Polska

Polacy ruszyli po gotówkę do bankomatów. Wolą trzymać pieniądze w domu. Sytuacja nie spotykana od lat.

fot. Internet

Aż 30 miliardów złotych w gotówce pojawiło się w obiegu przez pierwsze 3 miesiące tego roku – wynika z danych NBP. Polacy w epidemii ruszyli do bankomatów. – To nie jest dobry pomysł. Takimi decyzjami szkodzimy sami sobie – mówi money.pl prof. Marian Noga.

Jak zauważył na Twitterze dziennikarz ekonomiczny Rafał Hirsch, takiego przyrostu w najnowszej historii Polski jeszcze nie było. Nawet na koniec 2008 roku – przy rozpoczynającym się kryzysie finansowym – przybyło “zaledwie” 11 mld zł w gotówce.

W “normalnych” czasach co kwartał przybywa 5-6 mld zł, czasami nieco więcej. Ale już dwucyfrowy wzrost to coś niespotykanego.

Powód? Oczywiście kryzys związany z koronawirusem. – Podejrzewam, że ludzie obawiali się zamknięcia banków i zawieszenia operacji finansowych online – mówi money.pl prof. Marian Noga, ekonomista i były członek Rady Polityki Pieniężnej. Jego zdaniem to wyraz “małej paniki”.

Jak dodaje, to również pokłosie wydarzeń sprzed lat. – Starsi ludzie pamiętają stan wojenny. Wtedy banki nie działały, a o operacjach przez internet nikt nie słyszał. Więc liczyła się tylko gotówka – przypomina prof. Noga. – Teraz pewnie te same osoby stwierdziły, że lepiej nie trzymać pieniędzy na koncie.

– Przypominam, że depozyty klientów są chronione do wysokości 100 tys. euro. Nawet jakby bank upadł albo się spalił, to te pieniądze odzyskamy – tłumaczy prof. Noga. Co więcej, wspomniane 100 tys. euro to tylko limit dla jednego banku. Jeśli więc ktoś ma konta w 3 bankach, to odzyska 300 tys. euro z Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. – I to w ciągu tygodnia, a nie po miesiącach batalii czy setkach złożonych wniosków – dodaje ekonomista.

Jest jeszcze jeden powód, dla którego szturm na bankomaty nie ma sensu. Coś z tą gotówką trzeba przecież zrobić. Albo trzymać pod materacem, albo w “skarpecie”. Ewentualnie zakopać w ogrodzie.

– Okazja czyni złodzieja – zwraca uwagę prof. Marian Noga. Duże kwoty pieniędzy trzymane w domu to olbrzymie ryzyko również dla naszego bezpieczeństwa.

Źródło: money.pl

Podobne artykuły
InformacjePolska

"WAŁA DLA PRZYPAŁA!". Janusz "Siara" Rewiński w 13 sekund miażdży Rafała

W sieci pojawił się filmik z Januszem Rewińskim w roli głównej. Na nim: bardzo jasna deklaracja. Choć nazwisko Trzaskowskiego nie pada ani razu, każdy wie, o kogo chodzi… Zobacz filmik! Na filmiku, jaki krąży w sieci, widzimy Janusza…
Zobacz więcej
InformacjePolskaSport

Znakomity fotoreporter kończy 80 lat

W środę 80 lat kończy Jan Rozmarynowski, znakomity fotoreporter sportowy, świadek wielu sukcesów reprezentantów Polski, przyjaciel największych mistrzów. “Ciepło wspominam dawne lata i podróże” – powiedział jubilat. Urodził się 8…
Zobacz więcej
PolskaTurystyka

Remont drogi do Morskiego Oka. Trakt zamknięty od środy

Z powodu remontu od poniedziałku przynajmniej do środy będzie zamknięty popularny szlak do Morskiego Oka. Turyści będą mogli dojść tylko do Wodogrzmotów Mickiewicza i dalej kierować się w stronę Doliny Roztoki. Dojście do Morskiego Oka i zejście…
Zobacz więcej