Gospodarka

Przedsiębiorcy złożyli już ponad 2 miliony wniosków o wsparcie z tarczy antykryzysowej

ZUS, Filip Blazejowski/Gazeta Polska

Jak poinformowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki  Społecznej, przedsiębiorcy najczęściej wnioskują o zwolnienie z obowiązku opłacania na trzy miesiące składek ZUS. Takich wniosków złożyli już 1,2 mln. 50,6 tys. wniosków dotyczyło natomiast odroczenia lub rozłożenia składek ZUS.

– Firmom na ochronę miejsc pracy ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych przyznano już 1,2 mld złotych. Najwięcej środków przyznano firmom ze Śląska – 400 mln zł, Dolnego Śląska – 165 mln zł i Podkarpacia – 87,7 mln zł –  poinformowała  Marlena Maląg, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Do powiatowych urzędów pracy złożono też  345,6 tys. wniosków o niskooprocentowaną pożyczkę do 5 tys. zł dla mikroprzedsiębiorców.  Pozytywnie rozpatrzono 96,4 tys. wniosków o pożyczkę na łączną kwotę 482,1 mln zł (w tych wnioskach o pożyczkę ujęto ponad 195 tys. pracowników).

Dzięki zmianom w tarczy antykryzysowej rozszerzony został krąg mikroprzedsiębiorców, którzy są uprawnieni do skorzystania z pożyczki, o podmioty, które nie zatrudniają oraz nigdy nie zatrudniały pracowników.

Z kolei o świadczenie postojowe zawnioskowało już  341 tys. osób samozatrudnionych i prawie 53 tys. zleceniobiorców. Świadczenie postojowe wynosi 80 proc. minimalnego wynagrodzenia, czyli 2080 zł. Do piątku blisko 340 mln zł z tytułu świadczenia postojowego trafiło już na konta samozatrudnionych i zleceniobiorców.

– Te liczby pokazują z jednej strony jak ważne i potrzebne było wprowadzenie tarczy antykryzysowej, a z drugiej strony dowodzą, że poszczególne instrumenty tarczy działają, a pieniądze trafiają na konta zainteresowanych – skomentowała minister Marlena Maląg.

Podobne artykuły
GospodarkaInformacjePolska

Morska farma wiatrowa na Bałtyku. Baltica 1 z warunkami przyłączenia do sieci

W polskiej części Morza Bałtyckiego powstaną trzy morskie farmy wiatrowe. Inwestycja jest gigantyczna – po uruchomieniu całości maksymalna moc będzie wynosić nawet 3500 MW! Niedawno poinformowano, że Polskie Sieci Elektroenergetyczne SA wydały…
Zobacz więcej
GospodarkaPolska

Polska "zieloną wyspą" w czasie kryzysu. Przybyło projektów inwestycji zagranicznych

Nastroje inwestorów są najgorsze w historii, inwestycje zagraniczne lecą na łeb na szyję, a u nas projektów przybyło. Wśród krajów, które obroniły się przed COVID-19, mamy ich najwięcej – czytamy w dzisiejszym “Pulsie…
Zobacz więcej
GospodarkaPolska

Polacy w panice wypłacali gotówkę. NBP pokazał ile

W marcu i kwietniu banki musiały obsłużyć nadzwyczajnie dużą liczbę klientów wypłacających gotówkę. Wszystko przez obawy o utrudniony dostęp do pieniędzy w związku z epidemią koronawirusa. W trzy miesiące do obiegu trafiły aż 54 mld…
Zobacz więcej