Rodzina

Kowidofobia – lęk przed koronawirusem nasilony obawą o przyszłość. Jak psychicznie i finansowo znosimy czas epidemii i domową izolację ?

fot. Archiwum prywatne

O nowej chorobie wypowiedzieli się we wtorek rosyjscy psychiatrzy. Ich zdaniem kompilacja lęków spowodowana epidemią, zmiana trybu życia i domowa izolacja jest już rodzajem choroby, którą można nazwać kowidofobią. Narastanie stresu, niepewności i samotności widać w licznych badaniach nastrojów i zachowań społecznych przeprowadzonych ostatnio w Polsce. Przejrzeliśmy kilka z nich. Oto wnioski.

Domowa kwarantanna z powodu koronawirusa jest uciążliwa dla niemal 90 proc z nas – wynika z badania “Polacy w czasie epidemii”, które zrealizowała agencja SW Research. Najpopularniejsze zabijacze czasu w czasie epidemii to surfowanie w internecie (63 proc.) oraz oglądanie filmów i seriali (62 proc.).

Poza rozrywką na znaczeniu zyskały jednak, to dobra wiadomość, aktywności związane z pielęgnowaniem relacji rodzinnych, częściej bawimy się z dziećmi czy czytamy im książki. Więcej czasu poświęcamy także sobie, samorozwojowi czy modlitwie. Jednak największy wzrost miał miejsce  w przypadku śledzenia bieżących wydarzeń, wiadomości (57 proc.).

Niestety ciągłe czytanie czy oglądanie wiadomości przypłacamy stanami lęku i stresem. Jak wynika z badania OPB Ariadna i Instytutu Psychologii PAN, 26% Polaków czuje, że czasami ich stan zdenerwowania obecną sytuacją jest nawet bliski paniki. Najbardziej obawiamy się, że zachoruje ktoś nam bliski, boimy się kryzysu finansowego, tego że szpitale będą przepełnione, a system zdrowia – niewydolny, że niektórzy ludzie nie zastosują się do zaleceń i wirus będzie rozprzestrzeniał się zbyt szybko. O dziwo, pomimo dużych kolejek w sklepach i paniki zakupowej na początku marca, teraz raczej nie obawiamy się braku żywności i produktów higienicznych w sklepach.

Spodziewamy się jednak podwyżek i boimy się utraty pracy. Aż 59 proc. Polaków obawia się, że z powodu epidemii koronawirusa ich wynagrodzenie obniży się, a 38 proc., ze straci pracę, wynika z badania na zlecenie Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej. Wielu uważa, że bez wsparcia dadzą sobie radę przez najwyżej trzy miesiące. 

26 proc. pracowników obawia się, że straci pracę w ciągu kolejnych sześciu miesięcy – wynika z nowej edycji badania „Monitor Rynku Pracy” Instytutu Badawczego Randstad. To najsilniejsze obawy w historii tych analiz, czyli od 10 lat.– Pośród zawodów, których przedstawiciele sygnalizowali największy lęk, mieliśmy zarówno te niewymagające wysokich kwalifikacji, takie jak kasjerzy, sprzedawcy czy robotnicy niewykwalifikowani, jak i top menedżerów, którzy również zgłaszają obawę, że za chwilę ich miejsce pracy może przestać istnieć albo ze względu na poważne redukcje czy reorganizacje mogą znaleźć się w sytuacji poszukujących nowego pracodawcy – wyjaśnia Łukasz Komuda, ekspert Fundacji Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych. – Najmniejszy lęk jest w budownictwie, edukacji i IT, co chyba nie jest zaskoczeniem. Drugi i trzeci z tych sektorów są zdominowane przez usługi publiczne, publicznego pracodawcę, gdzie stabilność jest zdecydowanie większa.

Niepewni przyszłości zaczynamy oszczędzać tnąc bieżące wydatki. 40 proc. osób kupuje tańsze produkty, 53 proc. wybiera te w większych opakowaniach. 32 proc. Polaków robi więcej zakupów spożywczych w internecie – wynika z badania Nielsena. Ponad połowa Polaków deklaruje, że obetnie także wydatki Wielkanocne.

Inne są też nasze plany na spędzenie świątecznych dni, które przed nami. 43 proc. badanych spędzi ten czas w domu – z rodziną lub samotnie. Prawie 25 proc. będzie świętować z rodziną, ale zdalnie, dzięki wykorzystaniu technologii – informuje agencja Newseria Biznes.

Podobne artykuły
PolskaRodzina

"Karta rodziny" podpisana przez Andrzeja Dudę. Co to takiego? Czy słusznie wzbudza kontrowersje?

“Karta rodziny”, czyli zobowiązanie Andrzeja Dudy to wsparcie finansowe dla rodzin, obronę instytucji małżeństwa, ochronę dzieci przed ideologią LGBT, wsparcie dla seniorów i rynek pracy przyjazny rodzinie. To zbiór zasad, którymi, jak…
Zobacz więcej
RodzinaRozrywka

QUIZ - Kto w Twojej rodzinie nosi spodnie? Sprawdź to

18 Created on June 10, 2020 By RK Kto jest głową Twojej rodziny? W każdej rodzinie…
Zobacz więcej
Rodzina

"Asia rozpłakała się na egzaminie maturalnym". Nasila się stres u dzieci. Gdzie szukać dla nich pomocy?

Pandemia iwywołana nią izolacja często wiąże się zlękiem ipoczuciem braku kontroli. Dla wielu rodzin zamknięcie pod jednym dachem to nowa, trudna sytuacja, którawzmagakonflikty.Te zdania słyszeliśmy nie raz z ust…
Zobacz więcej