GospodarkaInformacje

Przemysł chemiczny realizuje nowe inwestycje

fot. materiały prasowe

Należąca do  Grupy Orlen spółka Anwil  zgodnie z planem realizuje we Włocławku budowę trzeciej linii do produkcji nawozów azotowych.

W ramach inwestycji, której budowa rozpoczęła się rok temu, na terenie włocławskiej firmy powstaną nowoczesne instalacje produkcyjne ciągu nawozowego. Inwestycja obejmuje instalację kwasu azotowego i neutralizacji, instalację granulacji oraz infrastrukturę pomocniczą. Wartość strategicznej dla firmy i największej w województwie kujawsko-pomorskim inwestycji, która istotnie wzmocni polską gospodarkę, szacowana jest na ok. 1,3 mld zł. Po realizacji projektu powstanie 100 nowych miejsc pracy, a zysk operacyjny EBITDA włocławskiej spółki może wzrosnąć, według prognoz, o blisko 245 mln zł rocznie.

–  Mam nadzieję że polska gospodarka szybko wróci na ścieżkę rozwoju. Jej siłą napędową są inwestycje realizowane przez rodzime firmy. Anwil, spółka należąca do Grupy Orlen, buduje kolejną linię do produkcji nawozów azotowych, która zwiększy jej możliwości produkcyjne, a co za tym idzie ochroni polski rynek przed napływem nawozów importowanych, głównie ze Wschodu. Inwestycja realizowana we włocławskiej spółce będzie realnym wsparciem dla polskich rolników i wkładem Grupy Orlen w zapewnienie Polsce bezpieczeństwa żywnościowego – powiedział prezydent Andrzej Duda, podczas wczorajszej wizyty  na terenie inwestycji.

– Anwil  jest bardzo ważnym aktywem w Grupie Orlen, a wzmocnienie jego pozycji na europejskim rynku to jeden z naszych priorytetów. Dlatego realizujemy strategiczną, a zarazem jedną z największych pod względem wartości, inwestycję w historii włocławskiej firmy, także od czasu przejęcia w 2012 roku 100 proc. jej akcji przez Orlen. Budowa trzeciej linii do produkcji nawozów azotowych przebiega zgodnie z założonym harmonogramem. To istotne, ponieważ zakres prowadzonych działań jest szeroki i zaangażowanych jest w nie wielu krajowych, a także zagranicznych wykonawców – podkreślił  Daniel Obajtek, prezes zarządu PKN Orlen.

Dzięki inwestycji zdolności produkcyjne Anwilu wzrosną z 966 tys. ton do 1 461 tys. ton rocznie, a portfolio produktowe firmy wzbogaci się o cztery rodzaje nawozów – saletrę grubą, saletrosiarczan amonu, saletrzak z siarką i saletrzak z magnezem o ulepszonych własnościach granuli. Zwiększenie liczby produktów nawozowych zabezpieczy Anwil  na wypadek ewentualnego wprowadzenia w przyszłości zakazu obrotu saletrą amonową w Unii Europejskiej.

Podobne artykuły
Anty-COVID 19InformacjePolska

Zasłanianie nosa i ust. Będą nowe przepisy! Do tego większe kary dla podmiotów gospodarczych

Ministerstwo Zdrowia zapowiada wprowadzenie zmian w prawie dotyczących obowiązku zasłaniania nosa i ust w sklepach czy środkach komunikacji. – Będzie to wprowadzone jako norma prawna – zapowiedział minister zdrowia. Rzecznik resortu dodał z…
Zobacz więcej
Anty-COVID 19InformacjePolska

Koronawirus w Polsce. 399 nowych przypadków, w tym 140 na Śląsku. Zmarło 9 kolejnych osób

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 399 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronwairusem, w tym 140 na Śląsku. Zmarło kolejnych 9 osób. W związku z koronawirusem w szpitalach przebywa 1 607 osób, pod respiratorem – 73…
Zobacz więcej
InformacjeKościółŚwiat

Papież apeluje o globalny rozejm

Papież Franciszek zapewnił o swojej bliskości ze wszystkimi dotkniętymi pandemią oraz tymi, którzy doświadczają jej skutków ekonomicznych i socjalnych. Podczas spotkania z wiernymi w Watykanie ponowił też apel o globalne zawieszenie…
Zobacz więcej