InformacjePolska

Rosyjscy hakerzy w natarciu. Fake newsami i dezinformacją atakują nasz kraj.

fake news, Internet

Polska podczas walki z koronawirusem jest celem brutalnej i szeroko zakrojonej kampanii dezinformacyjnej – ocenia rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Według niego nasiliły się działania Rosji.

Żaryn podkreśla w obszernym komunikacie zamieszczonym na stronie https://www.gov.pl/web/sluzby-specjalne/polska-na-celowniku-dezinformacji, że “Polska jest od lat celem ataków informacyjnych i propagandowych ze strony Federacji Rosyjskiej. Obecnie, przy okazji kryzysu związanego z pandemią koronawirusa, mamy do czynienia z mocnym zintensyfikowaniem tego typu działań. Coraz większa jest liczba ataków informacyjnych na Polskę, ale także fake newsów, które w czasie walki z epidemią mogą mieć szczególnie groźne skutki”.

Rzecznik uspokaja, że “polskie służby specjalne na bieżąco monitorują podejrzane aktywności w sieci Internet, w tym w mediach społecznościowych, identyfikując najgroźniejsze przejawy dezinformacji, propagandy i ataków informacyjnych wymierzone w państwo. Analiza identyfikowanych przez służby przykładów pokazuje główne wątki eksplorowane w wojnie informacyjnej przeciwko Polsce“.

Oto w skrócie wątki przedstawione w komunikacie rzecznika Ministra Koordynatora Służb Specjalnych Stanisława Żaryna:

WĄTEK #1 – Gra na emocjach, podsycanie strachu, szerzenie chaosu informacyjnego

– “W ramach prowadzonej w polskiej przestrzeni kampanii informacyjnej wykorzystano fake newsa dotyczącego rzekomego skażenia, jakie znajdzie się nad Polską. Działania informacyjne były prowadzone w wielu kanałach, zaś cała kampania miała cechy zorganizowanej operacji informacyjnej. Przekaz bazował na informacjach o faktycznych pożarach na Ukrainie, korzystał z historycznych skojarzeń związanych z elektrownią w Czarnobylu, wykorzystywał oficjalne i nieoficjalne, w tym prywatne, kanały informacyjne, korzystał z autorytetów i ich „wiedzy ukrytej”, np. znajomych/naukowców/pracowników instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo RP”.

Jak czytamy dalej – “celem operacji było sianie paniki i tworzenie chaosu informacyjnego w PL, podsycanie animozji w relacjach PL i UA, budowanie negatywnych emocji wokół energetyki atomowej, budowanie podłoża do dalszych manipulacji Polakami, podważanie zaufania do instytucji państwowych w PL, osłabianie wiarygodności informacji”.

Jak zaznacza Żaryn, “rosyjskie media włączają się w promowanie teorii spiskowych dot. pandemii koronawirusa. Tamtejsze portale publikują tezy podobne do opinii wpływowego komentatora, który straszył, że koronawirus to broń użyta celowo w nowoczesnej wojnie”.Przykładem wg rzecznika mogą być : “fake newsy łączące rozprzestrzenianie się koronawirusa z technologią 5G. Z doniesień medialnych wynika, że wirus jest rozsiewany za pomocą masztów 5G, albo że epidemia została wymyślona w celu przykrycia szkodliwego działania nowej technologi”i a także “publikacja niszowego portalu, w której wykorzystano wypowiedź eksperta WHO o potencjalnej potrzebie izolowania osób chorych na COVID-19 od pozostałych członków rodziny. Całość została opatrzona budzącym grozę tytułem: “WHO: będziemy was wyciągać z domu siłą”. Możliwymi skutkami wskazanych działań informacyjnych jest manipulowanie odbiorcami poprzez szerzenie chaosu informacyjnego oraz strachu przed instytucjami odpowiedzialnymi za walkę z COVID-19″.

Jak czytamy w opracowaniu – W działaniach informacyjnych wymierzonych w Polskę widać próbę wykorzystania mediów do destabilizowania sytuacji społecznej. Pojawiają się fake newsy, często opatrzone sensacyjnymi tytułami, których celem jest sianie niepokoju i promowanie fałszywych informacji. Takie działania są obliczone na wywarcie konkretnych reakcji społecznych, a także na podważanie wiarygodności instytucji państwowych oraz informacji podawanych w mediach.

