Kultura

Odszedł Ryszard Adamus, “ojciec sukcesu wielu polskich gwiazd”. Twórca reprezentacji piłkarskiej artystów polskich.

Był ikoną świata muzycznego, producentem, dla wielu nauczycielem dj-skiego fachu. W piątek zmarł nagle Ryszard Adamus. Powiadomił o tym dzisiaj na swoim profilu facebookowym, znany muzyk, Robert Chojnacki.

„Dziś dotarła do mnie bardzo smutna informacja o śmierci Ryszarda Adamusa. Zmarł nagle wczoraj na swojej działce pod w wą. W połowie lat ’90 tych Rysio był wydawcą moich płyt, „Sax & Sex”, „Sax&Dance”, „Big Beat”, oraz kilkunastu składanek. Długo by mówić o naszej współpracy, ale powiem tylko, że była to POSTAĆ ! Człowiek wielkiego serca, który miał wiele talentów. Razem zarobiliśmy, bawiliśmy się itd. On jako jedyny ! w odróżnieniu od wszystkich ,,majdżersów”, zauważył w moich demówkach z „Niecierpliwymi”, „Budzikami”, „Prawie do nieba” itd, drzemiący w nich potencjał, i choć to może nie wypada, ale powiem, że dla sfinansowania „Sax & Sex” potrafił w tajemnicy przed wszystkimi zastawić swój dom w Aninie! Los potem Mu i nam to sowicie wynagrodził. Ale właśnie taki był to Człowiek. Żegnaj kochany Rysiu. Wybaczam Ci wszystko co było nie tak!
Niech Dobry Bóg obdarzy Cię kiedyś Niebem i odpoczywaj w Pokoju. Do zobaczenia . R”

Choć zawsze w cieniu gwiazd, często nazywany był ojcem ich sukcesu. Nie brylował na ściankach celebryckich gal, wolał realizować kolejne wizje, wspierać samorodne diamenty aby po oszlifowaniu tworzyć z nich brylanty muzycznego biznesu. Często – jak w wypadku słynnego album Roberta Chojnackiego „Sax & Sex”, na którym wokalnie wspierał go Andrzej „Piasek” Piasecznego i Kayah, wierzył w coś, w czym inni nie upatrywali szans na fonograficzny sukces. Ostatecznie album sprzedał się w ok. 1,5 milionowym nakładzie. Biorąc pod uwagę fakt, że rok 1995, data jego premiery, to czas żniw piratów, można śmiało liczyć, że drugie tylko trafiło na rynek w postaci nielegalnych kopii.

Ryszard był nie tylko człowiekiem branży, ale w pewien sposób mistrzem dla wielu – mówi specjalnie dla codzienna.net, Marek Sierocki (TVP). Był dj-em w czasach, w których ja dopiero wchodziłem do branży. Był profesjonalistą, wsłuchiwałem się w to co robi w warszawskich klubach, i widziałem jak porywa ludzi tym co robił. Tak, na pewno był moim nauczycielem,  w pewien sposób ulepił mnie takim jakim jestem – dodaje przybity śmiercią Adamsu, popularny prezenter i propagator muzyki. 

Przez wiele lat związany był z piłką nożną, jako człowiek zarządu PZPN tyle samo nie szczędził ostrych słów krytyki dla działania zawodowej piłki w naszym kraju, ile sam wielokrotnie stawał się celem tych krytyk. W jednym z wywiadów powiedział wprost: PZPN to jedno wielkie bagno. Jak w nie wdepniesz, to cię wciągnie. Stworzył reprezentację piłkarską artystów polskich, promował piłkę nożną znakomicie łącząc sport z muzyką. Jego ostatnim wielkim odkryciem muzycznym by Witek Muzyk Ulicy. 

Kilka minut po tym jak dotarła do nas ta wiadomość, w mediach społecznościowych błyskawicznie zaczęły pojawić się pożegnania. Najczęściej przewijał się w nich dwa wątki: podziękowania i słowa „A miałeś jeszcze tyle planów”. 

Miał 67 lat. 

Piotr Iwicki

Podobne artykuły
InformacjeKultura

Patryk Vega pokazał zwiastun swojego najnowszego filmu „Pętla”.

Film “Pętla” zainspirowany został tzw. aferą podkarpacką, czyli tysiącami kompromitujących nagrań zudziałem biznesmenów ipolityków, zarejestrowanych wsieci agencji towarzyskich. Wprodukcji zagrali: Antoni…
Zobacz więcej
InformacjeKultura

Polacy zakochali się w serialach. Wzrosła popularność serwisów streamingowych

Ponad połowa Polaków subskrybuje, głównie filmy i seriale. Już 56 proc. Polek i Polaków korzysta z internetowych usług subskrypcyjnych – wynika z badania Blue Media “Finanse w czasie epidemii”. Platformy oferujące dostęp do filmów…
Zobacz więcej
Kultura

Co oglądać w czasie pandemii? Nieświadomi - jak agentura przejęła Europę Środkową

„Nieświadomi” to świetnie zrealizowany serial produkcji HBO. Wciąga, bo to historia, którą dobrze znamy. Znany opozycjonista wraca w przeddzień aksamitnej rewolucji do Czechosłowacji i zostaje wciągnięty w grę służb. Wspaniały…
Zobacz więcej