GospodarkaPolska

Premier Morawiecki: aby przeżyć musimy zlikwidować raje podatkowe i wprowadzić podatek od międzynarodowych korporacji

GOV.pl

Walcząc z epidemią, musimy jednocześnie starać się budować nowy model życia gospodarczego – oto główna teza poniedziałkowego wystąpienia Mateusza Morawieckiego w Sejmie.Podatek cyfrowy, podatek od transakcji finansowych, podatek od międzynarodowych korporacji oraz likwidacja rajów podatkowych – to nowe źródła, z których można by pozyskać środki do walki  z epidemią koronawirusa.

– Jeśli nadal będziemy podchodzili z żelazną dyscypliną do przestrzegania ograniczeń, to będziemy w stanie poradzić sobie z pandemią koronawirusa lepiej od innych krajów – podkreślił Mateusz Morawiecki, podczas wczorajszego wystąpienia w Sejmie.

Kryzys zdrowotny na całym świecie przekształca się obecnie w kryzys gospodarczy – kontynuował. Dlatego Polska tworzy nowe mechanizmy finansowania gospodarki i ochrony zdrowia, które mają dostosować  życie społeczno-gospodarcze do „nowej normalności”. Rząd zaproponował  pakiet działań antykryzysowych, które mają pomóc pracownikom i przedsiębiorcom. A firmy korzystają już z tej pomocy, o czym świadczy ok. 200 tys. wniosków przedsiębiorców ubiegających się o  różne formy wsparcia. Według przewidywań rządu do końca tygodnia liczba  wniosków zwiększy się do 280 tys.

W  Polsce utworzonych zostało 20 szpitali jednoimiennych zajmujących się leczeniem epidemii. Obecnie przeprowadzanych jest dziennie ok. 6-7 tys. testów na obecność koronawirusa, a niedługo będzie to 8-9 tys. Do dyspozycji  służb medycznych 150 tys. testów, a 800 tys. jest zakontraktowanych. Ale to za mało, skonstatował premier.

W walce z koronawirusem potrzebne są także nowe środki w ramach Unii Europejskiej. Środki te można by pozyskać m. in. poprzez wprowadzenie podatku cyfrowego, podatku od transakcji finansowych, podatku od międzynarodowych korporacji oraz likwidację rajów podatkowych. – Raje podatkowe są wielkim ubytkiem środków dla wszystkich krajów, zarówno bogatszych, jak i biedniejszych. To mechanizm, poprzez który bogaci ludzie i bogate firmy rozliczają się m.in. w takich krajach jak Szwajcaria, Liechtenstein czy Cypr. Chcemy, aby świat był bez rajów podatkowych. To wielkie polskie wezwanie, poprzez które chcemy spowodować, aby w budżecie państw i w budżecie Unii Europejskiej były środki na walkę z koronawirusem –  podkreślił premier Morawiecki.

Tadeusz Kościński, minister finansów, w komunikacie zamieszczonym na Twitterze, zwrócił uwagę, że Polska wspiera działania Brukseli, mające na celu walkę z kryzysem wywołanym pandemią koronawirusa, ale też przestrzega, aby ciężar finansowania nie opierał się tylko na budżetach narodowych. Zdaniem ministra finansów, na stole leżą już koncepcje, jak wykorzystać zasoby własne Unii Europejskiej  i one powinny być wykorzystane w pierwszej kolejności, a nie środki pochodzące z krajowych podatków, w tym z naszego budżetu.-  Mam tu na myśli podatek od transakcji finansowych czy podatek cyfrowy. Trzeba najpierw przyjrzeć się tym pieniądzom, policzyć je, a dopiero potem sięgać po środki poszczególnych krajów – zaznaczył Kościński w wypowiedzi dla agencji Reuters.

Podobne artykuły
InformacjeKościółPolska

Apel o pomoc dla powodzian. Abp Eugeniusz Popowicz zwrócił się do wiernych

W związku z licznymi podtopieniami na Podkarpaciu i na zachodniej Ukrainy metropolita przemysko – warszawski Kościoła grekokatolickiego w Polsce abp Eugeniusz Popowicz zaapelował do wiernych o pomoc dla powodzian. Ofiary na rzecz poszkodowanych…
Zobacz więcej
Anty-COVID 19InformacjePolska

Koronawirus nie przeszkodził Polakom. "Udało się zorganizować bezpieczne wybory"

Możemy już stwierdzić, że udało nam się zorganizować bezpieczne wybory. Lokale wyborcze były wyposażone w sprzęt ochrony osobistej, udało się też zapewnić bezpieczny dostęp do lokali, nie było tłumów wewnątrz pomieszczeń – podsumował…
Zobacz więcej
InformacjePolskaZdrowie

Mammobusy ruszyły w trasę po przerwie spowodowanej pandemią

Po przerwie spowodowanej pandemią w trasę ruszyły mammobusy. Kobiety znów mogą skorzystać z finansowanego przez NFZ bezpłatnego badania piersi w mobilnych pracowniach mammograficznych – poinformował w piątek Fundusz. Badanie można również…
Zobacz więcej