Gospodarka

Program dla Śląska. Kolejne inwestycje napędzają rozwój regionu i całą gospodarkę

Źródło: TVS

Blisko 23 miliardy złotych – to wartość dotychczas podpisanych umów w ramach Programu dla Śląska. Mimo pandemii nie zatrzymano  inwestycji, a przedsięwzięcia dostosowuje się  do nowej rzeczywistości.

– W ramach Programu dla Śląska realizowanych jest obecnie 116 przedsięwzięć o łącznej wartości 62 miliardów złotych. Najwięcej z tej kwoty zainwestowaliśmy w rozwój i modernizację infrastruktury transportowej – poinformowała  minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak, podczas wczorajszego posiedzenia Rady Wykonawczej do spraw Programu dla Śląska.

Posiedzenie było okazją do podsumowania  wsparcia, z jakiego skorzystało województwo śląskie w ramach Programu Wiedza Edukacja Rozwój (POWER), na rzecz walki ze skutkami społeczno-gospodarczymi pandemii, a także do poinformowania  o nowych projektach realizowanych w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ). – W ramach pieniędzy z POWER zostały wsparte domy pomocy społecznej, dofinansowane wynagrodzenia i koszty prowadzenia działalności gospodarczej oraz dotacje dla osób, które utraciły pracę. Łączna wartość tych działań dla województwa śląskiego to około 173 mln zł – podkreśliła minister Jarosińska-Jedynak.

Województwo śląskie intensywnie wykorzystuje również środki z Programu Infrastruktura i Środowisko. Od grudnia 2019 roku zawarto umowy na 65 projektów z zakresu termomodernizacji budynków wielorodzinnych na łączną kwotę 429 mln zł, z czego 234 mln zł będzie pochodziło z środków unijnych. Natomiast na początku tego roku podpisano umowy na zakup autobusów elektrycznych dla Gliwic i Sosnowca na kwotę 82 mln zł. Dofinansowanie unijnie na ten cel to ponad 56 mln zł .

Podczas posiedzenia poruszono też kwestię przyszłej perspektywy unijnej.  Polska może bardzo dużo zyskać z nowego instrumentu jakim jest Fundusz Odbudowy (The Next Generation EU). Mówi się o kwocie 64 mld euro, a województwo śląskie będzie jednym z największych beneficjentów.

Podobne artykuły
GospodarkaŚwiatTurystyka

Nad Adriatykiem trwa walka o turystów. Włosi zjednoczeni

Włoskie miejscowości na 300-kilometrowym wybrzeżu Adriatyku stworzyły jedną drużynę i razem postanowiły walczyć o turystów. Wspólne zaproszenie dla nich wystosowały regiony Wenecja Euganejska, Emilia-Romania i Friuli- Wenecja Julijska. Z…
Zobacz więcej
GospodarkaInformacjePolska

Morska farma wiatrowa na Bałtyku. Baltica 1 z warunkami przyłączenia do sieci

W polskiej części Morza Bałtyckiego powstaną trzy morskie farmy wiatrowe. Inwestycja jest gigantyczna – po uruchomieniu całości maksymalna moc będzie wynosić nawet 3500 MW! Niedawno poinformowano, że Polskie Sieci Elektroenergetyczne SA wydały…
Zobacz więcej
GospodarkaPolska

Polska "zieloną wyspą" w czasie kryzysu. Przybyło projektów inwestycji zagranicznych

Nastroje inwestorów są najgorsze w historii, inwestycje zagraniczne lecą na łeb na szyję, a u nas projektów przybyło. Wśród krajów, które obroniły się przed COVID-19, mamy ich najwięcej – czytamy w dzisiejszym “Pulsie…
Zobacz więcej