GospodarkaInformacje

Polska stała się piątym najważniejszym partnerem handlowym Niemiec. Wyprzedziliśmy Włochów.

By extranoise - Flickr, CC BY 2.0

Jak informuje Ministerstwo Rozwoju, Polska  – według danych za pierwsze dwa miesiące 2020 r. – wyprzedziła Włochy i stała się 5. partnerem handlowym Niemiec. Początek roku przyniósł wzrost we wzajemnych obrotach handlowych rzędu 6,6 procent. W efekcie nasz bilans handlowy z Niemcami osiągnął pułap 21 mld euro.

Od 20 lat Niemcy pozostają pierwszym partnerem handlowym Polski. Udział Niemiec w polskim eksporcie ogółem, według wstępnych danych za 2019 r., wynosił 27,6 proc. a w imporcie 28,2 proc.. Utrzymująca się od kilku lat wysoka dynamika handlu związana była z rosnącymi  dostawami dla eksportowych działów gospodarki Niemiec i poprawą ich konkurencyjności, związaną z wysokim kursem euro wobec złotego. 

W I półroczu 2019 r. dynamika obrotów Polski z Niemcami wyraźnie spadła, co związane jest z pogorszeniem sytuacji Niemiec w handlu światowym i z faktem, że polski przemysł jest w dużej mierze podwykonawcą przemysłu niemieckiego. Dalsze pogorszenie wyników wymiany handlowej nastąpiło w I kwartale 2020 r., w rezultacie kryzysu spowodowanego pandemią COVID-19. 

Jak wynika z danych  resortu rozwoju, największy wpływ na spadek dynamiki eksportu do Niemiec miała redukcja eksportu w branżach mających kluczowy udział w eksporcie: motoryzacyjnej (spadek o 8,6 proc.), meblarskiej (spadek o 7,2 proc.) i metalurgicznej (spadek o 9,9 proc.) oraz tworzyw sztucznych (spadek o 4,5 proc.).  Na spadek importu zaś największy wpływ miała redukcja importu również kluczowych produktów: pojazdów i części do nich (spadek o 13 proc.) oraz maszyn i urządzeń mechanicznych (spadek o 6,7 proc.) i elektrycznych (spadek o 17,3 proc.).

Niemcy należą do najbardziej rozwiniętych krajów przemysłowych świata, a ich gospodarka jest czwartą co do wielkości po USA, Chinach i Japonii.Niemcy są drugim krajem  (po Holandii) inwestorem zagranicznym wzainwestowały w Polsce do końca 2018 r. ogółem (drugi największy inwestor po Holandii).W Polsce zarejestrowano 5 415 firm z udziałem kapitału niemieckiego, w tym 2 369 zatrudniających powyżej 9 pracowników i 680 z kapitałem powyżej 1 mln dolarów. Zatrudniają łącznie ok. 361 tys. pracowników.  Według danych za 2018 r.  17,5  proc. kapitału zagranicznego zainwestowanego w naszym kraju pochodziło  z Niemiec.

Podobne artykuły
InformacjePolska

"WAŁA DLA PRZYPAŁA!". Janusz "Siara" Rewiński w 13 sekund miażdży Rafała

W sieci pojawił się filmik z Januszem Rewińskim w roli głównej. Na nim: bardzo jasna deklaracja. Choć nazwisko Trzaskowskiego nie pada ani razu, każdy wie, o kogo chodzi… Zobacz filmik! Na filmiku, jaki krąży w sieci, widzimy Janusza…
Zobacz więcej
InformacjePolskaSport

Znakomity fotoreporter kończy 80 lat

W środę 80 lat kończy Jan Rozmarynowski, znakomity fotoreporter sportowy, świadek wielu sukcesów reprezentantów Polski, przyjaciel największych mistrzów. “Ciepło wspominam dawne lata i podróże” – powiedział jubilat. Urodził się 8…
Zobacz więcej
InformacjeKościółPolskaRozwój

Odnowią zabytkowe kapliczki

Samorząd Małopolski przeznaczył 500 tys. zł z tegorocznego budżetu województwa na dofinansowanie renowacji przydrożnych kapliczek. Dzięki tym środkom uda się uratować 46 kapliczek, przydrożnych krzyży czy figur świętych usytuowanych w całym…
Zobacz więcej