KulturaŚwiat

“Przeminęło z wiatrem” rasistowskie. Kuriozum? HBO usuwa film ze swojego serwisu

Przeminęło z wiatrem, plakat z filmu

To nie jest żart! Jeden z najpopularniejszych melodramatów wszechczasów “Przeminęło z wiatrem” zostało usunięte z HBO Max dostępnego od niedawna w USA. Film – według oficjalnego komunikatu – zbudowany jest m.in. na uprzedzeniach etnicznych i rasowych.

“Przeminęło z wiatrem” to jeden z najsłynniejszych filmów w historii światowego kina. Obraz trafił na ekrany w 1939 roku. Dziś jednak wielu się nie podoba i to nie względu na to, jak rozwijały się losy burzliwego związku Scarlett O’Hary i Rheta Butlera. Kultowe znane do dziś kreacje stworzyli w filmie Vivien Leigh oraz Clark Gable.

Sprawę usunięcia “Przeminęło z wiatrem” z oferty tłumaczy cytowany przez światowe media przedstawiciel wytwórni WarnerBros, mówiąc, że “obraz, jako dzieło z dawnych lat jest produktem swoich czasów. To zaś sprawie, że obecne są w nim niektóre uprzedzenia etniczne i rasowe, które na ów czas były powszechne w społeczeństwie amerykańskim”.

“Te rasistowskie wyobrażenia były wtedy błędne i dziś są błędne. Uznaliśmy, że pozostawienie tego tytułu bez wyjaśnienia i potępienia rasizmu byłoby nieodpowiedzialne. To, co przedstawia firm jest sprzeczne sprzeczne z wartościami WarnerMedia, więc powróci on do HBO Max z dyskusją na temat jego historycznego kontekstu i potępieniem rasizmu”.

Wycofanie z obiegu “Przeminęło z wiatrem” jest jak na razie czasowe i jest niewątpliwie związane z sytuacją w Stanach Zjednoczonych. Po zabójstwie George’a Floyda mówi się wprost o konieczności ponownego zrewidowania sposobów komunikacji, tak by był zgodny z duchem tolerancji i trwale przeciwstawiał się jakimkolwiek formom rasizmu, ksenofobii i nietolerancji. 

źródło msn.com

zobacz też

Podobne artykuły
InformacjeKościółŚwiat

Papież apeluje o globalny rozejm

Papież Franciszek zapewnił o swojej bliskości ze wszystkimi dotkniętymi pandemią oraz tymi, którzy doświadczają jej skutków ekonomicznych i socjalnych. Podczas spotkania z wiernymi w Watykanie ponowił też apel o globalne zawieszenie…
Zobacz więcej
KulturaŚwiat

Dwayne „The Rock” Johnson - oto najlepiej opłacana gwiazda na Instagramie

Aktor znany z filmów akcji Dwayne “The Rock” Johnson, jest obecnie najwyżej opłacaną gwiazdą na Instagramie. Za jeden post sponsorowany zgarnia nawet ponad milion dolarów. WedługHopper HQ –firmy zajmującej się…
Zobacz więcej
InformacjeŚwiat

W Mediolanie i Rzymie kwitnie życie nocne. „Biada temu, kto poprosi o założenie maseczki”

W Mediolanie i Rzymie kwitnie życie nocne, podczas którego w tłumie młodzieży rzadkością są maseczki i zachowanie dystansu. Początek lipca, gdy poprawia się sytuacja epidemiologiczna, upływa pod znakiem obaw, jakie skutki przyniesie rozluźnienie…
Zobacz więcej