Anty-COVID 19Informacje

Pacjenci bez objawów nie zakażają koronawirusem! Sensacyjna opinia WHO

fot. Eduards Zelobovskis

Przedstawiciele Światowej Organizacji Zdrowia stwierdzili, że pacjenci z koronawirusem bez objawów nie rozprzestrzeniają wirusa. Zmienia to radykalnie nasze postrzeganie walki z chorobą.

Niektóre osoby, szczególnie młode i zdrowe osoby zarażone koronawirusem, nigdy nie mają objawów lub występują u nich jedynie łagodne dolegliwości. U innych mogą wystąpić objawy dopiero w kilka dni po zarażeniu – poinformowała telewizja CNBC.

Wczesne wyniki badań dowodziły, że wirus może rozprzestrzeniać się od osoby do osoby, nawet jeśli nosiciel nie miał objawów. Jednak urzędnicy WHO twierdzą teraz, że chociaż może wystąpić bezobjawowe rozprzestrzenianie się, nie jest to główny sposób przenoszenia koronawirusa!

„Z danych, które posiadamy, nadal wydaje się bardzo rzadkie, aby osoba bezobjawowa faktycznie zakażała kolejnej osobie”, powiedziała dr Maria Van Kerkhove, szefowa działu chorób i chorób odzwierzęcych WHO, na konferencji prasowej ONZ w Genewie. „To bardzo rzadkie” – powtórzyła. 

„Mamy wiele raportów z krajów, które przeprowadzają bardzo szczegółowe monitorowanie kontaktów” – powiedziała. „Obserwują bezobjawowe przypadki, obserwują kontakty i nie znajdują dalszych zakażeń” – dodała. 

Jeśli bezobjawowe rozprzestrzenianie poziome nie okaże się głównym motorem transmisji koronawirusa, konsekwencje dla polityki zdrowotnej mogą być ogromne. Oznaczałoby to, że możemy spokojnie wracać do normalności. Osoby bez objawów nie zakażałyby innych w bezpośrednim kontakcie. 

Wystarczyłoby monitorować tylko osoby chore na Covid-19 i wprowadzać ścisłe rygory ich izolacji. Nawet jeśliby osoby bezobjawowe rozprzestrzeniały wirusa w niewielkim stopniu, takie ryzyko byłoby akceptowalne. Środki ostrożności można by było zawęzić do osób zagrożonych. 

Rządy mogłyby się skupić w większym stopniu na inwigilacji pacjentów, a w mniejszym – np. na zamrażaniu gospodarki. Naukowcy zapowiedzieli dalsze badania. WHO, po krytyce tej wypowiedzi, zaczęła ją łagodzić i sugerować, że została źle zrozumiana i nie należy z niej wyciągać daleko idących wniosków.

Źródło: cnbc.com

Podobne artykuły
Anty-COVID 19InformacjePolska

Zasłanianie nosa i ust. Będą nowe przepisy! Do tego większe kary dla podmiotów gospodarczych

Ministerstwo Zdrowia zapowiada wprowadzenie zmian w prawie dotyczących obowiązku zasłaniania nosa i ust w sklepach czy środkach komunikacji. – Będzie to wprowadzone jako norma prawna – zapowiedział minister zdrowia. Rzecznik resortu dodał z…
Zobacz więcej
Anty-COVID 19InformacjePolska

Koronawirus w Polsce. 399 nowych przypadków, w tym 140 na Śląsku. Zmarło 9 kolejnych osób

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 399 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronwairusem, w tym 140 na Śląsku. Zmarło kolejnych 9 osób. W związku z koronawirusem w szpitalach przebywa 1 607 osób, pod respiratorem – 73…
Zobacz więcej
InformacjeKościółŚwiat

Papież apeluje o globalny rozejm

Papież Franciszek zapewnił o swojej bliskości ze wszystkimi dotkniętymi pandemią oraz tymi, którzy doświadczają jej skutków ekonomicznych i socjalnych. Podczas spotkania z wiernymi w Watykanie ponowił też apel o globalne zawieszenie…
Zobacz więcej