Informacje

Premier zapowiada od 20 kwietnia otwarcie lasów i parków oraz więcej osób w sklepach i kościołach.

“Od 20 kwietnia przystępujemy do nowego etapu stopniowego zdejmowania obostrzeń. Po pierwsze – otwarcie lasów i parków. Nie traktujmy tego jako zaproszenia do niekontrolowanej rekreacji. To dla zwiększenia komfortu zdrowia psychicznego ludzi” – ogłosił premier Mateusz Morawiecki.

Zostaną złagodzone przepisy w handlu. Będzie tez dopuszczona nieco większa liczba klientów w sklepach. 1 osoba na 15 metrów kwadratowych w sklepach i kościołach.

Po trzecie od 20 kwietnia z ograniczenia przemieszczania się bez dorosłego wyłączone będą osoby powyżej 13 roku życia.

Rząd wprowadza też zasadę trzech “I” : Izolacja – musimy zachować właściwy dystans i nosić maseczki. Identyfikacja – będziemy coraz lepiej starali się opanować sztukę badania kto z kim miał kontakty. Informatyzacja – jak najwięcej pracy zdalnie i cyfrowych procesów.

“Poprzez nasze działania i obostrzenia kupujemy sobie czas i powodujemy, że wiele osób może uratować swoje życie. Dzięki temu mamy czas na dostosowanie służby zdrowia i kupowanie sprzętu” – mówił premier.

Kolejne etapy powrotu do normalnego funkcjonowania są już zaplanowane i będą wprowadzane stopniowo. Na razie jednak nie znane są daty ich wprowadzenia. Terminy będą zależały od rozwoju sytuacji. “Od tego na ile będziemy zachowywali ten dystans i reguły sanitarne zależy, czy będziemy mogli przejść do kolejnego etapu. Byłoby nieuczciwe mówienie państwu, że z konkretną datą pozwolimy na konkretny typ działalności.” – mówił minister zdrowia Łukasz Szumowski i dodał, że “pandemia się nie kończy, musimy nauczyć się z nią żyć, możliwe że nawet dwa lata”.

Podobne artykuły
InformacjePolska

„Express Wieczorny” powraca! Już jutro w największych miastach Polski rozdamy 1 milion egzemplarzy!

Słynna popołudniówka – Express Wieczorny – powraca! Już jutro, w piątek, w Warszawie i kilku największych miastach Polski rozdamy bezpłatnie 1 milion egzemplarzy specjalnego dodatku do „Gazety Polskiej Codziennie”! Zachęcamy też do…
Zobacz więcej
InformacjeKultura

Pokaz rysunków Józefa Mehoffera. Rzadko się zdarza, by takie prace były darowane muzeom

Dziewięć rysunkowych studiów i portretów Józefa Mehoffera – podarowanych Muzeum Narodowemu w Krakowie przez chrześniaka artysty Wiesława Zadęckiego – będzie można od soboty oglądać w Domu Józefa Mehoffera przy ul. Krupniczej. Dzieła…
Zobacz więcej
InformacjeKościółPolska

Apel o pomoc dla powodzian. Abp Eugeniusz Popowicz zwrócił się do wiernych

W związku z licznymi podtopieniami na Podkarpaciu i na zachodniej Ukrainy metropolita przemysko – warszawski Kościoła grekokatolickiego w Polsce abp Eugeniusz Popowicz zaapelował do wiernych o pomoc dla powodzian. Ofiary na rzecz poszkodowanych…
Zobacz więcej