Bez kategorii

PGE Energia Ciepła zachęca: #zostańwdomu i ciesz się muzyką

źródło PGE EC

Wiosną wiele instytucji kultury zaprosiło dzieci i dorosłych do korzystania z Internetu włączając się w ogólnopolską inicjatywę #zostańwdomu. Filharmonie wspierane przez PGE Energia Ciepła przygotowały programy edukacyjne dla najmłodszych, retransmisje koncertów lub czytanie książek. 

PGE Energia Ciepła, spółka z Grupy PGE, objęła mecenatem instytucje kultury m.in. w Krakowie, Gdańsku, Toruniu, Wrocławiu oraz Zielonej Górze. Ciepłownictwo jest jednym z lokalnych systemów energetycznych stąd też decyzja o objęcie mecenatem najważniejszych ośrodków muzycznych w miastach, w których zlokalizowane są elektrociepłownie PGE Energia Ciepła.  

Wśród placówek, które wiosną aktywnie włączyły się w inicjatywę #zostańwdomu i ciesz się muzyką, nie mogło zabraknąć instytucji kultury objętych mecenatem PGE Energia Ciepła – kontynuują one muzyczną działalność w Internecie: angażując muzyków czy udostępniając archiwalne nagrania koncertów 

Zeskanuj kod i obejrzyj spot #zostańwdomu i ciesz się muzyką z udziałem muzyków z instytucji kultury objętych mecenatem PGE Energia Ciepła (link do strony: https://www.youtube.com/watch?v=ZCgBYlQ47WM)

#zostań w domu i ciesz się muzyką 

Polska Filharmonia Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku jest największą instytucją muzyczną w północnej Polsce, a jej siedziba znajduje się w dawnej elektrociepłowni Ołowianka. Jesienią 2020 r. Filharmonia rozpocznie swój 75. jubileuszowy sezon artystyczny, a już dzisiaj zaprasza melomanów na cykl filmów edukacyjnych „Orkiestrownik”, przygotowanych przez Instytut Muzyki i Tańca.

 Filharmonia im. Karola Szymanowskiego w Krakowie, jako pierwsza – już w lutym 1945 r. – wznowiła swoją działalność po wojnie, jest znana zwłaszcza z wykonywania repertuaru swojego patrona – Karola Szymanowskiego, a także Krzysztofa Pendereckiego. W marcu Krakowska Filharmonia rozpoczęła nowy cykl koncertów: #zostańwdomu, ale się nie zamykaj, sztuka przyjdzie do Ciebie. Co piątek można wysłuchać koncertów z bogatego archiwum filharmonii, środa jest „dniem z książką”

Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu, które powstało sześć lat temu z połączenia Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans i Filharmonii im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu, jest znane z prężnie działającego Centrum Edukacyjnego.. W marcu Narodowe Forum Muzyki ogłosiło przejście w tryb #online i prezentuje: swoje wydawnictwa płytowe, nagrania z koncertów oraz inne materiały audio-video w serwisach internetowych: Facebook, YouTube oraz Spotify.

Z kolei Toruńska Orkiestra Symfoniczna, która od ponad 40 lat jest muzyczną wizytówką Torunia, zachęca do odwiedzania swoich stron na Facebooku, Instagramie i YouTube. W wirtualnej rzeczywistości reemitowane są koncerty, a w ramach cyklów: #TOSedukuje  #TOSciekawostkimuzyczne przeprowadzane są konkursy oraz zajęcia edukacyjne dla dzieci i dorosłych. Orkiestra opublikowała również cykl filmów o instrumentach, pracownikach oraz historii Instytucji m.in. w cyklu #TOSnaszapasja

Pod mecenatem PGE Energia Ciepła Filharmonia Zielonogórska im. Tadeusza Bairda zorganizowała m.in. cykl koncertów dla dzieci i młodzieży, Festiwal Smyczkowy Mistrzowie Polskiej Wiolinistyki, koncert z okazji Święta Niepodległości, koncert upamiętniający uroczyste obchody 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki. Teraz archiwalne koncerty można oglądać na profilu filharmonii w serwisie YouTube.

Miłośnicy muzyki poważnej mogą też skorzystać z muzycznej oferty Filharmonii Narodowej w Warszawie, która została objęta mecenatem Polskiej Grupy Energetycznej. Na kanale YouTube warszawskiej filharmonii znaleźć można koncerty zarejestrowane w ostatnich latach. Na szczególną rekomendację zasługuje zestawienie introdukcji do Haydnowskiego „Stworzenia świata” ze „Świętem wiosny” Strawińskiego, zarejestrowane podczas inauguracji sezonu 2019/2020.

PGE Energia Ciepła zachęca też do odwiedzenia zasobów internetowych filharmonii w Gorzowie i w Kielcach, gdzie znajdują się elektrociepłownie PGE Energia Ciepła. Filharmonia Gorzowska, jedna z najmłodszych tego typu placówek w Polsce, na początek kampanii #zostańwdomu przypomniała cykl programów edukacyjnych o instrumentach muzycznych przygotowany przez muzyków Orkiestry Filharmonii. Z kolei Filharmonia Świętokrzyska im. Oskara Kolberga w Kielcach udostępniła utwory z płyt nagranych przez swoją orkiestrę na profilu w serwisie SoundCloud.

Więcej informacji o koncertach i filach edukacynych na stronach i profilach placówek muzycznych.

Artykuł sponsorowany

Podobne artykuły
Bez kategorii

Górnicy mocniejsi od koronawirusa!

Blisko 98 proc. pracowników kopalń przechodzi Covid-19 bezobjawowo. Procent zgonów wśród górników wynosi 0. Wśród pracowników Polskiej Grupy Górniczej zakażonych jest ok. 2 proc. załogi. Wyzdrowiała już większość – 1834 osoby.
Zobacz więcej
Bez kategorii

Walka ze smogiem jest coraz skuteczniejsza

Program „Czyste Powietrze”. Ponad 5 mld zł na poprawę jakości powietrza w Polsce Dotychczas w ramach programu „Czyste Powietrze” złożono już ponad 142 tys. wniosków i podjęto niemal 111 tys. uchwał o udzieleniu finansowania na kwotę blisko…
Zobacz więcej
Bez kategoriiŚwiat

Szef policji w Minneapolis klęczał przed karawanem z ciałem George’a Floyda

Szef policji w Minneapolis Medaria Arradondo i sierżant Dave O’Connor uklękli podczas przejazdu konduktu żałobnego z karawanem z ciałem George’a Floyda. Po nabożeństwie żałobnym ciało Floyda zostanie przewiezione do Raeford w Karolinie…
Zobacz więcej