GospodarkaInformacje

Pół miliarda złotych straciły rodzime firmy IT

Źródło: Internet

Polskie firmy IT liczą straty z powodu pandemii, ale optymistycznie patrzą w przyszłość.

Małe i średnie polskie firmy firmy specjalizujące się w usługach IT z powodu pandemii  koronawirusa mogły stracić już nawet 500 mln zł. Wynika to głównie z zawieszenia lub ograniczenia zakresu projektów będących w realizacji oraz tych które miały się rozpocząć. Na tle innych branż sektor nowych technologii wypada jednak znacznie lepiej – wynika z badania  „Wpływ COVID-19 na Twój biznes”,  zrealizowanego  przez Związek Pracodawców Usług IT – SoDA (Software Development Association Poland).

Przeprowadzone w marcu i kwietniu badanie wskazuje, jak pandemia koronawirusa wpłynęła na kondycję całej branży oraz prezentuje szacunkowe straty poniesione dotychczas przez pracodawców usług IT. Straty zadeklarowane przez przedstawicieli polskich software housów to w sumie ponad 52,5 mln zł – średnio niemal 700 tys. zł na firmę.  Łukasz Czajkowski, Head of Growth w SoDA szacuje, że straty całego sektora w ciągu nieco ponad miesiąca pandemii mogły wynieść nawet 500 mln złotych. I  z dnia na dzień rosną. Straty ponoszone przez przedsiębiorstwa oznaczają także szacowane w dziesiątkach milionów zł mniejsze wpływy do Skarbu Państwa.

– Warto pamiętać, że dane z badania dotyczą tylko części rynku. W działaniach firm widać niepewność co do przyszłości, wstrzymanie prac, które nie były strategiczne dla funkcjonowania biznesów, ale też poszukiwanie nowych dróg – zauważa Michał Moroz z firmy Makimo, przewodniczący komitetu badań i analiz SoDA. 

Pracodawcy usług IT w czasie pandemii najczęściej zmagają się wyzwaniem, którym jest przesuwanie w czasie lub zamykanie projektów. Dochodzi także do zmniejszenia zakresu danego projektu lub obniżenia wynagrodzenia za jego wykonanie. Dla niektórych przedsiębiorców może to oznaczać konieczność redukcji zatrudnienia lub nawet zamknięcie biznesu.  Sytuacja firm z sektora nowych technologii jest jednak i tak lepsza niż przedstawicieli innych branż. Negatywny lub bardzo negatywny wpływ COVID-19 na biznes w badaniu SoDA, zadeklarowało 64 procent respondentów. Dla porównania, w ostatniej ankiecie Centrum Monitoringu Sytuacji Gospodarczej, podobną odpowiedź wskazało 76 procent badanych z innych sektorów. 

Zgodnie z raportem SoDA, blisko 30 proc. firm z branży IT nie odczuło dotąd zmian w swojej sytuacji biznesowej z powodu koronawirusa. W przypadku 6 proc. wpływ był nawet pozytywny. Jak to możliwe? Zdaniem ekspertów, Pandemia COVID-19 może prowadzić m.in. do przyspieszonej cyfryzacji biznesów z innych branż. A to z kolei zwiększy popyt na usługi IT. Niektórzy właściciele firm podkreślają, że pandemia przyczyniła się też do wzmożonej koncentracji na działalności badawczo – rozwojowej. Według opinii przedsiębiorców uczestniczących w badaniu, w dłuższej perspektywie czeka nas z kolei „boom inwestycyjny w wirtualizację świata”.

Zdaniem Łukasza Czajkowskiego, polskie firmy usług IT wciąż dość dobrze bronią się przed negatywnymi skutkami globalnego kryzysu. Niemniej ważne jest,  aby w tej trudnej sytuacji wspierać krajowe software house’y, a nie obciążać dodatkowymi kosztami czy podatkami. Wówczas koronawirus może się przerodzić nawet w bodziec do rozwoju w tym segmencie polskiej gospodarki. – Nasze obserwacje wskazują, że duże międzynarodowe firmy dotknięte COVID-19 w ramach oszczędności szukają nowych partnerów biznesowych, co stwarza realne szanse dla polskich software house’ów na przejęcie projektów – podkreśla Czajkowski.

Podobne artykuły
Anty-COVID 19InformacjePolska

Zasłanianie nosa i ust. Będą nowe przepisy! Do tego większe kary dla podmiotów gospodarczych

Ministerstwo Zdrowia zapowiada wprowadzenie zmian w prawie dotyczących obowiązku zasłaniania nosa i ust w sklepach czy środkach komunikacji. – Będzie to wprowadzone jako norma prawna – zapowiedział minister zdrowia. Rzecznik resortu dodał z…
Zobacz więcej
Anty-COVID 19InformacjePolska

Koronawirus w Polsce. 399 nowych przypadków, w tym 140 na Śląsku. Zmarło 9 kolejnych osób

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 399 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronwairusem, w tym 140 na Śląsku. Zmarło kolejnych 9 osób. W związku z koronawirusem w szpitalach przebywa 1 607 osób, pod respiratorem – 73…
Zobacz więcej
InformacjeKościółŚwiat

Papież apeluje o globalny rozejm

Papież Franciszek zapewnił o swojej bliskości ze wszystkimi dotkniętymi pandemią oraz tymi, którzy doświadczają jej skutków ekonomicznych i socjalnych. Podczas spotkania z wiernymi w Watykanie ponowił też apel o globalne zawieszenie…
Zobacz więcej