Informacje

Prymas Polski po nowym filmie Sekielskich wydaje ostre oświadczenie. Terlikowski komentuje.

Prymas Polski Wojciech Polak Fot. Filip Blazejowski/Gazeta Polska

Film “Zabawa w chowanego”, który obejrzałem pokazuje, że nie dochowano obowiązujących w Kościele standardów – powiedział w oświadczeniu Prymas Polski abp Wojciech Polak. Zapowiedział, że w związku z informacjami pojawiającymi się w filmie, powiadomi Stolicę Apostolską. Chodzi o zaniedbania biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka.

„Zabawa w chowanego”, czyli nowy film braci Sekielskich o pedofilii pojawił się w sobotę w sieci. To historia trzech chłopców, dziś dorosłych, molestowanych przez lata przez jednego księdza. Był przenoszony do kolejnych parafii, choć o sprawie wiedział biskup. Niezwłocznie obejrzał go prymas abp Wojciech Polak, delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży. W wydanym oświadczeniu podkreślił – „Nie możemy pozwolić na to, by skandaliczne przypadki przekreśliły dobro, które jest w Kościele”.

Abp Polak przyznaje, że “każda prawdopodobna wiadomość o wykorzystaniu seksualnym osoby małoletniej przez księdza, która wpływa do biskupa lub do kurii, musi być w Kościele uznana za zawiadomienie zobowiązujące do wszczęcia dochodzenia kanonicznego oraz do ograniczenia duchownego w czynnościach”. Wyjaśnia, że niedopuszczalne jest przesuwanie podejrzanego księdza do miejsca, w którym może mieć jakikolwiek kontakt z dziećmi, a takie właśnie sytuacje zostały ukazane w wyemitowanym dzisiaj filmie “Zabawa w chowanego”.

Podziękował również osobom pokrzywdzonym, które decydują się opowiedzieć o doznanej krzywdzie. – Apeluję, aby każdy, kto posiada wiedzę o wykorzystaniu seksualnym osoby małoletniej, pamiętał, że jest zobowiązany w sumieniu – i przepisami prawa – do złożenia zawiadomienia. Proszę księży, siostry zakonne, rodziców i wychowawców o to, by nie kierowali się fałszywą logiką troski o Kościół, skutkującą ukrywaniem sprawców przestępstw seksualnych – dodał. 

Historie z filmu nie są prawdą o zdecydowanej większości księży. Nie możemy pozwolić na to, by skandaliczne przypadki przekreśliły dobro, które jest w Kościele. W zdecydowanej większości księża i siostry zakonne to ludzie z powołaniem, sumiennie wypełniający swoje obowiązki. Nie ma wśród duchownych miejsca dla osób wykorzystujących seksualnie małoletnich. Nie ma zgody na ukrywanie ich przestępstw. Ścigamy sprawców również po to, by stanąć po stronie dobrych księży i wraz z nimi pomagać wszystkim wiernym w odkrywaniu Bożej miłości – oświadczył abp. Polak. 

“Czyimi ofiarami będą tak naprawdę kapłani, którzy teraz będą atakowani, ośmieszani? Wielu powie, że Sekielskich, a ja powiem, ze systemu korporacyjnej solidarności, kultury tajemnicy, absolutyzmu władzy biskupów. One nie wyrastają z Ewangelii, ani teologii. Można je zmienić” – napisał na Twitterze katolicki publicysta Tomasz Terlikowski.

Źródło: Episkopat news, Twitter

Podobne artykuły
InformacjeKościółPolska

Apel o pomoc dla powodzian. Abp Eugeniusz Popowicz zwrócił się do wiernych

W związku z licznymi podtopieniami na Podkarpaciu i na zachodniej Ukrainy metropolita przemysko – warszawski Kościoła grekokatolickiego w Polsce abp Eugeniusz Popowicz zaapelował do wiernych o pomoc dla powodzian. Ofiary na rzecz poszkodowanych…
Zobacz więcej
InformacjeŚwiat

Internautki oskarżyły Biebera o molestowanie. Piosenkarz chce 20 mln dolarów zadośćuczynienia

Piosenkarz Justin Bieber zaprzeczył oskarżeniu, jakoby miał molestować seksualnie kobietę w 2014 r., przedstawiając rachunki i inne dowody, które uniemożliwiły mu faktyczne przebywanie w hotelu w Teksasie, w którym rzekomo miał miejsce incydent.
Zobacz więcej
Anty-COVID 19InformacjePolska

Koronawirus nie przeszkodził Polakom. "Udało się zorganizować bezpieczne wybory"

Możemy już stwierdzić, że udało nam się zorganizować bezpieczne wybory. Lokale wyborcze były wyposażone w sprzęt ochrony osobistej, udało się też zapewnić bezpieczny dostęp do lokali, nie było tłumów wewnątrz pomieszczeń – podsumował…
Zobacz więcej