Gospodarka

Polska gospodarka wśród krajów, które radzą sobie najlepiej w Europie. Tarcza antykryzysowa zadziałała.

Pracownicy firmy oczyszczającej instalacje elektryczne pod napięciem w zakładach produkcyjnych, źródło: www.energetyka.com

Dzięki szybkiej i mocnej pomocy rządu, nasz kraj unika fali zwolnień. Na tle Europy bardzo dobrze radzi sobie też produkcja przemysłowa – wynika z danych Eurostatu. 

W kwietniu firmy zgłosiły chęć rozstania się na bazie zwolnień grupowych z 10 tys. pracowników, to o 3 tys. więcej niż w marcu, ale to niewiele, zważywszy, że aktywnych zawodowo jest 16 mln Polaków! 

Według Wojewódzkich Urzędów Pracy nie nastąpił w Polsce gwałtowny skok bezrobocia. To dane, które nastrajają optymistycznie.

Do podobnego optymizmu nakłaniają też dane dotyczące produkcji przemysłowej. Co prawda skurczyła się ona w marcu o 4,7 proc. rok do roku, lecz jest to dużo mniej od średniej unijnej, wynoszącej – 7,3 proc. 

We Włoszech produkcja przemysłowa spadła aż o 28,4 proc. Bardzo źle było także na Słowacji – 20,3 proc. oraz we Francji – 16,4 proc. Zyskały natomiast Irlandia + 15,5 proc., a także Grecja, Finlandia i Litwa. 

W ujęciu rocznym, najgorzej wypada Luksemburg, Włochy i Słowacja. Najlepiej – Irlandia, Malta, Finlandia, Grecja i Szwecja. Polska plasuje się w pierwszej 10. krajów, których przemysł najlepiej radzi sobie z kryzysem. 

Źródło: forsal.pl

Podobne artykuły
GospodarkaInformacjePolska

Morska farma wiatrowa na Bałtyku. Baltica 1 z warunkami przyłączenia do sieci

W polskiej części Morza Bałtyckiego powstaną trzy morskie farmy wiatrowe. Inwestycja jest gigantyczna – po uruchomieniu całości maksymalna moc będzie wynosić nawet 3500 MW! Niedawno poinformowano, że Polskie Sieci Elektroenergetyczne SA wydały…
Zobacz więcej
GospodarkaPolska

Polska "zieloną wyspą" w czasie kryzysu. Przybyło projektów inwestycji zagranicznych

Nastroje inwestorów są najgorsze w historii, inwestycje zagraniczne lecą na łeb na szyję, a u nas projektów przybyło. Wśród krajów, które obroniły się przed COVID-19, mamy ich najwięcej – czytamy w dzisiejszym “Pulsie…
Zobacz więcej
GospodarkaPolska

Polacy w panice wypłacali gotówkę. NBP pokazał ile

W marcu i kwietniu banki musiały obsłużyć nadzwyczajnie dużą liczbę klientów wypłacających gotówkę. Wszystko przez obawy o utrudniony dostęp do pieniędzy w związku z epidemią koronawirusa. W trzy miesiące do obiegu trafiły aż 54 mld…
Zobacz więcej