Polska

Otwarte zakłady fryzjerskie. W szkołach – konsultacje. Śląsk nie będzie zamykany – premier ogłosił III fazę powrotu do normalności.

Źródło: Internet

– Nauczyliśmy się żyć z wirusem, a kolejne tygodnie mają nam pomóc powrócić do życia gospodarczego. Wirus jest nieprzewidywalny, widzimy też wzrost zakażeń na Śląsku, w kopalniach – mówi premier. – Nie zamierzamy zamykać województwa, ale pomóc Ślązakom. Chciałbym podziękować górnikom, dzięki którym mamy prąd w gniazdach i niezależność energetyczną – dodaje Morawiecki. 

Dzisiaj mamy dobre sygnały z pozostałych obszarów Polski, gdzie liczba nowych zakażeń jest niewielka. Więc możliwe jest przedstawienie III etapu odmrażania życia gospodarczego. 

Od 18 maja mogą funkcjonować zakłady fryzjerskie i kosmetyczne. W rygorze sanitarnym, który wskaże rozporządzenie. 

Częściowo otwieramy usługi gastronomiczne: restauracje, kawiarnie, bary. Szczególnie jeśli chodzi o ogródki zlokalizowane na zewnątrz. Transport publiczny wróci do funkcjonowania w obłożeniu 30 proc. a nie 50 proc. jak do tej pory. 

Od poniedziałku zapewniamy możliwość nauki w szkołach policealnych oraz dostępność do miejsc uprawiania sportu. Zarówno boisk jak i sal czy hal. Będą mogły być wznawiane zajęcia i ćwiczenia na uczelniach muzycznych i artystycznych. 

Od 25 maja, tydzień później w klasach 1-3 zostanie uruchomiona opieki nad dziećmi. Będą się odbywały konsultacje ósmoklasistów i maturzystów. W kolejnym tygodniu, konsultacje będą dostępne już dla wszystkich uczniów. Decydujący głos będą mieli jednak rodzice. 

Zwiększy się także gęstość wiernych w kościołach. W świątyniach będzie mogła przebywać jedna osoba na 10 m2, a nie jak dotychczas na 15 m2.

Podobne artykuły
InformacjePolska

„Express Wieczorny” powraca! Już jutro w największych miastach Polski rozdamy 1 milion egzemplarzy!

Słynna popołudniówka – Express Wieczorny – powraca! Już jutro, w piątek, w Warszawie i kilku największych miastach Polski rozdamy bezpłatnie 1 milion egzemplarzy specjalnego dodatku do „Gazety Polskiej Codziennie”! Zachęcamy też do…
Zobacz więcej
InformacjeKościółPolska

Apel o pomoc dla powodzian. Abp Eugeniusz Popowicz zwrócił się do wiernych

W związku z licznymi podtopieniami na Podkarpaciu i na zachodniej Ukrainy metropolita przemysko – warszawski Kościoła grekokatolickiego w Polsce abp Eugeniusz Popowicz zaapelował do wiernych o pomoc dla powodzian. Ofiary na rzecz poszkodowanych…
Zobacz więcej
Anty-COVID 19InformacjePolska

Koronawirus nie przeszkodził Polakom. "Udało się zorganizować bezpieczne wybory"

Możemy już stwierdzić, że udało nam się zorganizować bezpieczne wybory. Lokale wyborcze były wyposażone w sprzęt ochrony osobistej, udało się też zapewnić bezpieczny dostęp do lokali, nie było tłumów wewnątrz pomieszczeń – podsumował…
Zobacz więcej