GospodarkaPolska

Program 1000 plus. Kolejne rozwiązania, które mają pomóc branży turystycznej wyjść z kryzysu.

Wstrzymanie międzynarodowego ruchu lotniczego oraz zamknięcie granic dla cudzoziemców spowodowała niemal całkowite wygaśnięcie turystyki wyjazdowej w Polsce. Dochody tracą też właściciele hoteli i firm transportowych obsługujących turystów.

W ramach Tarczy Antykryzysowej przygotowano specjalne rozwiązania dla firm turystycznych, zakładające m. in. wydłużenie terminu zwrotu wpłat za niezrealizowane usługi. Dodatkową formą wsparcia mają być bony o wartości 1000 zł, które będzie można wymienić na usługi turystyczne.

– Pracujemy wspólnie z branżą turystyczną nad bonami. Za kilka tygodni przedstawimy założenia przygotowanych rozwiązań. Chcemy wesprzeć Polaków w tym, aby chcieli korzystać z polskiej turystyki – poinformowała na Twitterze Jadwiga Emilewicz, minister rozwoju.

Program 1000 plus realizowany w formie bonów uzupełni pakiet wsparcia, który rząd przygotował w ramach Tarczy Antykryzysowej. Firmy z szeroko rozumianej branży  turystycznej  mogą  skorzystać  z pakietu osłonowego dla przedsiębiorców, który zakłada m. in. ulgi i udogodnienia w płatnościach podatków i składek ZUS; dopłaty do kredytów itp.

Specjalnie dla firm turystycznych przygotowano dodatkowe wsparcie. M.in. przedłużenie terminu zwrotu  wpłat klientów w przypadku niemożności zorganizowania imprezy  z powodu epidemii do 180 dni od rozwiązania umowy. Pakiet pomocowy zakłada też możliwość skorzystania przez klientów z voucherów na realizację wydarzenia turystycznego w ciągu roku od dnia, w którym miała się odbyć impreza odwołana w związku z przeciwdziałaniem COVID-19. Te rozwiązania mają pomóc firmom turystycznym w utrzymaniu płynności finansowej.

Turystyka jest jedną z branż, które najbardziej odczuwają skutki pandemii koronawirusa. Światowa Organizacja Turystyki (UNWTO) szacuje, że łączne straty branży turystycznej z tego powodu sięgną w tym roku 30-50 mld dolarów. Kryzys bardzo mocno dotknął też polskich organizatorów turystyki.

Decyzja o ogłoszeniu stanu zagrożenia epidemicznego i związane z tym czasowe wstrzymanie międzynarodowego ruchu lotniczego oraz zamknięcie granic dla cudzoziemców spowodowała niemal całkowite wygaśnięcie turystyki wyjazdowej. W nie lepszej sytuacji znalazły się firmy specjalizujące się w turystyce przyjazdowej, właściciele hoteli, firm transportowych obsługujących turystów. Według Andrzeja Gut-Mostowego, wiceministra rozwoju, straty polskiej branży turystycznej trzeba będzie liczyć w miliardach zł.

Podobne artykuły
InformacjePolska

"WAŁA DLA PRZYPAŁA!". Janusz "Siara" Rewiński w 13 sekund miażdży Rafała

W sieci pojawił się filmik z Januszem Rewińskim w roli głównej. Na nim: bardzo jasna deklaracja. Choć nazwisko Trzaskowskiego nie pada ani razu, każdy wie, o kogo chodzi… Zobacz filmik! Na filmiku, jaki krąży w sieci, widzimy Janusza…
Zobacz więcej
InformacjePolskaSport

Znakomity fotoreporter kończy 80 lat

W środę 80 lat kończy Jan Rozmarynowski, znakomity fotoreporter sportowy, świadek wielu sukcesów reprezentantów Polski, przyjaciel największych mistrzów. “Ciepło wspominam dawne lata i podróże” – powiedział jubilat. Urodził się 8…
Zobacz więcej
PolskaTurystyka

Remont drogi do Morskiego Oka. Trakt zamknięty od środy

Z powodu remontu od poniedziałku przynajmniej do środy będzie zamknięty popularny szlak do Morskiego Oka. Turyści będą mogli dojść tylko do Wodogrzmotów Mickiewicza i dalej kierować się w stronę Doliny Roztoki. Dojście do Morskiego Oka i zejście…
Zobacz więcej