DietyInformacje

Powstały lody o smaku gazu łzawiącego. Podczas jedzenia początkowo trudno oddychać. O dziwo, to hit.

lody o smaku gazu łzawiacego, YouTube

Właściciel lodziarni, który z obawy przed represjami pragnął zachować anonimowość, podkreśla, że jego celem było wsparcie prodemokratycznego ruchu.

Lody można bowiem kupić w jednym z lokali w Hongkongu, jak donosi Associated Press. Właściciel lodziarni chce tym samym uhonorować uczestników zeszłorocznych protestów, ale też zainspirować ich do dalszej walki o demokrację w tym autonomicznym regionie Chin.

Głównym składnikiem lodów są ziarna czarnego pieprzu, które przypominają o pociskach gazu łzawiącego wystrzeliwanego przez policję w stronę protestujących w 2019 roku. W marcu zeszłego roku w mieście, po ogłoszeniu projektu ustawy zezwalającej na ekstradycję do Chińskiej Republiki Ludowej, rozpoczęły się demonstracje, podczas których policja wielokrotnie użyła gazu łzawiącego. Demonstranci żądali wtedy m.in. demokratycznych i powszechnych wyborów. 

Klientką lodziarni jest Anita Wong – jedna z uczestniczek protestu, dla której starcia z policją przez jakiś czas były codziennością. „Smakują jak gaz łzawiący. Na początku trudno oddychać, później smak staje się ostry i irytujący. Natychmiast chce się pić dużo wody” – powiedziała kobieta dla AP. „Te lody przypominają mi, jak bolesnym doświadczeniem było uczestnictwo w ruchu protestacyjnym. To coś, o czym nie powinnam zapominać” – dodała.

– Chcieliśmy przygotować smak przypominający ludziom, że nadal muszą trwać przy ruchu i że nie wolno im tracić ducha walki – opowiada właściciel lodziarni, który próbując odtworzyć wrażenia związane z gazem łzawiącym, przetestował rozmaite składniki, w tym wasabi i musztardę. Czarny pieprz okazał się najlepszy, bo podobnie jak gaz łzawiący drażnił gardło.

Lody, których gałkę wyceniono na ok. 5 dol., okazały się hitem, jak informuje „Time”.

Źródło: AP, Time, Noizz

Podobne artykuły
InformacjePolska

„Express Wieczorny” powraca! Już jutro w największych miastach Polski rozdamy 1 milion egzemplarzy!

Słynna popołudniówka – Express Wieczorny – powraca! Już jutro, w piątek, w Warszawie i kilku największych miastach Polski rozdamy bezpłatnie 1 milion egzemplarzy specjalnego dodatku do „Gazety Polskiej Codziennie”! Zachęcamy też do…
Zobacz więcej
InformacjeKultura

Pokaz rysunków Józefa Mehoffera. Rzadko się zdarza, by takie prace były darowane muzeom

Dziewięć rysunkowych studiów i portretów Józefa Mehoffera – podarowanych Muzeum Narodowemu w Krakowie przez chrześniaka artysty Wiesława Zadęckiego – będzie można od soboty oglądać w Domu Józefa Mehoffera przy ul. Krupniczej. Dzieła…
Zobacz więcej
InformacjeKościółPolska

Apel o pomoc dla powodzian. Abp Eugeniusz Popowicz zwrócił się do wiernych

W związku z licznymi podtopieniami na Podkarpaciu i na zachodniej Ukrainy metropolita przemysko – warszawski Kościoła grekokatolickiego w Polsce abp Eugeniusz Popowicz zaapelował do wiernych o pomoc dla powodzian. Ofiary na rzecz poszkodowanych…
Zobacz więcej