Artykuły redakcyjne

Państwa ograniczyły wolność obywatelom. Dlaczego w te wakacje mieszkańcy Warszawy mogą nie móc wjechać na Litwę?

Praga, fot. Tomasz Teluk

Komisja Europejska przedstawiła zalecenia dotyczące luzowania obostrzeń w poruszaniu się, w związku z pandemią. Czy oznacza to, że sytuacja wróci do normy i świat będzie wyglądał tak jak przed koronawirusem?

Państwo śledzi i liczy twoje kroki. Pandemia koronawirusa spowodowała gwałtowne ograniczenia wolności obywatelskich. Także w zakresie swobodnego poruszania się. Drastyczne limitowanie swobód nie spotkało się w zasadzie z gwałtownymi protestami, dlatego niewykluczone, że rządzącym będzie je łatwiej wprowadzać w przyszłości. 

Obowiązkowa deklaracja 

Francuskie ministerstwo spraw wewnętrznych zobowiązało swoich obywateli do składania deklaracji, w przypadku podejmowania podróży, które liczą ponad 100 km od domu. Jest to oczywiście związane z pandemią COVID-19. Obostrzenia w tym kraju zostały przedłużone do 10 lipca. 

Obywatel francuski musi mieć ważny powód aby wyruszyć w taką podróż. Deklarację należy okazać podczas kontroli policyjnej bądź służb sanitarnych. Jakie są owe „ważne powody”? Praca, nauka, zdrowie, rodzina, opieka nad dzieckiem lub osobą starszą. 

Wcześniej bardzo poważne ograniczenia wobec swoich obywateli wprowadzili Włosi i Hiszpanie. Wiele regionów były praktycznie odciętych, a ich mieszkańcy – zamknięci w domach. W zasadzie była to forma aresztu domowego, dla południowców, przyzwyczajonych do intensywnej socjalizacji – zapewne szczególnie uciążliwa. 

Poważne ograniczenia wolności obywatelskich wprowadziła Irlandia. Rząd premiera Leo Vradakara zakazał oddalania się mieszkańcom Irlandii więcej niż 2 km od miejsca zamieszkania. Za przekroczenie zakazu groziły surowe kary. Od początku maja dystans ten wynosi w szczególnych przypadkach 5 km, ale i tak mieszkańcy Irlandii są trzymani na krótkiej smyczy. 

Czas na powrót do normy

Zgodnie z najnowszymi rekomendacjami Komisji Europejskiej, państwa członkowskie mają podejmować decyzje o luzowaniu obostrzeń w oparciu o następujące kryteria. 

Najpierw epidemiologiczne. Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) ma przygotować interaktywne mapy stanu epidemii w poszczególnych regionach Europy. Warto zaznaczyć, że mowa tu o regionach, a nie państwach. UE w większym stopniu promuje regionalizację niż państwa narodowe.

Otwarcie granic w regionach ma być możliwe tylko tam, gdzie liczba przypadków jest niska i utrzymuje się na stabilnym poziomie. Służba zdrowia w miejscach turystycznych musi mieć takie możliwości, by w razie wystąpienia ogniska pandemii przyjąć wszystkich chorych.

Kolejne kryterium dotyczy możliwości zastosowania środków ograniczających rozprzestrzenianie się wirusa podczas całej podróży, czyli na przejściach granicznych, infrastrukturze postojowej, lotniskach, dworcach, miejscach noclegowych czyli wszędzie tam, gdzie poruszają podróżujące 

Ostatnie kryterium dotyczy względów społecznych i gospodarczych. Priorytet w przekraczaniu granicy mają mieć przedsiębiorcy i pracownicy, a nie turyści. Dlatego już teraz wprowadza się ułatwienia dla tych, którzy wypełniają swoje obowiązki zawodowe i muszą podróżować. 

Jednak jest jeden szczegół, który może poważnie ograniczać wolności obywatelskie. Mianowicie zasada, że swobodnie poruszać będą się mogli mieszkańcy z regionów o podobnym, niskim, wolumenie zakażeń i zgonów. Może to doprowadzić do sytuacji, w której do krajów bałtyckich wjadą mieszkańcy Podlasia, ale Warszawiacy czy Ślązacy – już nie. 

Podobne artykuły
Artykuły redakcyjneKościół

Ten ksiądz został zamordowany przez mafię. Franciszek ogłosił jego męczeństwo

Błogosławiony ks. Józef Puglisi jest współczesnym męczennikiem zamordowanym przez mafię. Można powiedzieć, że pokonał ją gołymi rękami. Jak? Naśladując Chrystusa.Towarzysząc ubogim i potrzebującym. Nie opierając się złu i pozwalając…
Zobacz więcej
Artykuły redakcyjneBóg

Mieć wiarę Abrahama!

Wbrew pozorom ojciec wiary i narodu izraelskiego ma bardzo wiele do przekazania współczesnemu człowiekowi. Na pierwszy rzut oka Księga Rodzaju może się wydawać jakąś bardzo odległą opowiastką, no bo jak nie uśmiechnąć się na historię…
Zobacz więcej
Artykuły redakcyjneKościół

Ksiądz lefebrysta chciał zabić św. Jana Pawła II. Drugi zamach na papieża Polaka w Fatimie

Uroczystość Matki Bożej Fatimskiej każdego roku przywodzi nam na myśl zamach na Jana Pawła II z 13 maja 1981 r. Jednak rok później miał miejsce kolejny zamach na papieża, którego wykonawcą okazał się zbuntowany ksiądz – skrajny…
Zobacz więcej