InformacjePolska

Polacy chcą by powstał “Warzywniak Plus”

sklep warzywniczy, mcstudio79, Pixabay

“Warzywniak Plus” to jedno z określeń na pomysł utworzenia państwowych sklepów spożywczych. Choć Ministerstwo Aktywów Państwowych wydało komunikat, w którym dementuje pogłoski o takim planie, to prawie połowa Polaków go popiera.

Na początku czerwca wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń wspomniał o wizji stworzenia państwowej sieci spożywczej. – Byłaby na pewno uzupełnieniem tego, nad czym pracujemy, czyli obecności państwa na kilku rynkach w ramach przetwórstwa produktów rolno-spożywczych – powiedział w rozmowie z money.pl, dodając, że w grę bardziej wchodzi przejęcie istniejącej sieci niż tworzenia nowej.  Pomysł utworzenia państwowej sieci sklepów spotkał się z krytycznym odbiorem ze strony przedsiębiorców. A co na to Polacy?

Generalnie patrzymy na ten pomysł przychylnym okiem. Panel Ariadna przeprowadził badanie, z którego wynika, że 44 proc. Polaków popiera ten pomysł, 25 proc. nie wyrobiło sobie zdania na ten temat, natomiast zaledwie 31 proc. badanych jest przeciwna takiemu rozwiązaniu. Wpływ na opinię mają preferencje wyborcze, gdyż wśród wyborców PiS za wprowadzeniem państwowej sieci sklepów opowiada się aż 69 proc. ankietowanych przy 22 proc. w gronie głosujących na Koalicję Obywatelską.

W badaniu zadano również pytanie: “W jakich sklepach wolisz robić zakupy?”. 58 proc. ankietowanych stwierdza, że kraj pochodzenia nie ma dla nich żadnego znaczenia, natomiast 37 proc. Polaków uznaje, że woli polskie sklepy przy zaledwie 4 proc. preferujących zagraniczne sieci. 

Ministerstwo Aktywów Państwowych nadal twierdzi, że “wbrew spekulacjom medialnym ministerstwo nie planuje tworzyć sieci państwowych sklepów spożywczych czy warzywniaków. Chce natomiast konsolidować rynek rolno-spożywczy”. Artur Soboń wyjaśnił, że chciałby, aby powstał silny holding rolno-spożywczy. Na razie analizowanych jest 48 spółek, z których część zostanie skonsolidowanych pod koniec czerwca.

źródło: money.pl, msn

Podobne artykuły
Anty-COVID 19InformacjePolska

Zasłanianie nosa i ust. Będą nowe przepisy! Do tego większe kary dla podmiotów gospodarczych

Ministerstwo Zdrowia zapowiada wprowadzenie zmian w prawie dotyczących obowiązku zasłaniania nosa i ust w sklepach czy środkach komunikacji. – Będzie to wprowadzone jako norma prawna – zapowiedział minister zdrowia. Rzecznik resortu dodał z…
Zobacz więcej
Anty-COVID 19InformacjePolska

Koronawirus w Polsce. 399 nowych przypadków, w tym 140 na Śląsku. Zmarło 9 kolejnych osób

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 399 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronwairusem, w tym 140 na Śląsku. Zmarło kolejnych 9 osób. W związku z koronawirusem w szpitalach przebywa 1 607 osób, pod respiratorem – 73…
Zobacz więcej
InformacjeKościółŚwiat

Papież apeluje o globalny rozejm

Papież Franciszek zapewnił o swojej bliskości ze wszystkimi dotkniętymi pandemią oraz tymi, którzy doświadczają jej skutków ekonomicznych i socjalnych. Podczas spotkania z wiernymi w Watykanie ponowił też apel o globalne zawieszenie…
Zobacz więcej