InformacjePolska

Czy rząd chce zamknąć Śląsk? Plotki w mediach.

Kopalnia, fot. Telewizja TVS

Kryzys epidemiczny w górnictwie nasilił plotki o możliwej blokadzie województwa śląskiego, w celu zminimalizowania ryzyka dalszej ekspansji wirusa. Takie “newsy” powtarzają politycy (wczoraj w DZ senator Beata Małecka-Libera), zaś prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński napisał wieczorem na Facebooku: „Pojawiają się informacje o planowanym zamknięciu województwa śląskiego w związku z jego najwyższym wskaźnikiem zakażeń na koronawirusa na tle innych województw. Apeluję do administracji rządowej, która zapewne monitoruje sytuację i będzie podejmowała ewentualne decyzje, aby podjęła je z jak największą rozwagą i odpowiedzialnością, bez pośpiechu i pochopności, na zasadzie na wszelki wypadek “zamykamy wszystko, co się da”.

Temat podchwyciły gazety. W “Gazecie wyborczej” można znaleźć wypowiedź dr Pawła Grzesiowskiego, eksperta w dziedzinie zakażeń i prezesa Fundacji Instytut Profilaktyki Zakażeń, który powiedział – “Robienie blokady Śląska byłoby absurdem, nie tędy droga. Oczywiście, te osoby, które są zakażone albo z kontaktu, muszą być izolowane lub na kwarantannie. Te osoby mają zakaz wychodzenia z domu, a więc i opuszczania Śląska”.

Nikt z rządu o blokadzie nie wspominał, mowa była jedynie o polityce “dwóch prędkości” . Minister Łukasz Szumowski powiedział na konferencji prasowej 9 maja, że najbliższe dni pokażą, jak opanowane będą zakażenia na Śląsku, czy robimy „dwie prędkości” w kwestii dalszego łagodzenia restrykcji.

Z kolei Dziennik Zachodni cytuje jednego z polityków PIS ( nie ujawnia jego nazwiska), który mówi – “Takiego scenariusza nikt by sobie nie życzył: to dodatkowe obciążenia dla służb, gigantyczne kłopoty logistyczne i organizacyjne, kolejne problemy dla gospodarki, obawy i niepokój mieszkańców… Nie wspominam o odpowiedzialności politycznej. Zamknięcie województwa to ostateczność, tym bardziej, że sytuacja w szpitalach na razie jest pod kontrolą”.

Rzecznik rządu Piotr Müller tłumaczył dziś w Polskim radiu, że kwestią obostrzeń będzie zajmował się Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego, który przeanalizuje m.in. napływające dane dotyczące liczby zachorowań, ich pochodzenia oraz umiejscowienia na terenie kraju. – Dzisiaj i jutro zespół będzie analizował sytuację epidemiczną i liczbę ognisk, które się pojawiły, bo liczba zakażeń jest bardzo nierównomierna, jeżeli chodzi o poszczególne rejony kraju – podkreślił gość Jedynki.

W tej chwili trwają wytężone prace, aby ogniska choroby na Śląsku ograniczyć. – Osoby chore skierować do izolatoriów, a wszystkie osoby z kontaktu są poddane kwarantannie. Więc myślę, że w najbliższych dniach damy radę ograniczyć te duże ogniska, które występują na Śląsku, w kopalniach – mówił wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, cytowany przez PAP.

Decyzją Ministra Zdrowia w pięciu kopalniach, w których wystąpiła największa ilość zakażeń, zwiększona została liczba badań przesiewowych. – Jestem w stałym kontakcie z wojewodą, mamy również ogromną pomoc ze strony wojska – tutaj również pan minister Błaszczak przekazał siły i osoby, które pomagają w pobieraniu wymazów. Chcemy pobrać próbki od tysiąca górników – zapowiadał na konferencji prasowej minister zdrowia Łukasz Szumowski.

W całym regionie uruchomiono pięć punktów pobierania próbek biologicznych typu drive-thru (osoba, od której pozyskuje się wymaz, podjeżdża autem i nie musi wysiadać). Trzy z punktów działają dla pracowników PGG S.A.: przy Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 3 w Rybniku Orzepowicach, przy Szpitalu MSWiA w Katowicach oraz przy Szpitalu Miejskim nr 4 w Gliwicach. Górnicy z KWK Pniówek badani są w punkcie w Pawłowicach, zaś z KWK Bobrek – w wyznaczonym miejscu w Bytomiu. Badania są prowadzone także na terenie samych zakładów.

Niedzielne dane urzędu wojewódzkiego na Śląsku wskazują na około 3,5 tys. zakażonych. Przeszło 5,5 tys. osób przebywa w kwarantannie domowej, blisko 6,5 pozostaje pod nadzorem sanitarnym. 

Źródło: polskieradio24.pl, katowice.naszemiasto.pl, Dziennik Zachodni, GW, SE

Podobne artykuły
InformacjePolska

"WAŁA DLA PRZYPAŁA!". Janusz "Siara" Rewiński w 13 sekund miażdży Rafała

W sieci pojawił się filmik z Januszem Rewińskim w roli głównej. Na nim: bardzo jasna deklaracja. Choć nazwisko Trzaskowskiego nie pada ani razu, każdy wie, o kogo chodzi… Zobacz filmik! Na filmiku, jaki krąży w sieci, widzimy Janusza…
Zobacz więcej
InformacjePolskaSport

Znakomity fotoreporter kończy 80 lat

W środę 80 lat kończy Jan Rozmarynowski, znakomity fotoreporter sportowy, świadek wielu sukcesów reprezentantów Polski, przyjaciel największych mistrzów. “Ciepło wspominam dawne lata i podróże” – powiedział jubilat. Urodził się 8…
Zobacz więcej
PolskaTurystyka

Remont drogi do Morskiego Oka. Trakt zamknięty od środy

Z powodu remontu od poniedziałku przynajmniej do środy będzie zamknięty popularny szlak do Morskiego Oka. Turyści będą mogli dojść tylko do Wodogrzmotów Mickiewicza i dalej kierować się w stronę Doliny Roztoki. Dojście do Morskiego Oka i zejście…
Zobacz więcej