InformacjePolska

Obostrzenia przedłużone, egzaminy ósmoklasisty i matury w końcu czerwca, obowiązek zakrywania twarzy

Źródło: Internet

Premier Mateusz Morawiecki i Minister Zdrowia Łukasz Szumowski na specjalnej konferencji prasowej przedstawili nowe obostrzenia w związku z epidemią koronawirusa w Polsce.

“Przedłużamy obowiązujące obostrzenia, ponieważ przynoszą one skutek” – powiedział premier. Obostrzenia przedłużone zostają o 1 tydzień, do 19 kwietnia. Dotyczą one limitów osób oraz ograniczeń w handlu. O 2 tygodnie do 26 kwietnia przedłużone zostanie zamknięcie szkół i granic, a także obowiązkowa kwarantanna dla przyjeżdżających z zagranicy. Do odwołania obowiązują ograniczenia dotyczące organizacji imprez masowych.

To nie oznacza, że to są ostatnie tygodnie takiego funkcjonowania, ale po Świętach zostanie przedstawiony plan powrotu do nowej rzeczywistości gospodarczej – mówi premier.

Ze względu na Święta Wielkanocne premier przedstawił prośbę, aby zostać w domu, nie spotykać się w gronie rodzinnym, nie spotykać się z daleką rodziną, tylko spędzić je z domownikami.

Przesunięte zostaną egzaminy maturalne i egzaminy ósmoklasistów, które odbędą się najpewniej w połowie lub w końcu czerwca. 3 tygodnie przed datą uczniowie zostaną powiadomieni. Ze względu na zamknięcie placówek edukacyjnych, zostaną przedłużone świadczenia opiekuńcze.

Gdyby nie wprowadzone zakazy mielibyśmy kilkadziesiąt tysięcy chorych i kilkuset zmarłych więcej – uważa rząd.

Zostanie wprowadzony także nakaz zakrywania twarzy w miejscach publicznych. Minister Zdrowia Łukasz Szumowski poinformował, że od czwartku 16 kwietnia będzie obowiązywał nakaz zakrywania ust i nosa, nie tylko za pomocą maseczek, ale także chust.

Minister Edukacji Dariusz Piontkowski zapewnił uczniów, że będą mieli odpowiedni czas, aby dobrze przygotować się do egzaminów.

Podobne artykuły
InformacjePolska

„Express Wieczorny” powraca! Już jutro w największych miastach Polski rozdamy 1 milion egzemplarzy!

Słynna popołudniówka – Express Wieczorny – powraca! Już jutro, w piątek, w Warszawie i kilku największych miastach Polski rozdamy bezpłatnie 1 milion egzemplarzy specjalnego dodatku do „Gazety Polskiej Codziennie”! Zachęcamy też do…
Zobacz więcej
InformacjeKultura

Pokaz rysunków Józefa Mehoffera. Rzadko się zdarza, by takie prace były darowane muzeom

Dziewięć rysunkowych studiów i portretów Józefa Mehoffera – podarowanych Muzeum Narodowemu w Krakowie przez chrześniaka artysty Wiesława Zadęckiego – będzie można od soboty oglądać w Domu Józefa Mehoffera przy ul. Krupniczej. Dzieła…
Zobacz więcej
InformacjeKościółPolska

Apel o pomoc dla powodzian. Abp Eugeniusz Popowicz zwrócił się do wiernych

W związku z licznymi podtopieniami na Podkarpaciu i na zachodniej Ukrainy metropolita przemysko – warszawski Kościoła grekokatolickiego w Polsce abp Eugeniusz Popowicz zaapelował do wiernych o pomoc dla powodzian. Ofiary na rzecz poszkodowanych…
Zobacz więcej