Historia

Pochody pierwszomajowe w PRL. To było święto komunistów. Zobacz archiwalne zdjęcia

Narodowe Archiwum Cyfrowe

1 maja należał do najważniejszych świąt propagandowych realnego socjalizmu. Miasta i wsie przemierzały obowiązkowe pochody z hasłami na cześć partii, ideologii i bratniego Związku Sowieckiego. 

Międzynarodowe Święto Pracy 1 maja zostało ustanowione przez Drugą Międzynarodówkę dla uczczenia protestu chicagowskich robotników. Socjaliści zawłaszczyli je dla siebie, kosztem ludzi pracy. 

W Polsce było to oficjalne święto państwowe od 1950 r. Zapraszano na nie kolektywy, aktyw pracowniczy, kierownictwo partyjne i innych oficjeli. Na pochody malowano hasła skierowane przeciwko kapitalistom i wychwalające wyższość komunizmu. Noszono także portrety bohaterów rewolucji. 

Manifestacje gromadziły ludzi pracy wszystkich zawodów. Wręczano im flagi państwowe oraz czerwone – ZSRR. Portrety największych zbrodniarzy – Stalina, Lenina czy Bieruta w pierwszym okresie były najbardziej honorowane, potem – wskutek odwilży – zaczęły stopniowo zanikać.  

Dbano, aby pochody były świętem dla dzieci i rodzin. Ustawiały się stragany. Sprzedawano alkohol, lody, lemoniadę, balony. Obywatele byli przymuszani do uczestnictwa w manifestacjach pod groźbą utraty pracy. 

Obecnie tradycja pierwszomajowych przemarszów podtrzymywana jest przez środowiska lewicowe. 

Zobacz, jak wyglądało to dawniej.

Obraz 1 z jednostki "Pochód 1 Maja w Warszawie"
1 maja 1974 w Warszawie
Obraz 7 z jednostki "Pochód 1 Maja w Warszawie"
Pracownice służby zdrowia na pochodzie 1-majowym
Obraz 9 z jednostki "Pochód 1 Maja w Warszawie"
To nie kowboje. To hutnicy
Obraz 2 z jednostki "Obchody Święta Pracy (1 Maja) w Katowicach"
1975 r. Katowice
Obraz 1 z jednostki "Stoiska handlowe WSS "Społem" w Warszawie podczas obchodów 1 Maja"
Stoisko Społem 1969 r.
Podobne artykuły
Historia

TYLKO U NAS! W USA będą obowiązkowe lekcje o Holocauście. Ani słowa o mordowanych Polakach i chrześcijanach.

W Senacie i Kongresie ważą się losy „Ustawy o edukacji nigdy więcej”. Młodzi Amerykanie będą uczyli się o Zagładzie. Zapisy nowego prawa pomijają jednak ważne elementy historii. W ujawnionym projekcie Ustawy mówi się o ważnej roli…
Zobacz więcej
Historia

Zamordowano Rotmistrza Pileckiego!

Tak powinny krzyczeć czerwienią nagłówki gazet w 1948 roku. Ale nie krzyczały. Wówczas przedstawiano prawdziwego patriotę i bohatera jako zdrajcę. 72 lata temu, 25 maja 1948 roku, z wyroku komunistycznych władz został stracony Witold Pilecki…
Zobacz więcej
Historia

Piotr Iwicki o 1 maja.

Zobacz więcej