InformacjePolska

Obostrzenia przedłużone, egzaminy ósmoklasisty i matury w końcu czerwca, obowiązek zakrywania twarzy

Źródło: Internet

Premier Mateusz Morawiecki i Minister Zdrowia Łukasz Szumowski na specjalnej konferencji prasowej przedstawili nowe obostrzenia w związku z epidemią koronawirusa w Polsce.

“Przedłużamy obowiązujące obostrzenia, ponieważ przynoszą one skutek” – powiedział premier. Obostrzenia przedłużone zostają o 1 tydzień, do 19 kwietnia. Dotyczą one limitów osób oraz ograniczeń w handlu. O 2 tygodnie do 26 kwietnia przedłużone zostanie zamknięcie szkół i granic, a także obowiązkowa kwarantanna dla przyjeżdżających z zagranicy. Do odwołania obowiązują ograniczenia dotyczące organizacji imprez masowych.

To nie oznacza, że to są ostatnie tygodnie takiego funkcjonowania, ale po Świętach zostanie przedstawiony plan powrotu do nowej rzeczywistości gospodarczej – mówi premier.

Ze względu na Święta Wielkanocne premier przedstawił prośbę, aby zostać w domu, nie spotykać się w gronie rodzinnym, nie spotykać się z daleką rodziną, tylko spędzić je z domownikami.

Przesunięte zostaną egzaminy maturalne i egzaminy ósmoklasistów, które odbędą się najpewniej w połowie lub w końcu czerwca. 3 tygodnie przed datą uczniowie zostaną powiadomieni. Ze względu na zamknięcie placówek edukacyjnych, zostaną przedłużone świadczenia opiekuńcze.

Gdyby nie wprowadzone zakazy mielibyśmy kilkadziesiąt tysięcy chorych i kilkuset zmarłych więcej – uważa rząd.

Zostanie wprowadzony także nakaz zakrywania twarzy w miejscach publicznych. Minister Zdrowia Łukasz Szumowski poinformował, że od czwartku 16 kwietnia będzie obowiązywał nakaz zakrywania ust i nosa, nie tylko za pomocą maseczek, ale także chust.

Minister Edukacji Dariusz Piontkowski zapewnił uczniów, że będą mieli odpowiedni czas, aby dobrze przygotować się do egzaminów.

Podobne artykuły
Anty-COVID 19InformacjePolska

Zasłanianie nosa i ust. Będą nowe przepisy! Do tego większe kary dla podmiotów gospodarczych

Ministerstwo Zdrowia zapowiada wprowadzenie zmian w prawie dotyczących obowiązku zasłaniania nosa i ust w sklepach czy środkach komunikacji. – Będzie to wprowadzone jako norma prawna – zapowiedział minister zdrowia. Rzecznik resortu dodał z…
Zobacz więcej
Anty-COVID 19InformacjePolska

Koronawirus w Polsce. 399 nowych przypadków, w tym 140 na Śląsku. Zmarło 9 kolejnych osób

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 399 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronwairusem, w tym 140 na Śląsku. Zmarło kolejnych 9 osób. W związku z koronawirusem w szpitalach przebywa 1 607 osób, pod respiratorem – 73…
Zobacz więcej
InformacjeKościółŚwiat

Papież apeluje o globalny rozejm

Papież Franciszek zapewnił o swojej bliskości ze wszystkimi dotkniętymi pandemią oraz tymi, którzy doświadczają jej skutków ekonomicznych i socjalnych. Podczas spotkania z wiernymi w Watykanie ponowił też apel o globalne zawieszenie…
Zobacz więcej