Świat

9-letnie dziecko ofiarą tajemniczej choroby. „Kawasaki połączony z COVIDEM”. WHO zaczyna badania.

Człowiek w szpitalu, Internet

Nowa choroba pojawia się od dwóch tygodni. Najpierw pisaliśmy o tym, że po raz pierwszy zdiagnozowano ją w Wielkiej Brytanii pod koniec kwietnia. W Nowym Jorku zmarło na nią pięcioletnie dziecko, w Londynie – 14-letnie, a w piątek we Francji dziewięcioletni chłopiec. W samej Francji zdiagnozowano ją w ostatnim czasie u ponad 100 dzieci. USA alarmowały tydzień temu, że coraz więcej dzieci trafia na oddział intensywnej terapii i może to mieć związek z koronawirusem. WHO bada związek nowej choroby dzieci z Covid-19.

W piątek szef oddziału pediatrii szpitala uniwersyteckiego La Timone w Marsylii prof. Fabrice Michel poinformował o śmierci 9-letniego dziecka z powodu “uszkodzenia neurologicznego związanego z zatrzymaniem krążenia”, zbliżonego do choroby Kawasakiego. Dziecko nie miało symptomów COVID-19, ale miało kontakt z chorym na koronawirusa.

Stan Nowy Jork zgłosił 6 dni temu 85 przypadków tajemniczej choroby, troje dzieci zmarło. W Wielkiej Brytanii ponad 100 dzieci również wykazało zespoły zapalne, a 14-letni chłopiec zmarł. Większość tych pacjentów została zakażona koronawirusem około miesiąc temu – podaje dziennik “Le Figaro”.

– Ta choroba ma objawy związane z chorobą Kawasakiego, ale powiązania pozostają bardzo niejasne, nie możemy nazwać jej czystą chorobą Kawasakiego. Można mieć te same objawy, ale nie mieć tej samej choroby. Dlatego nie nazywam tego chorobą Kawasakiego. Bardziej trafne byłoby mówienie o ogólnoustrojowej chorobie zapalnej, która może wpływać na wszystkie narządy, związanej z zakażeniem SARS-CoV-2 – wyjaśnia pediatra i szefowa krajowej sieci nadzoru chorób Kawasakiego dr Isabelle Kone-Paut, cytowana przez dziennik „Le Figaro”.

– Tak naprawdę nie mamy dzisiaj nazwy tej choroby, ale być może moglibyśmy nazwać ją „Kawasaki połączony z COVIDEM” – sugeruje kierownik oddziału pediatrii w szpitalu Necker, Damien Bonnet. – Istnieje bardzo wyraźny związek z COVID-19. Jesteśmy praktycznie pewni, że ta choroba jest związana z koronawirusem – uważa Kone-Paut.

To nowa choroba – mówią lekarze a szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus apeluje do medyków na świecie, by zbierali informacje o takich przypadkach i współpracowali z jego organizacją przy próbie ustalenia przyczyn tej choroby i metod leczenia.

– Wstępne hipotezy wskazują na to, że syndrom ten jest powiązany z Covid-19 (…). Wzywamy szpitale na całym świecie, by współpracowali z władzami krajowymi i WHO, aby wzmóc czujność i lepiej zrozumieć ten syndrom u dzieci – powiedział Tedros.

Źródło: Le Figaro, PAP, Onet

Podobne artykuły
GospodarkaŚwiatTurystyka

Nad Adriatykiem trwa walka o turystów. Włosi zjednoczeni

Włoskie miejscowości na 300-kilometrowym wybrzeżu Adriatyku stworzyły jedną drużynę i razem postanowiły walczyć o turystów. Wspólne zaproszenie dla nich wystosowały regiony Wenecja Euganejska, Emilia-Romania i Friuli- Wenecja Julijska. Z…
Zobacz więcej
InformacjeŚwiat

Internautki oskarżyły Biebera o molestowanie. Piosenkarz chce 20 mln dolarów zadośćuczynienia

Piosenkarz Justin Bieber zaprzeczył oskarżeniu, jakoby miał molestować seksualnie kobietę w 2014 r., przedstawiając rachunki i inne dowody, które uniemożliwiły mu faktyczne przebywanie w hotelu w Teksasie, w którym rzekomo miał miejsce incydent.
Zobacz więcej
InformacjeKulturaŚwiat

Bill Cosby odsiaduje wyrok za molestowanie i napaść. Jego żona twierdzi, że skazano go... przez rasizm

Żona skazanego za napaść i molestowanie seksualne komika Billa Cosby’ego – Camille wciąż nie wierzy w winę męża. Podczas gdy 82-latek od dwóch lat przebywa w więzieniu, kobieta teraz zarzuca ruchowi #MeToo rasizm i twierdzi, że aktor…
Zobacz więcej