Gospodarka

Przenieś swoją firmę do internetu

ŹRÓDŁO : ADOBE STOCK

Ruszył rządowy projekt „Przenieś swoją firmę do internetu. Zarabiaj na e-handlu”, skierowany głównie do przedsiębiorców z sektora MŚP posiadających sklepy stacjonarne. Ma on zachęcić firmy, które do tej pory nie prowadziły sprzedaży w sieci, do współpracy z platformami sprzedaży internetowej. 

Celem kampanii jest nie tylko zachęcenie do sprzedaży online, ale również zwiększenie świadomości przedsiębiorców o możliwościach rozwoju własnej firmy. Organizatorami przedsięwzięcia są Ministerstwo Rozwoju, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. A partnerami liderzy w branży e-handlu: Allegro, OLX oraz Polski Fundusz Rozwoju. Akcję merytorycznie wspiera też Krakowski Park Technologiczny.

W obecnej sytuacji spowodowanej koronawirusem , kiedy wszyscy musimy stosować się do obostrzeń i #zostaćwdomu, zakupy przez internet stają się skuteczną i przede wszystkim bezpieczną alternatywą. – Dzięki sprzedaży internetowej i pracy kurierów e-przedsiębiorcy mogą dotrzeć do klientów, a korzyści z tego są obopólne. Wiele małych, średnich i dużych firm korzysta już z wielu rozwiązań zawartych w Tarczy Antykryzysowej, przygotowanej przez polski rząd. Pozwalają one ochronić miejsca pracy i zachować płynność finansową. Jednym ze sposobów na przetrwanie kryzysu spowodowanego pandemią koronawirusa może też być przeniesienie swojego biznesu do internetu. Jest to korzystne zarówno dla przedsiębiorcy, który zachowa możliwość sprzedaży swoich produktów, jak i obywatela. Zakupy może zrobić w sposób łatwy, szybki i przede wszystkim bez wychodzenia z domu – wyjaśnia ideę projektu Jadwiga Emilewicz, wicepremier, minister rozwoju. 

Internet daje szanse rozwoju małym firmom 

Celem kampanii „Przenieś swoją firmę do internetu. Zarabiaj na e-handlu” jest nie tylko zachęcenie do sprzedaży online, ale również zwiększenie świadomości przedsiębiorców o możliwościach rozwoju własnej firmy. Organizatorami przedsięwzięcia są Ministerstwo Rozwoju, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. (ARP), a platformy Allegro i OLX przygotowały specjalne pakiety powitalne dla nowych użytkowników biznesowych, zawierające dostęp do specjalnych webinariów oraz dedykowane wsparcie zespołu sprzedażowego.

– Małe i średnie przedsiębiorstwa to bardzo ważny sektor polskiej gospodarki, której właściwe funkcjonowanie w ostatnim czasie zostało istotnie zaburzone. W jej regeneracji może pomóc m.in. wykorzystanie nowych technologii. Kampania zachęcająca przedsiębiorców do przenoszenia do internetu sprzedaży usług i towarów, oferowanych do tej pory przez niewielkie sklepy tylko stacjonarnie, z jednej strony odpowiada potrzebom współczesnych konsumentów, coraz częściej korzystających z rozwiązań e-commerce, a z drugiej daje szansę na rozwój mikro- i małym przedsiębiorstwom – podkreśla Małgorzata Jarosińska-Jedynak, minister funduszy i polityki regionalnej.

Nowe technologie pomogą w przezwyciężeniu kryzysu

Kluczową rolę w kampanii odgrywa Agencja Rozwoju Przemysłu, która stworzyła specjalną stronę internetową poświęconą akcji (https://zarabiaj-online.arp.pl ). Można na niej zapoznać się m.in. z korzyściami prowadzenia sklepu online, poradnikiem od czego zacząć i z jakich narzędzi skorzystać. 

– Idea tego projektu jest prosta. E-commerce to obecnie w Polsce prężnie rozwijający się kanał sprzedaży – z zakupów internetowych korzysta ponad 28 mln Polaków. Chcemy dać szansę małym sklepom, które do tej pory nie istnieją w e-handlu, a mają wszelkie ku temu predyspozycje i mogą w ten sposób zarabiać. Stworzyliśmy poradnik dla osób, które nie wiedzą od czego zacząć. Zaprosiliśmy również do współpracy dwa znane market place’y i liczymy, że z czasem przyłączą się kolejni partnerzy – informuje Paweł Kolczyński, wiceprezes zarządu Agencji Rozwoju Przemysłu S.A.

Kampania objęta jest patronatem Ministerstwa Rozwoju, Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej. a także GovTech Polska. – Nowe technologie od zawsze były uważane za niezbędny element rozwoju dla silnego współczesnego państwa. W obecnej sytuacji, kiedy wszyscy mierzymy się z wyzwaniami, które stawia przed nami pandemia, okazują się bardziej przydatne niż kiedykolwiek dotychczas. Od zawsze wspieramy małe firmy i start-upy – współpracujemy z nimi na co dzień. Nie mogło zabraknąć naszej obecności w projekcie przeznaczonym specjalnie dla nich – podkreśla Justyna Orłowska, pełnomocnik prezesa Rady Ministrów ds. GovTech.

„Artykuł powstał we współpracy z ARP S.A.”

Podobne artykuły
GospodarkaInformacjePolska

Morska farma wiatrowa na Bałtyku. Baltica 1 z warunkami przyłączenia do sieci

W polskiej części Morza Bałtyckiego powstaną trzy morskie farmy wiatrowe. Inwestycja jest gigantyczna – po uruchomieniu całości maksymalna moc będzie wynosić nawet 3500 MW! Niedawno poinformowano, że Polskie Sieci Elektroenergetyczne SA wydały…
Zobacz więcej
GospodarkaPolska

Polska "zieloną wyspą" w czasie kryzysu. Przybyło projektów inwestycji zagranicznych

Nastroje inwestorów są najgorsze w historii, inwestycje zagraniczne lecą na łeb na szyję, a u nas projektów przybyło. Wśród krajów, które obroniły się przed COVID-19, mamy ich najwięcej – czytamy w dzisiejszym “Pulsie…
Zobacz więcej
GospodarkaPolska

Polacy w panice wypłacali gotówkę. NBP pokazał ile

W marcu i kwietniu banki musiały obsłużyć nadzwyczajnie dużą liczbę klientów wypłacających gotówkę. Wszystko przez obawy o utrudniony dostęp do pieniędzy w związku z epidemią koronawirusa. W trzy miesiące do obiegu trafiły aż 54 mld…
Zobacz więcej