Gospodarka

Osłabione pandemią polskie firmy mogą dostać nawet 800 tys. zł dofinansowania na ekspansje zagraniczną

fot. Jan Sroda/Gazeta Polska

Osłabieni kryzysem polscy przedsiębiorcy szukają możliwości zaistnienia na rynkach zagranicznych. Dowodem na to jest wzrost  zainteresowania konkursem „Internacjonalizacja MŚP”  organizowanym  przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP). W zakończonej właśnie pierwszej  rundzie konkursu, który realizowany jest w ramach   Programu Operacyjnego  Polska Wschodnia,  przedsiębiorcy złożyli  55 wniosków na łączną kwotę 25,8 mln zł. W ubiegłym roku złożonych zostało 26 wniosków na łączną kwotę dofinansowania 9,5 mln zł.

– W obliczu kryzysu staramy się jak najbardziej ułatwiać firmom funkcjonowanie i starania o uzyskanie unijnego wsparcia. Dlatego w tym roku w konkursie wprowadziliśmy nowość i znieśliśmy limit na koszty udziału w targach, wystawach i misjach gospodarczych. To mogło wpłynąć na tak duże zainteresowanie konkursem –  uważa Arkadiusz Dewódzki, dyrektor Departamentu Internacjonalizacji Przedsiębiorstw w PARP.

Do dofinansowania kwalifikowały się także koszty usług doradczych i innych usług związanych z internacjonalizacją działalności. Pieniądze z konkursu można również przeznaczyć na pokrycie kosztów nabycia środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych. Warunkiem, który musiały spełnić firmy, by ubiegać się o finansowanie ze środków unijnych, było posiadanie co najmniej jednego wyrobu lub usługi o potencjale do rozwoju na co najmniej jednym nowym rynku zagranicznym.

Maksymalna kwota dofinansowania projektu wynosi 550 tys. zł w przypadku wybrania kierunku ekspansji na co najmniej jeden z rynków z Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub Szwajcarii oraz nawet 800 tys. zł w przypadku innych rynków. Budżet całego konkursu wynosi 50 mln zł.  

„Internacjonalizacja MŚP” jest działaniem skierowanym do firm działających w makroregionie Polska Wschodnia, czyli na obszarze województw: warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, świętokrzyskiego, lubelskiego i podkarpackiego.

Podobne artykuły
GospodarkaŚwiatTurystyka

Nad Adriatykiem trwa walka o turystów. Włosi zjednoczeni

Włoskie miejscowości na 300-kilometrowym wybrzeżu Adriatyku stworzyły jedną drużynę i razem postanowiły walczyć o turystów. Wspólne zaproszenie dla nich wystosowały regiony Wenecja Euganejska, Emilia-Romania i Friuli- Wenecja Julijska. Z…
Zobacz więcej
GospodarkaInformacjePolska

Morska farma wiatrowa na Bałtyku. Baltica 1 z warunkami przyłączenia do sieci

W polskiej części Morza Bałtyckiego powstaną trzy morskie farmy wiatrowe. Inwestycja jest gigantyczna – po uruchomieniu całości maksymalna moc będzie wynosić nawet 3500 MW! Niedawno poinformowano, że Polskie Sieci Elektroenergetyczne SA wydały…
Zobacz więcej
GospodarkaPolska

Polska "zieloną wyspą" w czasie kryzysu. Przybyło projektów inwestycji zagranicznych

Nastroje inwestorów są najgorsze w historii, inwestycje zagraniczne lecą na łeb na szyję, a u nas projektów przybyło. Wśród krajów, które obroniły się przed COVID-19, mamy ich najwięcej – czytamy w dzisiejszym “Pulsie…
Zobacz więcej