GospodarkaInformacje

Polskie produkty podbijają Grecję

Źródło: Internet

Dzięki wsparciu Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu polskie środki czyszczące  zagościły  na  półkach greckich  sklepów.

Dla producenta chusteczek nawilżających Luba oraz producenta naturalnych kosmetyków Yope,  pandemia COVID-19 stworzyła szansę na rozpoczęcie eksportu na nieznanym dotąd rynku.

W marcu grecka drogeria Natural Pro zwróciła się z pytaniem do ateńskiego biura Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH)  o pomoc w znalezieniu w Polsce partnera oferującego wysokiej jakości produkty czyszczące. Kompleksowe wsparcie PAIH przyczyniło się do nawiązania współpracy, w wyniku której od czerwca produkty polskich  firm Luba i Yope  są obecne w punktach sprzedaży i sklepie online Natural Pro. 

Firma Luba specjalizuje się w produkcji chusteczek i ściereczek nawilżanych. Eksport do Grecji to jej debiut za granicą. –  PAIH otwiera polskim markom drzwi na zagraniczne rynki. Dzięki współpracy z Agencją marka Luba zadebiutowała na greckim rynku FMCG. To duży krok dla marki, która działa od niedawna. Mimo że start sprzedaży wypadł w trudnym dla wszystkich okresie pandemii, dystrybucja odbyła się bez zakłóceń –  tłumaczy Monika Starzyńska, kierownik sprzedaży w  Luba.

Z kolei Yope,  oprócz środków czyszczących, oferuje także naturalne produkty pielęgnacyjne. – Ekspansja zagraniczna jest bardzo istotnym elementem naszej strategii biznesowej. Yope stara się konsekwentnie budować swoją pozycję na rynkach międzynarodowych. W realizacji tego celu pomaga nam między innymi PAIH. Pierwsze zamówienie właśnie dojechało do Grecji i nasze produkty pojawią się niebawem na sklepowych półkach. Liczymy, że kosmetyki i środki czystości Yope  staną się ulubionym wyborem greckiego klienta – zaznacza Marta Szymonik-Majewska dyrektor eksportu Yope.

Jak wyjaśnia Joanna Szymańska, kierowniczka biura PAIH w Atenach,  pandemia COVID-19 przyczyniła się do zmiany preferencji zakupowych Greków.  – Ostatnie wydarzenia sprawiły, że Grecy częściej sięgają po różnego typu środki czyszczące oraz profesjonalną chemię do sprzątania. Bardziej interesują się również kupnem kosmetyków naturalnych i ziołowych, zwracają uwagę na skład produktów. To duża szansa dla polskich producentów kosmetyków naturalnych – podkreśla ekspertka PAIH.

Polska jest w gronie 5. największych producentów detergentów w UE, produkującym ich ok. 1 mln ton rocznie, z tego ponad ¾ przypada na środki do prania i czyszczenia. Produkty te trafiają głównie na eksport. W ubiegłym roku wielkość polskiego eksportu mydła i detergentów osiągnęła ponad 350 tys. ton i pozwoliła nam zająć 3. miejsce w UE. Główne kierunki eksportowe w tym przypadku to kraje unijne, w tym Niemcy, Wielka Brytania czy Francja.

Podobne artykuły
Anty-COVID 19InformacjePolska

Zasłanianie nosa i ust. Będą nowe przepisy! Do tego większe kary dla podmiotów gospodarczych

Ministerstwo Zdrowia zapowiada wprowadzenie zmian w prawie dotyczących obowiązku zasłaniania nosa i ust w sklepach czy środkach komunikacji. – Będzie to wprowadzone jako norma prawna – zapowiedział minister zdrowia. Rzecznik resortu dodał z…
Zobacz więcej
Anty-COVID 19InformacjePolska

Koronawirus w Polsce. 399 nowych przypadków, w tym 140 na Śląsku. Zmarło 9 kolejnych osób

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 399 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronwairusem, w tym 140 na Śląsku. Zmarło kolejnych 9 osób. W związku z koronawirusem w szpitalach przebywa 1 607 osób, pod respiratorem – 73…
Zobacz więcej
InformacjeKościółŚwiat

Papież apeluje o globalny rozejm

Papież Franciszek zapewnił o swojej bliskości ze wszystkimi dotkniętymi pandemią oraz tymi, którzy doświadczają jej skutków ekonomicznych i socjalnych. Podczas spotkania z wiernymi w Watykanie ponowił też apel o globalne zawieszenie…
Zobacz więcej