GospodarkaInformacje

Polska awansowała w rankingu cyfryzacji.

Obraz z Pixabay

Polska nadrabia dystans dzielący ją od najbardziej rozwiniętych cyfrowo krajów Europy. Potwierdza to prowadzony  przez Komisję Europejską   ranking indeksu gospodarki cyfrowej i społeczeństwa cyfrowego (DESI), w którym osiąga coraz lepsze noty.

W tym roku nasz kraj  uzyskał w rankingu DESI  wynik 45, przy  średniej unijnej 52,6. Rok wcześniej było to 41,6  ( przy średniej 52,5). –  Z roku na rok idzie nam coraz lepiej, choć  – z czego zdajemy sobie sprawę – nadal mamy nad czym pracować – komentuje  Marek Zagórski, minister cyfryzacji.

Jeśli chodzi o mocne strony Polski to możemy pochwalić się  najwyższym  w skali UE poziomem  wykorzystania mobilnych usług szerokopasmowych. Dodatkowo nasze ceny są bardzo konkurencyjne. Wysokie wyniki, jeżeli chodzi o zasięg stałych sieci o bardzo dużej przepływności oraz sieci 4G, przyczyniły się do poprawy naszego ogólnego wyniku w kategorii „łączność”. Zajęliśmy w niej 15. miejsce z wynikiem 51,3, który jest wyższy niż unijna średnia (50,1).

Z kolei pod względem kapitału ludzkiego znaleźliśmy się na 22. pozycji.  Nie jest najgorzej,  ale wiele jest jeszcze do zrobienia. –   Na wielu polach prowadzimy intensywne działania na rzecz podnoszenia kompetencji cyfrowych obywateli. Jednym z naszych najnowszych działań jest przygotowanie nowej strategii – Programu Rozwoju Kompetencji Cyfrowych. Koncentrujemy się w niej na umiejętnościach, które są potrzebne obywatelom, specjalistom w dziedzinie ICT, pracownikom MŚP oraz pracownikom administracji publicznej Pracujemy też nad nowym Programem Operacyjnym Polska Cyfrowa na lata 2021–2027 – mówi minister  Zagórski. Przykładem działań na rzecz podnoszenia kompetencji cyfrowych Polaków jest  też prowadzona przez resort cyfryzacji  kampania  „e-Polak potrafi”.

Powyżej średniej unijnej Polska wypadła w kategorii   „otwarte dane”. W ubiegłym roku rozpoczęto realizację projektu „Otwarte dane plus”, którego celem jest  stałe zwiększanie  ilość oraz podnoszenie jakości otwartych danych publicznych a także promowanie  ich ponownego  wykorzystania. Poprawę widać też w dziedzinie cyfrowych usług publicznych. Jak zauważają autorzy raportu,  w coraz większym zakresie Polacy  stosują   wstępnie wypełnione formularze i realizują  coraz więcej usług przez Internet.

Jak podkreśla Ministerstwo Cyfryzacji w komentarzu,  ostatnie miesiące to czas rekordowego zainteresowania Polaków e-administracją. Najlepszym wskaźnikiem i dowodem na potwierdzeniem słuszności tej tezy jest zainteresowanie profilem zaufanym. Obecne korzysta z niego prawie 7 mln osób, z czego tylko w tym roku przybyło ponad 2,3 miliona nowych właścicieli PZ. To więcej, niż w poprzednich latach przybywało w ciągu roku.

–   Prowadzimy i finalizujemy wiele inwestycji infrastrukturalnych. Dzięki nim Polacy z różnych części kraju będą mieli łatwiejszy dostęp do szybkiego Internetu. Niebawem ruszą kolejne inicjatywy podnoszące kompetencje cyfrowe. W tym zakresie nie zapominamy o nikim, zaczynając od nauki dzieci po pracę z seniorami  –– podkreśla  minister cyfryzacji.

Podobne artykuły
Anty-COVID 19InformacjePolska

Zasłanianie nosa i ust. Będą nowe przepisy! Do tego większe kary dla podmiotów gospodarczych

Ministerstwo Zdrowia zapowiada wprowadzenie zmian w prawie dotyczących obowiązku zasłaniania nosa i ust w sklepach czy środkach komunikacji. – Będzie to wprowadzone jako norma prawna – zapowiedział minister zdrowia. Rzecznik resortu dodał z…
Zobacz więcej
Anty-COVID 19InformacjePolska

Koronawirus w Polsce. 399 nowych przypadków, w tym 140 na Śląsku. Zmarło 9 kolejnych osób

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 399 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronwairusem, w tym 140 na Śląsku. Zmarło kolejnych 9 osób. W związku z koronawirusem w szpitalach przebywa 1 607 osób, pod respiratorem – 73…
Zobacz więcej
InformacjeKościółŚwiat

Papież apeluje o globalny rozejm

Papież Franciszek zapewnił o swojej bliskości ze wszystkimi dotkniętymi pandemią oraz tymi, którzy doświadczają jej skutków ekonomicznych i socjalnych. Podczas spotkania z wiernymi w Watykanie ponowił też apel o globalne zawieszenie…
Zobacz więcej