GospodarkaInformacje

Polacy wpadli w gospodarczą depresję, pesymizm największy od 16 lat. A spodziewamy się, że będzie jeszcze gorzej.

GUS wykres

Badania GUS pokazują, że coraz mniej z nas widzi światełko w tunelu. Spodziewamy się zmian na gorsze sytuacji finansowej i drastycznego wzrostu bezrobocia. Ochota do oszczędzania też nam przeszła.  Ponad 80 proc. Polaków wyraża mniejsze lub większe obawy o finanse.

Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej osiągnął w kwietniu poziom -36,4 pkt – podał GUS w najnowszych badaniach koniunktury konsumenckiej. To najniżej od 2004, czyli od końcówki rządów Leszka Millera. Wtedy negatywnie nastrajała nas afera Rywina, teraz ograniczenia i spadek poziomy życia związane z koronawirusem – informuje Business Insider.

“W kwietniu 2020 r. odnotowano znaczące pogorszenie zarówno obecnych, jak i przyszłych nastrojów konsumenckich  w stosunku do poprzedniego miesiąca” – podaje GUS w swoim comiesięcznym badaniu koniunktury konsumenckiej. Wskaźnik opisujący obecne tendencje w konsumpcji indywidualnej – tzw. wskaźnik bieżącej ufności konsumenckiej – zaliczył w kwietniu szesnastoletnie dno. Co ciekawe, marzec nie zapowiadał tak złych informacji.

 Najgorszy historycznie poziom ma wskaźnik oczekiwań wzrostu bezrobocia -77,7 pkt. To najniższy odczyt, jaki jakikolwiek wskaźnik koniunktury konsumenckiej przybrał w historii badań GUS w tym wieku. W ciągu najbliższych 12 miesięcy szans na poprawę nie widzi prawie nikt.

 Pesymistyczne nastroje obecne są nie tylko wśród konsumentów, ale też przedsiębiorców. W środę poznaliśmy wyniki kwietniowego badania koniunktury wśród przedsiębiorców, które okazały się najgorsze w historii ich opracowywania. Najgorzej swoją sytuację oceniają przedsiębiorcy zarabiający na noclegach i gastronomii.

Wskaźnik ufności konsumenckiej to amerykański wskaźnik mierzący ufność konsumencką, wyrażany jako poziom optymizmu dotyczącego sytuacji gospodarczej przejawiającego się w wysokości oszczędności i wydatków konsumentów. Wskaźniki mogą przyjmować wartości od –100 do +100. Wartość ujemna oznacza przewagę liczebną konsumentów nastawionych pesymistycznie nad konsumentami nastawionymi optymistycznie.

GUS 04 2020

Źródło: Business Insider, GUS, Money.pl

Podobne artykuły
InformacjePolska

„Express Wieczorny” powraca! Już jutro w największych miastach Polski rozdamy 1 milion egzemplarzy!

Słynna popołudniówka – Express Wieczorny – powraca! Już jutro, w piątek, w Warszawie i kilku największych miastach Polski rozdamy bezpłatnie 1 milion egzemplarzy specjalnego dodatku do „Gazety Polskiej Codziennie”! Zachęcamy też do…
Zobacz więcej
InformacjeKultura

Pokaz rysunków Józefa Mehoffera. Rzadko się zdarza, by takie prace były darowane muzeom

Dziewięć rysunkowych studiów i portretów Józefa Mehoffera – podarowanych Muzeum Narodowemu w Krakowie przez chrześniaka artysty Wiesława Zadęckiego – będzie można od soboty oglądać w Domu Józefa Mehoffera przy ul. Krupniczej. Dzieła…
Zobacz więcej
GospodarkaŚwiatTurystyka

Nad Adriatykiem trwa walka o turystów. Włosi zjednoczeni

Włoskie miejscowości na 300-kilometrowym wybrzeżu Adriatyku stworzyły jedną drużynę i razem postanowiły walczyć o turystów. Wspólne zaproszenie dla nich wystosowały regiony Wenecja Euganejska, Emilia-Romania i Friuli- Wenecja Julijska. Z…
Zobacz więcej