GospodarkaPolska

Ponad 100 mln zł na walkę z epidemią od spółek Skarbu Państwa.

fot. Internet

Rozprzestrzeniająca się pandemia COVID-19  wyzwoliła dawno nie spotykaną  w naszym kraju potrzebę pomocy i solidarności. Szacuje się, że wartość oferowanej pomocy finansowej i rzeczowej przekroczyła już 280 mln zł. z tego ponad 100 mln zł pochodzi od spółek z udziałem Skarbu Państwa.  

– Wszystkie spółki Skarbu Państwa aktywnie włączają się w akcję przeciwdziałania szerzeniu się epidemii koronawirusa. Takie sytuacje pokazują jak ważne jest, by państwo miało w swoim ręku takie instrumenty. W obecnej sytuacji spółki z dnia na dzień przestawiają swoją produkcję, by wspomóc walkę z wirusem. Obecne działania tych przedsiębiorstw, to nie tylko wyraz społecznej odpowiedzialności biznesu, ale także tak ważnego obecnie patriotyzmu gospodarczego – powiedział  Jacek Sasin, wicepremier i minister aktywów państwowych.

Wsparcie finansowe i rzeczowe

W akcję wsparcia walki z koronawirusem włączyły się największe polskie banki i instytucje finansowe.  PKO Bank Polski zadeklarował  przekazanie  prawie 9 mln zł na potrzeby służb medycznych. Z kolei 5 mln zł na ten cel zdecydował się przekazać  Bank Pekao. Natomiast  największy polski  ubezpieczyciel  PZU przeznaczył  6 mln zł na sfinansowanie  zakupu sprzętu dla kilku szpitali.

Obok  wsparcia finansowego firmy oferują tez wsparcie rzeczowe.  I tak PZU przekazało 200 samochodów służbom medycznym, które zajmują się transportem podejrzanym o zakażenie koronawirusem. Z kolei PKO Leasing i Masterlease zadeklarowały 100 aut osobowych na potrzeby Głównego Inspektoratu Sanitarnego a 20 aut ma trafić do szpitali jednoimiennych.

Ogromne środki wspierające służby medyczne walczące z epidemią popłynęły też od koncernów paliwowo-energetycznych. 6 milionów złotych na walkę z epidemią koronawirusa  przeznaczyła  Fundacja Orlen, a  5 mln zł wsparcia zadeklarowała Fundacja Grupa Lotos.

Koncerny organizują transporty sprzętu medycznego z Chin

Już dziś wiadomo, że faktyczne wsparcie koncernów paliwowych będzie znacznie większe. PKN Orlen sprowadzi z Chin 7 milionów maseczek chroniących przed zakażeniem koronawirusem.  Pierwsza partia, ok. 1,6 mln sztuk, dotarła już do Polski.  Koncern zadeklarował też  dodatkowe 60 mln zł  na wsparcie walki z pandemią.

 – Mamy do czynienia z nadzwyczajną sytuacją, która wymaga solidarności i zdecydowanych działań. Naszym obowiązkiem, jako największej w Polsce firmy, jest pomoc społeczeństwu. Zawsze jesteśmy z Polakami i robimy wszystko, by Polska jak najszybciej poradziła sobie z epidemią koronawirusa i jej skutkami – powiedział  Daniel Obajtek, prezes zarządu  PKN Orlen

Transporty  sprzętu  medycznego z Chin organizuje tez KGHM Polska Miedź S.A. W samolotach, które już przyleciały do Polski  znalazło się m.in. blisko 50 respiratorów medycznych, około 130 tysięcy kombinezonów medycznych, 500 tysięcy maseczek ochronnych, około 160 tysięcy gogli medycznych. I jak podkreślają przedstawiciele spółki, tak sprawne i szybkie zorganizowanie tej gigantycznej operacji logistycznej możliwe było dzięki osobistemu zaangażowaniu się w akcję prezydenta Andrzeja Dudy, który rozmawiał na ten temat z prezydentem ChRL.

– Transporty organizowaliśmy od kilkunastu dni na apel prezydenta Andrzeja Dudy. Łączna wartość materiałów medycznych, które  przewiozą samoloty  to około 15 mln dolarów  – poinformował Marcin Chludziński prezes zarządu KGHM Polska Miedź S.A. 

