InformacjeŚwiat

Pieniądze od państwa dla każdego. Szkocja chce dochodu podstawowego.

Port Arbroath, Szkocja. Wikipedia

Rządząca Szkocją Szkocka Partia Narodowa chce wprowadzić dochód podstawowy jako odpowiedź na kryzys. Pierwsza Minister Szkocji Nicola Sturgeon, podczas konferencji prasowej dotyczącej koronawirusa zapowiedziała, że będzie prowadzić rozmowy z rządem Zjednoczonego Królestwa w sprawie wprowadzenia dochodu podstawowego w Szkocji.

Szkocja chce, by każdy mieszkaniec tego kraju dostawał pieniądze od rządu, ale w ramach wprowadzenia dochodu podstawowego zlikwidowane zostaną też niektóre zasiłki.

Dorośli mieszkańcy tej części Brytanii otrzymywaliby 5200 funtów rocznie, a dzieci do lat szesnastu 2600 funtów rocznie. Koszt programu dochodu podstawowego wyliczono na 20 mld funtów rocznie, a Reform Scotland szacuje, że rząd ma możliwości znalezienia dodatkowych dochodów na 18,34 mld funtów.

Kwota dochodu podstawowego pokryłaby najbardziej podstawowe wydatki. Roczna pensja minimalna w Szkocji to ok. 14 tys. funtów rocznie. Dochód podstawowy więc raczej nie spowoduje, że ludzie przestaną pracować.

– Doświadczenia związane z wirusem i jego ekonomicznymi konsekwencjami sprawiły, że przekonałam się mocno, do poglądu, że to idea, której czas nadszedł – stwierdziła, cytowana przez „The Independent” Sturgeon.

Źródło: rp.pl, The Independent.

Podobne artykuły
Anty-COVID 19InformacjePolska

Zasłanianie nosa i ust. Będą nowe przepisy! Do tego większe kary dla podmiotów gospodarczych

Ministerstwo Zdrowia zapowiada wprowadzenie zmian w prawie dotyczących obowiązku zasłaniania nosa i ust w sklepach czy środkach komunikacji. – Będzie to wprowadzone jako norma prawna – zapowiedział minister zdrowia. Rzecznik resortu dodał z…
Zobacz więcej
Anty-COVID 19InformacjePolska

Koronawirus w Polsce. 399 nowych przypadków, w tym 140 na Śląsku. Zmarło 9 kolejnych osób

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 399 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronwairusem, w tym 140 na Śląsku. Zmarło kolejnych 9 osób. W związku z koronawirusem w szpitalach przebywa 1 607 osób, pod respiratorem – 73…
Zobacz więcej
InformacjeKościółŚwiat

Papież apeluje o globalny rozejm

Papież Franciszek zapewnił o swojej bliskości ze wszystkimi dotkniętymi pandemią oraz tymi, którzy doświadczają jej skutków ekonomicznych i socjalnych. Podczas spotkania z wiernymi w Watykanie ponowił też apel o globalne zawieszenie…
Zobacz więcej