Gospodarka

Nowe zasady funkcjonowania sklepów budowlanych i meblarskich. Priorytetem jest bezpieczeństwo.

ludzie podczas zakupow w sklepie Leroy Merlin w Gdansku przy ulicy Grunwaldzkiej fot. Fotomag/Gazeta Polska

Od dzisiaj zakupy można zrobić nie tylko w galeriach handlowych. Otwarte dla klientów zostały też sklepy meblarskie i budowlane. W obu przypadkach handel będzie się odbywał z uwzględnieniem szczególnych zasad bezpieczeństwa.

Celem wprowadzonych  w sklepach meblarskich i budowlanych obostrzeń jest zapewnienie maksymalnego bezpieczeństwa klientom i pracownikom  oraz zmniejszenie ryzyka zakażenia koronawirusem.  Dlatego m. in. wprowadzono wymóg  utrzymania ograniczonej liczby osób w sklepie. Na jedną osobę powinno przypadać minimum 15 m kw. Sklepy będą musiały zrezygnować  z organizowania animacji, w tym roznoszenia ulotek, wydarzeń promocyjnych i innych akcji na terenie sklepów, które mogą sprzyjać tworzeniu się skupisk ludzi. Na terenie sklepów obowiązuje również zakaz spożywania jakichkolwiek posiłków i produktów; z wyjątkiem przestrzeni socjalnej zarezerwowanej dla pracowników.

Według wytycznych Ministerstwa Rozwoju, przygotowanych  we współpracy z Głównym Inspektoratem Sanitarnym,  po każdym kliencie należy zdezynfekować PIN-pady. Właściciele sklepów powinni  zadbać o bieżącą dezynfekcję toalet, wind, klamek, telefonów, klawiatury komputerów, urządzeń w pomieszczeniach socjalnych oraz innych, często dotykanych powierzchni.  

Resort rozwoju sugeruje również ograniczenie do niezbędnego minimum spotkań i narad wewnętrznych pracowników. Spotkania powinny odbywać się przy otwartych oknach, z zachowaniem rekomendowanych przez służby sanitarne odległości pomiędzy osobami (minimum 2 metry). W miarę możliwości preferowany powinien być jednak kontakt telefoniczny lub mailowy. Pracownicy sklepu powinni też  dbać o zachowywanie bezpiecznej odległości w kontaktach z klientami (min. 1,5 metra). Nie dotyczy to jednak stanowisk kasjerskich oraz punktów obsługi klienta, które  dodatkowo muszą być wyposażone w zabezpieczenia w formie przezroczystych przegród oddzielających klienta od pracownika.

Wytyczne dotyczą też zachowania w przypadku podejrzenia u kogoś zakażenia koronawirusem. Osób wykazujących wyraźne oznaki choroby nie powinno się  wpuszczać na teren obiektu. Trzeba je skłonić do jak najszybszego zgłoszenia do najbliższego oddziału zakaźnego w celu konsultacji z lekarzem – osobiście lub telefonicznie pod nr tel. 999 albo 112. Należy też niezwłocznie zgłosić taki incydent do kierownictwa obiektu. To umożliwi obsłudze ustalenie obszaru, w którym poruszała się i przebywała osoba, przeprowadzenie rutynowego sprzątania, zgodnie z procedurami obiektu oraz zdezynfekowanie powierzchni dotykowych (klamki, poręcze, uchwyty itp.).

Podobne artykuły
GospodarkaŚwiatTurystyka

Nad Adriatykiem trwa walka o turystów. Włosi zjednoczeni

Włoskie miejscowości na 300-kilometrowym wybrzeżu Adriatyku stworzyły jedną drużynę i razem postanowiły walczyć o turystów. Wspólne zaproszenie dla nich wystosowały regiony Wenecja Euganejska, Emilia-Romania i Friuli- Wenecja Julijska. Z…
Zobacz więcej
GospodarkaInformacjePolska

Morska farma wiatrowa na Bałtyku. Baltica 1 z warunkami przyłączenia do sieci

W polskiej części Morza Bałtyckiego powstaną trzy morskie farmy wiatrowe. Inwestycja jest gigantyczna – po uruchomieniu całości maksymalna moc będzie wynosić nawet 3500 MW! Niedawno poinformowano, że Polskie Sieci Elektroenergetyczne SA wydały…
Zobacz więcej
GospodarkaPolska

Polska "zieloną wyspą" w czasie kryzysu. Przybyło projektów inwestycji zagranicznych

Nastroje inwestorów są najgorsze w historii, inwestycje zagraniczne lecą na łeb na szyję, a u nas projektów przybyło. Wśród krajów, które obroniły się przed COVID-19, mamy ich najwięcej – czytamy w dzisiejszym “Pulsie…
Zobacz więcej