GospodarkaInformacje

Polska gospodarka wzorem dla innych

Minister finansów: Będziemy pobudzać gospodarkę, wspierać inwestycje na wielką skalę i chronić miejsca pracy.

– Polska reakcja na pandemię COVID-19 była szybka i zdecydowana. Łączna wartość środków przeznaczonych dla wsparcia gospodarki wyniosła ok. 15 proc. PKB. Mocno wierzę, że te działania wraz z silnymi fundamentami, konkurencyjnością oraz elastycznością naszej gospodarki pozwolą Polsce na szybki powrót na ścieżkę zrównoważonego wzrostu – powiedział Tadeusz Kościński, minister finansów,  podczas  wirtualnej sesji ministerialnej Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD),  dotyczącej najnowszych prognoz  sytuacji gospodarczej na świecie i w państwach członkowskich organizacji. 

Wirtualne  spotkanie ministrów poza dyskusją nad stanem gospodarki światowej było także okazją do zaprezentowania działań poszczególnych krajów podjętych w celu przeciwdziałania skutkom gospodarczym pandemii COVID-19 i omówienia możliwości współpracy międzynarodowej w tym zakresie. 

W sesji wzięli  udział m.in. ministrowie: Hiszpanii, Nowej Zelandii, Australii, Włoch, Korei Południowej, Litwy, Słowenii, Słowacji, Kanady, Japonii a także przedstawiciele UE.

Minister Kościński przedstawił zakres działań podjętych w Polsce w celu przeciwdziałania skutkom gospodarczym pandemii COVID-19. Podczas sesji stwierdził, że dzięki odpowiedzialnej polityce finansowej Polski ostatnich lat, w ogólnoświatowy kryzys wywołany pandemią weszliśmy w dobrej kondycji, dobrym wzrostem PKB i zrównoważonymi finansami publicznymi. Podkreślił, iż naszym celem jest jak najszybszy powrót na ścieżkę wysokiego wzrostu gospodarczego. Cel ten realizujemy obecnie działaniami krajowymi, takimi jak Tarcza Antykryzysowa.

– Obecna sytuacja,  wywołana przez  koronawirusa,  jest nadzwyczajna, dlatego potrzebujemy nadzwyczajnych rozwiązań. Będziemy pobudzać gospodarkę, wspierać inwestycje na wielką skalę i chronić miejsca pracy. To może być również szansa m.in. na tworzenie nowych łańcuchów dostaw i przywracanie przemysłu w Europie i w Polsce  – stwierdził minister Kościński.

OECD w swoich najnowszych prognozach dotyczących Polski zakłada dwa scenariusze, zależne od  efektów walki z pandemią . W przypadku  skutecznej walki  z koronawirusem, co ograniczy  liczbę chorych,  PKB Polski w tym roku zanotuje spadek o 7,4 proc., a w przyszłym wzrost o 4,8 proc. Pojawienie się drugiej fali pandemii może przynieść czarny scenariusz. PKB spadnie w tym roku aż o 9,5 proc., a w 2021 roku wzrośnie zaledwie o 2,4 proc.

Podobne artykuły
Anty-COVID 19InformacjePolska

Zasłanianie nosa i ust. Będą nowe przepisy! Do tego większe kary dla podmiotów gospodarczych

Ministerstwo Zdrowia zapowiada wprowadzenie zmian w prawie dotyczących obowiązku zasłaniania nosa i ust w sklepach czy środkach komunikacji. – Będzie to wprowadzone jako norma prawna – zapowiedział minister zdrowia. Rzecznik resortu dodał z…
Zobacz więcej
Anty-COVID 19InformacjePolska

Koronawirus w Polsce. 399 nowych przypadków, w tym 140 na Śląsku. Zmarło 9 kolejnych osób

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 399 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronwairusem, w tym 140 na Śląsku. Zmarło kolejnych 9 osób. W związku z koronawirusem w szpitalach przebywa 1 607 osób, pod respiratorem – 73…
Zobacz więcej
InformacjeKościółŚwiat

Papież apeluje o globalny rozejm

Papież Franciszek zapewnił o swojej bliskości ze wszystkimi dotkniętymi pandemią oraz tymi, którzy doświadczają jej skutków ekonomicznych i socjalnych. Podczas spotkania z wiernymi w Watykanie ponowił też apel o globalne zawieszenie…
Zobacz więcej