Zarówno KGHM, jak i Orlen uruchomiły w należących do koncernów spółkach produkcję  bardzo potrzebnych w czasie epidemii  płynów do dezynfekcji. W obu przypadkach wymagało to przestawienia  linii produkcyjnych.

Znaczące środki na wsparcie walki z koronawirusem przekazała też spółka  PGNiG.  4 mln zł zostało przeznaczonych na pakiet kompleksowych działań w placówkach zdrowia na terenie całego kraju. A dodatkowe 1,5 mln zł  trafi dla placówek medycznych zlokalizowanych w miejscowościach, w których funkcjonują oddziały PGNiG. 5 mln zł na pomoc służbom medycznym zaoferowała  Polska Grupa Energetyczna, a po 3 mln zł wsparcia zaoferowały spółki z Grupy Azoty oraz Fundacja Agencji Rozwoju Przemysłu. Milionowe darowizny na walkę z koronawirusem  zadeklarowało też wiele innych spółek z udziałem Skarbu Państwa. A PLL LOT zorganizował we współpracy z rządem bezprecedensową akcję  powrotów Polaków z zagranicy.

Darmowa żywność  i przejazdy dla medyków

W akcję pomocy służbom medycznym włączyły się też większe i mniejsze prywatne polskie firmy oraz  koncerny zagraniczne. W związku z ogłoszonym stanem pandemii koronawirusa i rosnącym zapotrzebowaniem na środki medyczne, 1 mln euro na pomoc organizacjom wspierającym walkę z COVID-19  zdecydował się przekazać amerykański Amazon. Fundacja Ronalda McDonalda zaoferowała przekazanie dla jednego ze  szpitali 12 tys. masek ochronnych.

Polska Grupa Maspex, jedna z największych firm spożywczych w Europie Środkowo-Wschodniej, zaoferowała  pomoc w postaci wsparcia produktowego dla 21 szpitali, w tym placówek, które są szpitalami jednoimiennymi. Łącznie do szpitali trafi ponad milion sztuk produktów marek należących do  Maspeksu,  m.in. soków i musów owocowych, niegazowanej wody źródlanej, dań gotowych i dżemów, zup, makaronów i płatków oraz suplementów diety.

Z kolei Free Now,  multiplatforma mobilności miejskiej, udostępniła  w aplikacji usługę “Dla zdrowia” dedykowaną pracownikom szpitali i laboratoriów w największych miastach w Polsce, dzięki której będą mogli darmowo przemieszczać się do pracy. Celem akcji, która  dotyczy Warszawy, Krakowa, Trójmiasta oraz Wrocławia, jest zrealizowanie nawet 20 tys. darmowych przejazdów do końca maja.

W sumie już kilkaset firm zadeklarowało różne formy wsparcia służb medycznych walczących w pandemią. A każdego dnia dołączają do tej grupy nowe firmy, z nowymi inicjatywami. 

Podobne artykuły
Anty-COVID 19InformacjePolska

Zasłanianie nosa i ust. Będą nowe przepisy! Do tego większe kary dla podmiotów gospodarczych

Ministerstwo Zdrowia zapowiada wprowadzenie zmian w prawie dotyczących obowiązku zasłaniania nosa i ust w sklepach czy środkach komunikacji. – Będzie to wprowadzone jako norma prawna – zapowiedział minister zdrowia. Rzecznik resortu dodał z…
Zobacz więcej
Anty-COVID 19InformacjePolska

Koronawirus w Polsce. 399 nowych przypadków, w tym 140 na Śląsku. Zmarło 9 kolejnych osób

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 399 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronwairusem, w tym 140 na Śląsku. Zmarło kolejnych 9 osób. W związku z koronawirusem w szpitalach przebywa 1 607 osób, pod respiratorem – 73…
Zobacz więcej
KościółPolska

W piątek rozpocznie się pierwsza sesja 4. Kongresu "Europa Christi - Mundus Christi"

Od 17 do 19 lipca w Wigrach odbędzie się pierwsza w tym roku sesja 4. Kongresu Ruchu “Europa Christi-Mundus Christi”. W tym roku, w kongresie będzie można uczestniczyć zdalnie, a relacja z niego będzie transmitowana w sieci na portalu…
Zobacz więcej