InformacjeKultura

Pokaz rysunków Józefa Mehoffera. Rzadko się zdarza, by takie prace były darowane muzeom

Portret Józefa Mehoffera autorstwa Stanisława Wyspiańskiego / fot. wikipedia

Dziewięć rysunkowych studiów i portretów Józefa Mehoffera – podarowanych Muzeum Narodowemu w Krakowie przez chrześniaka artysty Wiesława Zadęckiego – będzie można od soboty oglądać w Domu Józefa Mehoffera przy ul. Krupniczej.

Dzieła przekazane muzeum w marcu zeszłego roku, w 150. rocznicę urodzin malarza, będą prezentowane w pokoju na I piętrze. Ich pokaz miał odbyć się wcześniej, ale plany pokrzyżowała pandemia koronawirusa.

Zmarły kilka miesięcy temu ofiarodawca był fizykiem, emerytowanym pracownikiem naukowym Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Wiesław Zadęcki przekazał dzieła Mehoffera MNK zgodnie z wolą swoich rodziców, Haliny i Stanisława – kolekcjonerów sztuki młodopolskich twórców, którzy przyjaźnili się z malarzem. W czasie wojny mieszkali oni wraz z synem w Krakowie.

Przychodziłem po pana profesora na przystanek, przyprowadzałem go na ulicę Przemyską, gdzie malował moją mamę raz czy dwa razy w tygodniu i potem go odprowadzałem. Czasem chodziliśmy pieszo – przez Rynek Główny – i na ulicę Krupniczą do jego domu

– opowiadał Wiesław Zadęcki w rozmowie z kuratorką pokazu Beatą Studziżbą-Kubalską.

W marcu zeszłego roku podczas przekazania rysunków Wiesław Zadęcki mówił, że nie wie, jak jego ojciec historyk sztuki zawarł znajomość z Józefem Mehofferem, ale były to stosunki serdeczne i jako dziecko podczas II wojny światowej często bywał w domu artysty.

Najczęściej bawiłem się w ogrodzie z psem Mehofferów

– wspominał Wiesław Zadęcki. Jak mówił domem zarządzała Jadwiga Mehofferowa, która urządzała w domu także cykliczne spotkania-wykłady.

Kiedy po raz pierwszy wszedłem do pracowni Józefa Mehoffera, myślałem, że większego bałaganu być nie może. Profesor pokazywał mi, jak się podchodzi do obrazu przed jego namalowaniem, jak się szpachluje, a mnie najbardziej podobało się werniksowanie czyli pokrywanie warstwą ochronną tego, co zostało namalowane.

Wśród sześciu rysunków prezentowanych na wystawie, centralne miejsce zajmuje studium do olejnego “Autoportretu artysty” z 1937 roku, namalowanego dla galerii rektorów Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

Muzeum otrzymało także dwa malowane przez Mehoffera portrety Haliny i Stanisława Zadęckich, studium “Św. Klaudiusz” do witraża “Diakoni i biskupi” w katedrze we Fryburgu, akt chłopca będący studium do projektu fryzu na gmach Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie oraz wizerunek żony artysty Jadwigi z 1929 roku.

Kolekcja ofiarowana przez Wiesława Zadęckiego reprezentuje wysoki poziom artystyczny i rzadko się zdarza, by takie prace były darowane muzeom

– podkreśliła Beata Studziżba-Kubalska.

Pokaz potrwa do 16 sierpnia.

Józef Mehoffer (1869-1946) był uczniem Jana Matejki i rówieśnikiem Stanisława Wyspiańskiego, jednym z najwybitniejszych artystów Młodej Polski. Kształcił się w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie oraz w Paryżu.

Był artystą wszechstronnym: twórcą wielkich monumentalnych dekoracji do wnętrz sakralnych, projektów witraży i polichromii, ale także obrazów sztalugowych i projektów scenografii i grafiki użytkowej – książek, czasopism, afiszy.

W 1895 r. wygrał konkurs na projekty witraży do Katedry św. Mikołaja we Fryburgu, które realizował etapami aż do roku 1936. Od 1901 r. uczył malarstwa w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, a w 1914 r. został rektorem tej uczelni. Był jednym z założycieli Towarzystwa Artystów Polskich “Sztuka”.

Jego dom przy ul. Krupniczej jest oddziałem Muzeum Narodowego w Krakowie, funkcjonuje jako placówka muzealna od 1996 r. Budynek otacza piękny ogród, starannie odnowiony w roku 2003 w nawiązaniu do tego, który niegdyś założył w tym miejscu Józef Mehoffer.

Źródło: www.Niezalezna.pl

Podobne artykuły
Anty-COVID 19InformacjePolska

Zasłanianie nosa i ust. Będą nowe przepisy! Do tego większe kary dla podmiotów gospodarczych

Ministerstwo Zdrowia zapowiada wprowadzenie zmian w prawie dotyczących obowiązku zasłaniania nosa i ust w sklepach czy środkach komunikacji. – Będzie to wprowadzone jako norma prawna – zapowiedział minister zdrowia. Rzecznik resortu dodał z…
Zobacz więcej
Anty-COVID 19InformacjePolska

Koronawirus w Polsce. 399 nowych przypadków, w tym 140 na Śląsku. Zmarło 9 kolejnych osób

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 399 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronwairusem, w tym 140 na Śląsku. Zmarło kolejnych 9 osób. W związku z koronawirusem w szpitalach przebywa 1 607 osób, pod respiratorem – 73…
Zobacz więcej
InformacjeKościółŚwiat

Papież apeluje o globalny rozejm

Papież Franciszek zapewnił o swojej bliskości ze wszystkimi dotkniętymi pandemią oraz tymi, którzy doświadczają jej skutków ekonomicznych i socjalnych. Podczas spotkania z wiernymi w Watykanie ponowił też apel o globalne zawieszenie…
Zobacz więcej