WĄTEK #2 – szukanie sojuszników na arenie międzynarodowej, próba wyjścia z izolacji i zniesienia sankcji

Wg. Żaryna chodzi o “promowanie Rosji jako kraju mogącego pomagać innym co staje się dla propagandy Kremla bazą do prób wywarcia presji na Zachód, by zniesione zostały sankcje nałożone na Rosję po agresji na Ukrainę. Próby wyjścia z izolacji i zniesienie sankcji są obecnie dla Rosji sprawą priorytetową”. Rzecznik podaje przykład: “Rosyjska propaganda wykorzystała m.in transport środków medycznych i ochronnych, jaki trafił do Estonii, by promować swoją „pomoc”. Jednak w tym przypadku mamy do czynienia z manipulacją. Jak wskazały estońskie media, transport z Chin został zrealizowany przy pomocy podmiotów estońskich i łotewskich. Wbrew rosyjskiej propagandzie nie było żadnego zaangażowania Rosji”.

WĄTEK #3 – osłabianie pozycji międzynarodowej Polski

W raporcie czytamy: “Polska od lat jest na celowniku rosyjskiej propagandy. Ostatnio takie działania się nasiliły. Cele pozostają niezmienne: podważanie wiarygodności Polski w oczach Zachodu, ukazywanie Polski jako kraju rusofobicznego, który nie kieruje się racjonalnymi przesłankami. Działania propagandowe wymierzone w Polskę są obliczone m.in. na osłabienie wpływu Polski na UE i NATO w zakresie polityki tych podmiotów wobec Rosji“.

Żaryn podaje przykłady:

– “Rosyjska propaganda często odwołuje się do tez zachodnich mediów, by uwiarygodnić swoje ataki informacyjne na Polskę. W tym celu wyszukuje i nagłaśnia treści korespondujące z celami Kremla. Jak to działa w praktyce, można pokazać na następującym przykładzie: Najpierw niemiecki dziennik “Süddeutsche Zeitung” krytykuje polskie przepisy dotyczące “tarczy antykryzysowej” sugerując, że rząd RP wprowadza dyktaturę. Według autora Sejm RP uchwalił niekonstytucyjne ustawy”.

– “Rosyjskie działania mające na celu obniżenie wiarygodności Polski w oczach zachodnich sojuszników dotyczą również spraw bezpieczeństwa. Rosyjskie medium rządowe sugerowało, że Polska chce zaatakować Obwód Kaliningradzki. Pretekstem ma być epidemia koronawirusa. Tak skrajne tezy zostały sformułowane na podstawie… komentarzy pod jednym z tekstów w „Gazecie Wyborczej”. Na podstawie tego wypromowanego przez rosyjskie media fake newsa przeprowadzono złożoną operację informacyjną przeciwko Polsce. Bazując na własnym fake newsie, kremlowska propaganda publikowała opinie wzywające do zorganizowania na Suwalszczyźnie referendum w sprawie przyłączenia tego regionu do Rosji. Towarzyszyły temu agresywne tezy propagandowe, według których Suwalszczyzna ma związki historyczne z Rosją i Białorusią, a jej mieszkańcy są “zmęczeni polskim totalitaryzmem”. Tego typu artykuły pokazują, że Rosja, wykorzystując epidemię, prowokuje i podważa integralność terytorialną RP”.

WĄTEK #4 – osłabianie poziomu bezpieczeństwa Polski

W komunikacie rzecznika Ministra Koordynatora Służb Specjalnych Stanisława Żaryna czytamy: “Rosyjska propaganda wymierzona w Polskę stale eksploruje wątki dotyczące bezpieczeństwa RP, podważając gwarancje sojusznicze NATO, osłabiając morale polskich żołnierzy, uderzając w zdolności operacyjne Wojska Polskiego. Niezmiennie na celowniku są m.in. ćwiczenia sojusznicze organizowane w Polsce. Przez wiele miesięcy Rosja prowadziła propagandową grę wymierzoną w ćwiczenia DEFENDER-20. Portale trwale zaangażowane w rosyjską dezinformację najpierw straszyły ćwiczeniami, a po zmianie ich scenariusza – ogłosiły porażkę i wieściły upadek Stanów Zjednoczonych”.

