Zdrowie

Od dziś musisz to wiedzieć. Jak bezpiecznie nosić i dezynfekować maseczki. Poradnik cz.4

Maseczka jednorazowa

Od czwartku 16 kwietnia mamy obowiązek zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej. Jednak noszenie maseczek automatycznie nie ochroni nas przed zakażeniem. Kluczowe znaczenie ma to, jak będziemy ich używac i jak będziemy je dezynfekować.

Podstawową zasadą jest niedotykanie zewnętrznej części maski, na której mogą się znajdować zarazki. Zdaniem naukowców z Hongkongu, koronawirus może się utrzymywać na zewnętrznej części masek chirurgicznych nawet przez tydzień. Dlatego jeżeli mamy ich duży zapas, po zdjęciu wyrzućmy maseczkę. Jeżeli ma nam posłużyć ponownie (co nie jest zalecane, ale z powodu braku maseczek często praktykowane) musimy ją przez tydzień wietrzyć lub odłożyć w zamkniętym woreczku na przynajmniej 7 dni.

Pewne jest jedno, jeżeli dotkniemy zewnętrznej części maski, na której znajdują się zarazki, a potem nasze ręce powędrują do oczu, ust czy nosa, wirus znajdzie się w naszym organizmie.

Jak dezynfekować maseczki bawełniane czy chustki, którymi zakrywamy usta i nos ?

Po zdjęciu takiej osłony, aż do czasu prania, powinno się ja przechowywać w woreczku foliowym, żeby uniknąć jej kontaktu z powierzchniami i przedmiotami w domu. Przed włożeniem maseczek do pralki powinniśmy założyć rękawiczki, albo natychmiast po włączeniu prania umyć ręce i przetrzeć guziki/pokrętła pralki. Kluczowe znaczenie ma temperatura 60 stopni C. Maseczki bawełniane trzeba prac w takiej temperaturze 30 minut. Po wysuszeniu możemy użyć żelazka, 100- 110 st. C.

Można też maski wygotować we wrzącej wodzie : umieścić w pustym słoiku, zakręcić i gotować przez 30 minut. Można użyć również sterylizatora, który ma w domu wielu rodziców małych dzieci.

Ważne: Maski powinny być prane czy odkażane po każdym użyciu.

UWAGA : Na wybielacze z chlorem. Mogą zniszczyć maseczkę a na twarzy wywołać podrażnienie.

WARTO WIEDZIEĆ .

  • Maseczki z zaworkiem wydechowym mają sens jedynie w przypadku kiedy to my chcemy się chronić przed światem, bowiem filtrują wdychane przez nas powietrze. Nie działają jednak wtedy, kiedy to my jesteśmy chorzy bowiem przez zaworek całe wydychane powietrze wydostaje się na zewnątrz i zaraża osoby obok nas.
  • Lekarze zauważają, że wiele osób popełnia błąd nie zakrywając sobie maseczką nosa, tylko usta, w ten sposób lepiej im się oddycha a okulary nie parują. Jednak w ten sposób maseczka nie spełnia swojej roli.
  • Częstym gestem jest ściąganie sobie maseczki na brodę lub szyję, czasem tylko na chwilę. Eksperci zwracają uwagę na to, że jest to błędem. Nie dość, że dotykamy zewnętrznej części maski, to na dodatek narażamy się na to, że jej zewnętrzny fragment dotknie naszych ust lub nosa.

ZOBACZ TEŻ:

Podobne artykuły
InformacjePolskaZdrowie

Mammobusy ruszyły w trasę po przerwie spowodowanej pandemią

Po przerwie spowodowanej pandemią w trasę ruszyły mammobusy. Kobiety znów mogą skorzystać z finansowanego przez NFZ bezpłatnego badania piersi w mobilnych pracowniach mammograficznych – poinformował w piątek Fundusz. Badanie można również…
Zobacz więcej
Anty-COVID 19Zdrowie

Ponad 300 nowych przypadków SARS-CoV-2. Nie żyje 12 zakażonych

309 nowych zakażeń koronawirusem odnotowuje w dzisiejszym raporcie Ministerstwo Zdrowia. W związku z COVID-19 zmarło 12 kolejnych osób. Mamy 309 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z województw: śląskiego (114)…
Zobacz więcej
Anty-COVID 19Zdrowie

Przełomowe odkrycie! Pod koniec 2019 roku koronawirus był już w ściekach włoskich miast

Włoski instytut zdrowia poinformował o przełomowym odkryciu. Już w grudniu 2019 roku w wodach ściekowych w Mediolanie i Turynie znajdowały się ślady koronawirusa – czyli kilka miesięcy przed oficjalnym wybuchem epidemii we Włoszech. W obu…
Zobacz więcej