” Johnson - oto najlepiej opłacana gwiazda na Instagramie

Aktor znany z filmów akcji Dwayne “The Rock” Johnson, jest obecnie najwyżej opłacaną gwiazdą na Instagramie. Za jeden post sponsorowany zgarnia nawet ponad milion dolarów. WedługHopper HQ –firmy zajmującej się…
Zobacz więcej
InformacjeŚwiat

W Mediolanie i Rzymie kwitnie życie nocne. „Biada temu, kto poprosi o założenie maseczki”

W Mediolanie i Rzymie kwitnie życie nocne, podczas którego w tłumie młodzieży rzadkością są maseczki i zachowanie dystansu. Początek lipca, gdy poprawia się sytuacja epidemiologiczna, upływa pod znakiem obaw, jakie skutki przyniesie rozluźnienie…
Zobacz więcej