Dzieci/Wychowanie

Profesor Czesław Nosal zdradza sposób na skuteczną naukę do egzaminów

Obraz Anastasia Gepp z Pixabay

W poniedziałek 8 czerwca zaczynają się matury, a tydzień później, 16 czerwca, egzaminy ósmoklasistów. Przed młodzieżą kilka dni wytężonej nauki i stresów. Dlatego warto wiedzieć, jak uczyć się efektywnie. –Skuteczne uczenie się zmniejsza wysiłek intelektualny, a jednocześnie ułatwia nabywanie nowych umiejętności – mówi prof. Czesław Nosal, psycholog z Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu.

W jaki sposób przyswajać wiedzę, żeby uzyskiwać oczekiwane rezultaty i poradzić sobie np. na maturze? Trzeba wiedzieć, że mózg działa na podstawie połączonych systemów kodowania informacji: przestrzenno-obrazowego i werbalno-abstrakcyjnego. – Aktywne uczenie się wymaga więc częstej zmiany formy kodowania wiadomości, dlatego najskuteczniej zapamiętujemy tworząc własne mapy znaczeń (tzw. mapy semantyczne) lub stosując rysunki, schematy, tabele oraz indeksy terminów. Takie operowanie materiałem polega na nieustannym zmienianiu gotowych źródeł – mówi profesor Nosal i dodaje, że równie istotne, co proces przyswajania informacji jest ich rozumienie: –Mechaniczne zapamiętywanie podatne jest na zniekształcenia, natomiast gdy rozumiemy materiał, to potrafimy odtworzyć regułę, wzór, czy historię, ponieważ opieramy się na ich sensie – wyjaśnia – Jeśli uczymy się w sposób fotograficzny, ale nie rozumiemy przyswajanych materiałów to każdy błąd będzie nas dezorganizował.

Zanim zaczniemy się uczyć zróbmy sobie plan i ustalmy cel np. dzisiaj nauczę się języka polskiego, powtórzę romantyzm i pozytywizm. Jak mówi profesor Nosal, “dzięki temu z łatwością opracujemy plan nauki, dobierzemy podręczniki i poświęcimy odpowiednią ilość czasu na przygotowanie”. Zwraca też uwagę, że “równie ważna, co zaplanowanie etapów nauki, jest koncentracja. Należy stworzyć taką atmosferę, która zminimalizuje zewnętrzne zakłócenia. Konsolidacja nauczonego materiału w pamięci trwałej zachodzi w czasie snu, dlatego warto także dbać o wypoczynek“.

Psycholodzy podkreślają, że nie będzie dobrych efektów nauki bez odpowiedniej aktywacji i motywacji. Co to jest aktywacja ? – Aktywacja wynika z pobudzenia fizjologicznego, dobrej kondycji psychicznej, wyspania się i braku napięć. Łatwo osłabić aktywację poprzez zbyt wygodną pozycję ciała, wtedy natychmiast stajemy się senni lub nawet zasypiamy. Gdy mózg sygnalizuje, że się nudzi, trzeba go czymś zaciekawić np. poprzez inne zorganizowanie materiału, inny wariant prezentacji materiału czy inne pytania – wyjaśnia pan profesor. Z tworzeniem motywacji jest trudniej, bo dotyczy sensu uczenia się. Powinniśmy to sobie wyjaśnić, zastanowić się nad tym na ile to, czego uczymy się teraz, okaże się przydatne w przyszłości. Jeżeli nie potrafimy zrobić tego sami, możemy porozmawiać na ten temat z rodzicami albo starszymi znajomymi, którzy mają już takie doświadczenia za sobą.

Niestety bywa i tak, że dość szybko (nawet po kilku/kilkunastu minutach) zapominamy przyswojony materiał. – Wynika to z krzywej uczenia się Hermanna Ebbinghausa – mówi Czesław Nosal – Jednak, żeby pokonać te ograniczenia, powinniśmy zastosować się do kilku prostych zasad: wielokrotnie powtarzać, dzielić źródła na spójne części, sprawdzać rozumienie materiału, ale również zadawać pytania, rozwiązywać zadania, a przede wszystkim pamiętać o wypoczynku i minimalizowaniu zakłóceń – kontynuuje profesor. Każdy wie co to oznacza, pierwszym ruchem przed nauka powinno być wyłączenie telefonu komórkowego a najlepiej zostawienie go wyłączonego w innym pomieszczeniu. Specjaliści radzą spróbować choc raz, bowiem każdy kto to robi jest zaskoczony nagłym wzrostem efektywności nauki.

Już starożytni mędrcy mówili, że powtarzanie jest matką wiedzy. Niemal całą psychologię uczenia się kondensuje następująca wskazówka: powtarzaj materiał, zmieniaj rodzaje przyswajania materiału ( raz czytaj cos na głos, raz zapisuj a następnym razem spróbuj to samo powiedzieć własnymi słowami) i koniecznie sprawdzaj swoje rozumienie – nie nauczy się dobrze ten, kto nie rozumie przyswajanego materiału lub chociażby jednego ze słów czy pojęć w zadaniu. Trzeba wtedy pytać, sprawdzać w encyklopedii, słownikach czy internecie. Acha, i nie uczyć się z Wikipedii.

Podobne artykuły
Dzieci/WychowanieInformacje

Co wasze dzieci robią online? To może być niebezpieczne

Nowa Zelandia postanowiła zwiększyć świadomość swoich mieszkańców wtemacie zagrożeń, naktóre wsieci natknąć się mogą młodsi użytkownicy. Kampania zrobiona została jednak ztakim wyczuciem, poczuciem humoru, brakiem…
Zobacz więcej
Dzieci/Wychowanie

Nie matura, lecz chęć szczera zrobi z Ciebie... gwiazdę. Którzy popularni celebryci nie zdali egzaminu dojrzałości

Co roku liczne portale internetowe informują, że znani wszystkim celebryci czy gwiazdy muzyki nie mają matury. Chcąc nie chcąc powstaje wrażenie, że nauka i wiedza są nieważne. Bez tego też można zostać podziwianym przez tłumy. Przy okazji…
Zobacz więcej
Dzieci/Wychowanie

Nie chodzi o to, żeby dzieckiem sterować, ale kształtować w nim silne „ja”, bo musi poradzić sobie w życiu. Rodzicu, przeczytaj koniecznie!

Nie ma idealnych rodziców i wszyscy popełniają jakieś błędy – mówi psycholog, dr Iwona Krosny-Wekselberg. Jak podkreśla, współczesnym rodzicom trudno uniknąć błędów wychowawczych, chociażby z powodu pośpiechu i braku czasu…
Zobacz więcej