Zdaniem rzecznika, “epidemia koronawirusa stała się pretekstem do wzmożenia działań wymierzonych bezpośrednio w NATO. Jeden z zagranicznych portali, trwale zaangażowanych w sianie prokremlowskich treści, zamieścił tekst wprost zapowiadający upadek Sojuszu Północnoatlantyckiego. Przekaz miał na celu podważenie wiarygodności NATO i zdolności Sojuszu do obrony wschodniej flanki, próbę skłócenia członków NATO, uderzenie w Unię Europejską, ośmieszenie Stanów Zjednoczonych, wzniecenie sporów między najważniejszymi państwami UE a USA, a także ukazywanie Rosji jako państwa, które “może realnie pomóc” w walce z COVID-19. Treść wskazanego materiału można uznać za modelowe działanie anty-NATO-wskie” – twierdzi Żaryn. Jak dodaje, “rosyjska propaganda wykorzystuje również działania informacyjne, manipulacje i dezinformację, by zakłócać proces modernizacji polskiej armii. Reprezentujące kremlowski punkt widzenia portale zmanipulowały w ostatnich tygodniach słowa ministra Jacka Sasina, by sugerować, że polski rząd wycofa się z zakupu samolotów F-35. Ta kłamliwa kampania miała charakter międzynarodowy. Jej celem było podważenie zasadności wyposażenia polskiej armii w supernowoczesne myśliwce amerykańskie oraz dalsze podważanie wiarygodności Polski w oczach sojuszników”.

WĄTEK #5 – wojna o pamięć

Jak zaznacza Stanisław Żaryn, “w dobie walki z koronawirusem rosyjska propaganda nie zapomina o wątkach historycznych. Szerzenie dezinformacji bazującej na zmanipulowanej wersji historii jest stałym elementem działań Rosji. Wątki historyczne są również wplatane w bieżącą agendę polityczną”.

Na koniec komunikatu rzecznik Ministra Koordynatora Służb Specjalnych jeszcze raz podkreśla: W dobie koronawirusa Polska jest celem brutalnej i szeroko zakrojonej kampanii informacyjnej i dezinformacyjnej. Działania te mają na celu szerzenie niepewności i strachu, wytworzenie chaosu informacyjnego, podważanie zaufania do władz i służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo oraz zdrowie Polaków, krótko mówiąc – destabilizację sytuacji w kraju. Szanse na osiągnięcie swoich politycznych celów widzi obecnie Rosja, której operacje dezinformacyjne znacząco się nasiliły.

Źródło: https://www.gov.pl/web/sluzby-specjalne/polska-na-celowniku-dezinformacji

Podobne artykuły
InformacjeKościółPolska

Apel o pomoc dla powodzian. Abp Eugeniusz Popowicz zwrócił się do wiernych

W związku z licznymi podtopieniami na Podkarpaciu i na zachodniej Ukrainy metropolita przemysko – warszawski Kościoła grekokatolickiego w Polsce abp Eugeniusz Popowicz zaapelował do wiernych o pomoc dla powodzian. Ofiary na rzecz poszkodowanych…
Zobacz więcej
InformacjeŚwiat

Internautki oskarżyły Biebera o molestowanie. Piosenkarz chce 20 mln dolarów zadośćuczynienia

Piosenkarz Justin Bieber zaprzeczył oskarżeniu, jakoby miał molestować seksualnie kobietę w 2014 r., przedstawiając rachunki i inne dowody, które uniemożliwiły mu faktyczne przebywanie w hotelu w Teksasie, w którym rzekomo miał miejsce incydent.
Zobacz więcej
Anty-COVID 19InformacjePolska

Koronawirus nie przeszkodził Polakom. "Udało się zorganizować bezpieczne wybory"

Możemy już stwierdzić, że udało nam się zorganizować bezpieczne wybory. Lokale wyborcze były wyposażone w sprzęt ochrony osobistej, udało się też zapewnić bezpieczny dostęp do lokali, nie było tłumów wewnątrz pomieszczeń – podsumował…
Zobacz więcej