Gospodarka

Czeka nas rekordowo tania majówka na stacjach benzynowych.

Stacja benzynowa, Filip Blazejowski/Gazeta Polska

Majówka na stacjach benzynowych będzie rekordowo tania! Analitycy przewidują, że ceny benzyny i oleju napędowego spadną w większości miejsc poniżej czterech złotych, a na początku maja paliwa jeszcze potanieją. Według prognoz e-Petrol.pl w tym tygodniu można spodziewać się dalszej zniżki detalicznych cen paliw.

To efekt nadmiernego w stosunku do zużycia wydobycia na światowych rynkach i braku zbiorników do przechowywania nadwyżki surowca. Zdaniem analityków nawet decyzja o ograniczeniu produkcji ropy od maja o 9,7 mln baryłek dziennie nie poprawi sytuacji, bo dzienna nadprodukcja w kwietniu wynosiła 25–30 mln baryłek.

– Aktualna sytuacja cenowa na rynku międzynarodowym cały czas wiąże się z tym, że ludzie nie mogą opuszczać swoich miejsc zamieszkania, normalnie pójść do pracy i konsumować paliw, tak jak to zwykle wyglądało. Dotyczy to nie tylko odbiorców indywidualnych, lecz także konsumpcji przemysłowej i transportowej – mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes dr Jakub Bogucki, analityk rynku paliw e-Petrol.pl.

Jak wynika z najnowszego badania stacji, przeprowadzonego przez e-petrol.pl, na przestrzeni ostatnich kilku dni paliwa ponownie potaniały, a aktualne ceny benzyn zaledwie kilka groszy dzieli od historycznych minimów .

Największy, wynoszący 10 groszy spadek, dotyczy średniej, ogólnopolskiej ceny Pb98, która obecnie oferowana jest po 4,29 zł/l, a do osiągnięcia najniższego w historii notowań e-petrol.pl poziomu cenowego brakuje jej tylko 5 groszy. Podobnie jest w przypadku benzyny Pb95 sprzedawanej dziś przeciętnie po 3,92 zł/l, tj. o 7 groszy niższej niż przed tygodniem i zaledwie o 3 grosze wyższej od dotychczasowego minimum cenowego. Obniżki nie ominęły również diesla i autogazu, które są tańsze o 7  i 4 grosze, a ich ceny wynoszą: 4,04 oraz 1,75 zł/l. 


W rankingu województw, w których paliwa są najtańsze, zdecydowanym liderem jest Śląskie, gdzie najmniej kosztuje tankowanie benzyn i diesla: 3,77; 4,00 i 3,88 zł/l. Na Opolszczyźnie natomiast e-petrol.pl odnotował najniższą, średnią cenę LPG: 1,57 zł/l. 

Źródło: Newseria Biznes, e-petrol.pl

dr Jakub Bogucki, analityk rynku paliw, Newseria Biznes
Podobne artykuły
GospodarkaŚwiatTurystyka

Nad Adriatykiem trwa walka o turystów. Włosi zjednoczeni

Włoskie miejscowości na 300-kilometrowym wybrzeżu Adriatyku stworzyły jedną drużynę i razem postanowiły walczyć o turystów. Wspólne zaproszenie dla nich wystosowały regiony Wenecja Euganejska, Emilia-Romania i Friuli- Wenecja Julijska. Z…
Zobacz więcej
GospodarkaInformacjePolska

Morska farma wiatrowa na Bałtyku. Baltica 1 z warunkami przyłączenia do sieci

W polskiej części Morza Bałtyckiego powstaną trzy morskie farmy wiatrowe. Inwestycja jest gigantyczna – po uruchomieniu całości maksymalna moc będzie wynosić nawet 3500 MW! Niedawno poinformowano, że Polskie Sieci Elektroenergetyczne SA wydały…
Zobacz więcej
GospodarkaPolska

Polska "zieloną wyspą" w czasie kryzysu. Przybyło projektów inwestycji zagranicznych

Nastroje inwestorów są najgorsze w historii, inwestycje zagraniczne lecą na łeb na szyję, a u nas projektów przybyło. Wśród krajów, które obroniły się przed COVID-19, mamy ich najwięcej – czytamy w dzisiejszym “Pulsie…
Zobacz więcej