Technologia

Pomarańczowi kontra Zieloni, czyli o tym kiedy Orange po Plusie uruchamia sieć 5G

salon firmy Orange Fot. Jan Sroda/Gazeta Polska

Już 1 lipca Orange uruchomi swoją pierwszą usługę nazwaną #hello5G, wykorzystującą standard 5G. Operator nie zamierza czekać na przyznanie nowych częstotliwości i wykorzysta te, które już ma. W zasięgu “pomarańczowego” zasięgu 5G będzie prawie 6 milionów użytkowników. Transmisja danych w nowym standardzie będzie możliwa dzięki modernizacji 1600 stacji bazowych w Warszawie, Łodzi, Katowicach i Krakowie.

Jean-François Fallacher, prezes Orange Polska dał do zrozumienia, że Orange nie zamierza dłużej czekać. Pandemia koronawirusa opóźniła proces przydzielenia w Polsce pasm docelowych, przeznaczonych do budowy 5G w Europie (3,4-3,8 GHz), więc Orange uruchomi sieć w standardzie 5G w takich pasmach, jakie ma już do dyspozycji. Wybór padł na 2,1 GHz, obecnie wykorzystywane głównie dla potrzeb 4G LTE. Jeśli chodzi o prędkość to operator nie obiecuje mega transferów. Z użyciem spectrum sharing transfery sięgną 150 Mb/s – nie są to więc jak widać zawrotne prędkości, jak na możliwości 5G. Wykorzystanie tego pasma ma jednak inną zaletę: dobry zasięg w budynkach.

Oczywiście to dopiero początek. Prezes Orange Polska zdaje sobie sprawę z pewnych ograniczeń oznajmiając: “to zaledwie pierwszy krok na naszej drodze do 5G. Aby tam dotrzeć, potrzebujemy częstotliwości. Dlatego mamy nadzieję, że proces przydziału pasma ruszy wkrótce, abyśmy mogli sprawnie i z korzyścią dla polskiej gospodarki zbudować sieć nowej generacji”. Jean-François Fallacher uznał jednak, że lepiej zacząć niż czekać bezczynnie aż inni ich wyprzedzą. Udało się to przecież już Plusowi, który stał się pierwszym polskim telekomem oferującym komercyjną sieć 5G.

Jednocześnie Orange Polska nieprzerwanie przygotowuje się do uruchomienia sieci 5G w pasmach wskazanych przez regulatorów UE. Od jesieni 2019 r. trwają próby terenowe w paśmie 3,5 GHz, a od roku w paśmie 26 GHz.

Należy pamiętać, że na razie niewiele telefonów obsługuje standard 5G. Zdecydowanie na tym etapie zakup kompatybilnego telefonu 5G może być kłopotliwy i na pewno nie tani. Wiadomość o uruchomieniu zarówno przez Plusa, jak i przez Orange tej usługi dziś trzeba jeszcze traktować w kategorii ciekawostki, a nie faktycznej chęci skorzystania z prędkości jaką oferuje standard 5G. Analitycy nie ukrywają, że decyzja Orange o uruchomieniu komercyjnej sieci w standardzie 5G już w lipcu mocno ich zaskoczyła. Bowiem jeszcze niedawno Orange nie chciał bawić się w “kto pierwszy ten lepszy”. Twierdzili, że zamiast być pierwsi, chcieli zrobić 5G porządnie.

źródło:telepolis

Podobne artykuły
TechnologiaWideo

Jak Google uczy higieny Polaków? Smartwach przypomina o myciu rąk. Zobacz film

Google to korporacja, która dostarcza oprogramowanie Android obecne w wielu smartfonów i smartwatchach. W najnowszej wersji oprogramowania zainstalowanej na popularnych amerykańskich inteligentnych zegarkach firmy Fossil co trzy godziny pojawia się…
Zobacz więcej
InformacjeTechnologia

Wybrano 100 najwybitniejszych polskich naukowców przed 30. rokiem życia. Ich dorobek nie odbiega od światowej czołówki

Pod względem rozwoju nauki Polska wypada coraz lepiej. Młodzi naukowcy znaszego kraju odnoszą sukcesy, które kwalifikują ich do światowej czołówki. Stale podnoszą także poprzeczkę winnowacyjnych badaniach. Fundacja na rzecz Nauki…
Zobacz więcej
PolskaTechnologia

W Polsce znowu może nie być Teleranka. Telewizory przestaną działać

Ci którzy pamiętają początek lat 80-tych wiedzą co sygnalizował brak Teleranka w telewizji. Polacy z wielu rejonów mogą wkrótce włączyć swoje telewizory i nie zobaczyć w nich żadnego programu. Przeżyli już to niektórzy mieszkańcy m.in.
Zobacz więcej