InformacjeŚwiat

Płonie las wokół elektrowni w Czarnobylu

Od tygodnia płoną lasy wokół nieczynnej elektrowni atomowej w Czarnobylu. Pożoga jest już blisko zamkniętej strefy. Służby uspokajają, że promieniowanie jest w granicach normy.

Do walki z żywiołem ukraińskie służby używają zastępów straży pożarnej, śmigłowców i samolotów. Płoną opuszczone wioski, które od kilku lat są celem podróży turystycznych. Ogień wdziera się także do Czerwonego Lasu – najbardziej skażonej strefy po wybuchu w latach 80. ubiegłego wieku. 

Według informacji Radia ZET, ukraińskie władze podejrzewają celowe podpalenie. Niewykluczone jednak, że jest to efekt panującej suszy.

Do wybuchu elektrowni atomowej w Czarnobylu doszło w kwietniu w 1986 r. Najwięcej ofiar wywołał wybuch, poszkodowani zostali także pracujący przy usuwaniu awarii. Nie ma naukowych dowodów, aby promieniowanie wywołało negatywne skutki na kraje ościenne.

Wybitny radiolog prof. Zbigniew Jaworowski, który kierował w PRL działaniami po wybuchu, przyznał po latach, że gdyby miał wiedzę, co naprawdę zdarzyło się podczas wybuchu, zaniechałby podawania Polakom płynu Lugola (roztwór jodu, mający pochłaniać szkodliwe promieniowanie, został podany wszystkim obywatelom – przyp. red.).

Znacznie bardziej odczuwalną tragedią społeczną była ewakuacja miasta Prypeć. Wielu ludzi nie mogło pogodzić się z masowym wysiedleniem, co poskutkowało falą bezrobocia, alkoholizmu, rozwodów i samobójstw.

Zainteresowanie turystyką w te miejsca eksplodowało po emisji popularnego serialu pt. „Czernobyl” emitowanego przez platformę HBO. Jednak większość scen do filmu kręcono na Litwie.   

Źródło: tvp.info, onet.pl 

Podobne artykuły
InformacjePolska

„Express Wieczorny” powraca! Już jutro w największych miastach Polski rozdamy 1 milion egzemplarzy!

Słynna popołudniówka – Express Wieczorny – powraca! Już jutro, w piątek, w Warszawie i kilku największych miastach Polski rozdamy bezpłatnie 1 milion egzemplarzy specjalnego dodatku do „Gazety Polskiej Codziennie”! Zachęcamy też do…
Zobacz więcej
InformacjeKultura

Pokaz rysunków Józefa Mehoffera. Rzadko się zdarza, by takie prace były darowane muzeom

Dziewięć rysunkowych studiów i portretów Józefa Mehoffera – podarowanych Muzeum Narodowemu w Krakowie przez chrześniaka artysty Wiesława Zadęckiego – będzie można od soboty oglądać w Domu Józefa Mehoffera przy ul. Krupniczej. Dzieła…
Zobacz więcej
GospodarkaŚwiatTurystyka

Nad Adriatykiem trwa walka o turystów. Włosi zjednoczeni

Włoskie miejscowości na 300-kilometrowym wybrzeżu Adriatyku stworzyły jedną drużynę i razem postanowiły walczyć o turystów. Wspólne zaproszenie dla nich wystosowały regiony Wenecja Euganejska, Emilia-Romania i Friuli- Wenecja Julijska. Z…
Zobacz więcej