Świat

Pacjent “zero” trafił do Europy już w grudniu a nie w styczniu, jak do tej pory sądzono.

mobilny punkt do wykonywania testow na koronawirusa Fot. Filip Blazejowski/Gazeta Polska

Pacjent z Paryża, któremu zdiagnozowano 27 grudnia zapalenie płuc, miał koronawirusa – przekazał jego lekarz Yves Cohen po dwukrotnym przebadaniu pobranych wówczas próbek. 43-latek wyzdrowiał i do tej pory nie miał pojęcia, że chorował na COVID-19.

Ta wiadomość oznacza, że wirus mógł dotrzeć do Europy prawie miesiąc wcześniej niż oceniano. Do tej pory uznawano, że pierwsze trzy przypadki zakażenia potwierdzono we Francji 24 stycznia, kiedy z Chin dopiero zaczęły docierać pierwsze informacje o rodzącej się tam pandemii.

Doktor Yves Cohen powiadomił już o swoim odkryciu Narodową Agencję Zdrowia (ARS) i wezwał innych wirusologów do ponownego przetestowania wymazów w ich szpitalach na obecność COVID-19.

Doktor Yves Cohen poinformował we francuskich mediach, że ostatnio przejrzał akta pacjentów przyjętych z objawami grypopodobnymi w grudniu i styczniu. Przebadał próbki od 24 z nich, jedna dała pozytywny wynik na obecność SARS-CoV-2. Dla pewności została sprawdzona ponownie i jeszcze raz uzyskano wynik pozytywny. Pacjent był bardzo zdziwiony diagnozą, nie miał bowiem pojęcia, jak mogło dojść do zakażenia. Jak sam zapewniał, nie odbywał wcześniej żadnej zagranicznej podróży, kontaktował się jedynie ze swoją żoną i dziećmi.

Naukowcy z USA zaczęli również znajdować dowody na to, że wirus infekował i zabijał ludzi wcześniej niż pierwsze zgłoszone przypadki w tym kraju.

Źródło: CNN, BBC NEWS

Podobne artykuły
InformacjeŚwiat

W Mediolanie i Rzymie kwitnie życie nocne. „Biada temu, kto poprosi o założenie maseczki”

W Mediolanie i Rzymie kwitnie życie nocne, podczas którego w tłumie młodzieży rzadkością są maseczki i zachowanie dystansu. Początek lipca, gdy poprawia się sytuacja epidemiologiczna, upływa pod znakiem obaw, jakie skutki przyniesie rozluźnienie…
Zobacz więcej
InformacjeKulturaŚwiat

Nie żyje Ennio Morricone. Wybitny włoski kompozytor i dyrygent miał 91 lat

Zmarł Ennio Morricone, włoski kompozytor i dyrygent – podały dziś włoskie media. Artysta znany był przede wszystkim jako twórca muzyki filmowej, w tym do filmów “Misja”, “Nietykalni” czy “Dawno temu w Ameryce”.
Zobacz więcej
GospodarkaŚwiatTurystyka

Nad Adriatykiem trwa walka o turystów. Włosi zjednoczeni

Włoskie miejscowości na 300-kilometrowym wybrzeżu Adriatyku stworzyły jedną drużynę i razem postanowiły walczyć o turystów. Wspólne zaproszenie dla nich wystosowały regiony Wenecja Euganejska, Emilia-Romania i Friuli- Wenecja Julijska. Z…
Zobacz więcej