InformacjeKultura

Polacy zakochali się w serialach. Wzrosła popularność serwisów streamingowych

Źródło: Internet

Ponad połowa Polaków subskrybuje,  głównie filmy i seriale.

Już 56 proc. Polek i Polaków korzysta z internetowych usług subskrypcyjnych – wynika z badania Blue Media “Finanse w czasie epidemii”. Platformy oferujące dostęp do filmów i seriali wyraźnie deklasują inne serwisy działającą w modelu płatności abonamentowych. Doceniamy usługi subskrypcyjne za wygodę i łatwość korzystania oraz lepszą ofertę cenową niż w przypadku zakupu pojedynczej usługi lub produktu. Badanie Blue Media było realizowane na początku maja, czyli w czasie, gdy izolacja społeczna i związane z nią obostrzenia wciąż obowiązywały, co bez wątpienia miało wpływ na deklaracje respondentów.

Największą popularnością cieszą się bezapelacyjnie serwisy streamingowe z filmami i serialami. Korzysta z nich już jedna trzecia Polek i Polaków (wzrost o 11 punktów proc. w ciągu ostatniego roku). Ciągłym wzrostem zainteresowania, choć już nie tak spektakularnym, mogą pochwalić się również serwisy i aplikacje oferujące dostęp do muzyki (wzrost z 13 do 15 proc.), prasy online (z 10 do 14 proc.) oraz e-booków i audiobooków (z 8 do 10 proc.).

Z kolei popularność nieinternetowych usług działających w modelu abonamentowym utrzymuje się na niemal identycznym poziomie od trzech lat. Dwie trzecie badanych deklaruje, że nie korzysta z żadnej takiej usługi. Stan epidemii na pewno nie pomógł biznesom oferującym pakiety usług i towarów offline, ale też im nie zaszkodził. Natomiast  spadek zainteresowania prasą tradycyjną kompensuje zwiększona liczba subskrypcji tych samych tytułów online. Abonamenty do klubów fitness nie straciły na zainteresowaniu, prawdopodobnie dzięki szybkiej reakcji wielu placówek, które realizowały w czasie zamknięcia zajęcia sportowe online. W ostatnim czasie większość z nas martwiła się o zdrowie swoje i swoich najbliższych, ale nie wzrosło znacząco – w porównaniu do lat ubiegłych – zainteresowanie pakietami opieki medycznej. Popularność tzw. boxów (z dietą, kosmetykami, książkami) również utrzymuje się na stałym 3-5 proc. poziomie. 

– Polacy są skłonni do płacenia cyklicznego za usługi, gdy mają poczucie, że poszerzają one ich możliwości wyboru. Dużo chętniej płacimy za dostęp do rozrywki: filmów, muzyki, książek, gdy mamy przekonanie graniczące z pewnością, że wśród całej palety tytułów i rodzajów treści znajdziemy te odpowiadające naszym gustom, nastrojom i potrzebom. Ten sam powód może stać za ciągle niewielką popularnością pudełek z książkami, ubraniami i kosmetykami, na których zawartość zwykle nie mamy wpływu. Polacy nie lubią niespodzianek, zwłaszcza kiedy muszą za nie płacić. Inna sprawa, że w sytuacji, gdy nie jesteśmy już tak pewni stabilności zatrudnienia, dużo ostrożniej podchodzimy do stałych zobowiązań finansowych – komentuje  Sylwia Frydel z firmy Blue Media.

Dla użytkowników niezmiennie najważniejszym czynnikiem decydującym o subskrypcji jest wygoda. Docenia ją prawie połowa wszystkich użytkowników deklarujących korzystanie z subskrypcji. Kluczowe znaczenia ma także łatwość korzystania z usług i atrakcyjna cena. Zdaniem Sylwii  Frydel, efekt nowości czy polecenia od znajomych tracą na znaczeniu. To dowód na to, że przyzwyczailiśmy się do oferty rynkowej i nasze wybory są bardziej świadome i częściej oparte na racjonalnych argumentach niż podyktowane zwykłą ciekawością.

Podobne artykuły
Anty-COVID 19InformacjePolska

Zasłanianie nosa i ust. Będą nowe przepisy! Do tego większe kary dla podmiotów gospodarczych

Ministerstwo Zdrowia zapowiada wprowadzenie zmian w prawie dotyczących obowiązku zasłaniania nosa i ust w sklepach czy środkach komunikacji. – Będzie to wprowadzone jako norma prawna – zapowiedział minister zdrowia. Rzecznik resortu dodał z…
Zobacz więcej
Kultura

Po kwarantannie w Miami, chce do domu. "Pandemia otworzyła mi oczy, zostaję w Polsce na stałe"

Sandra Kubicka spędzała kwarantannę w Stanach Zjednoczonych. Tłumaczy, że był to dla niej bardzo trudny czas. Wielotygodniowa separacja i brak możliwości bezpośredniego kontaktu z najbliższymi wywoływały w niej smutek. Sandra Kubicka miała jednak…
Zobacz więcej
Anty-COVID 19InformacjePolska

Koronawirus w Polsce. 399 nowych przypadków, w tym 140 na Śląsku. Zmarło 9 kolejnych osób

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 399 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronwairusem, w tym 140 na Śląsku. Zmarło kolejnych 9 osób. W związku z koronawirusem w szpitalach przebywa 1 607 osób, pod respiratorem – 73…
Zobacz więcej