Kościół

Polska wraca do kościołów! Dobra decyzja rządu. Jak to będzie wyglądać? Wyjaśniamy.

Internet

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że od poniedziałku 20 kwietnia limit osób w miejscach kultu religijnego to 1 osoba na 15 m2. 

Do tego czasu obowiązują jeszcze rygorystyczne regulacje, zgodnie z którymi w liturgii lub innym obrzędzie religijnym nie może uczestniczyć jednocześnie więcej niż 5 osób –wyłączając z tego osoby sprawujące posługę, a w przypadku pogrzebów – osoby zatrudnione przez zakład pogrzebowy.

To dobra decyzja, zgodna z oczekiwaniami społecznymi oraz prośbą Episkopatu. Abp Gądecki postulował wyznaczenie limitu 1 osoba na 9 m2. Jednak ustanowione przepisy w jakimś stopniu odpowiadają postulatom Kościoła. 

Jak to będzie wyglądać w praktyce? Z pewnością Komisja Episkopatu Polski wyda swoje zalecenia w stosunku do całego kraju. Kluczowe decyzje wydadzą z pewnością biskupi miejsca. Oni zadecydują jak to będzie wyglądało w poszczególnych diecezjach. 

Nie jest powiedziane, że będzie można wrócić do kościołów już od poniedziałku 20 kwietnia. W przypadku poprzednich obostrzeń niektórzy biskupi okazali się bardziej gorliwi od Episkopatu i wprowadzali surowsze obostrzenia od zalecanych. Obecnie może być podobnie. 

Z pewnością proboszczowie muszą wziąć do ręki centymetry i kalkulatory, aby obliczyć ilu wiernych może uczestniczyć w świątyni podczas jednej mszy. Następnie mogą kalkulować czy zwiększyć liczbę nabożeństw tak, aby mogli w nich uczestniczyć wszyscy chętni z parafii. 

Nie wiadomo też, jak odpowiedzą na zmianę przepisów wierni. Być może duża część z nich zrezygnuje z uczestnictwa w Mszy Św. z obawy o swoje zdrowie. Niektórzy przyzwyczaili się już do oglądania relacji w telewizji czy internecie. 

Niewiadoma dotyczy też działalności wspólnot i ruchów katolickich. Prawdopodobnie biskupi i proboszczowie nie zgodzą się na reaktywację życia wspólnotowego. Kaplice czy salki są z reguły niewielkie i nie może się tam spotykać duża liczba wiernych. 

Decyzje zapadną w najbliższych dniach. Będziemy o nich informować na bieżąco. 

Podobne artykuły
InformacjeKościółŚwiat

Papież apeluje o globalny rozejm

Papież Franciszek zapewnił o swojej bliskości ze wszystkimi dotkniętymi pandemią oraz tymi, którzy doświadczają jej skutków ekonomicznych i socjalnych. Podczas spotkania z wiernymi w Watykanie ponowił też apel o globalne zawieszenie…
Zobacz więcej
KościółPolska

W piątek rozpocznie się pierwsza sesja 4. Kongresu "Europa Christi - Mundus Christi"

Od 17 do 19 lipca w Wigrach odbędzie się pierwsza w tym roku sesja 4. Kongresu Ruchu “Europa Christi-Mundus Christi”. W tym roku, w kongresie będzie można uczestniczyć zdalnie, a relacja z niego będzie transmitowana w sieci na portalu…
Zobacz więcej
InformacjeKościółPolskaRozwój

Odnowią zabytkowe kapliczki

Samorząd Małopolski przeznaczył 500 tys. zł z tegorocznego budżetu województwa na dofinansowanie renowacji przydrożnych kapliczek. Dzięki tym środkom uda się uratować 46 kapliczek, przydrożnych krzyży czy figur świętych usytuowanych w całym…
Zobacz więcej