GospodarkaPolska

Raty kredytów w dół. Kto zapłaci kilkaset złotych miesięcznie mniej ?

kaba_20180922_013 Copyright: Bartosz Kalich / Gazeta Polska

Rada Polityki Pieniężnej nie zważając na głosy ekonomistów zdecydowała się na kolejne cięcie stóp procentowych. Tym samym główna stawka spadła do rekordowo niskiego poziomu 0,1 proc.

“Niższa aktywność gospodarcza na świecie, w tym w Polsce, wraz z niższymi cenami surowców na rynkach międzynarodowych będą oddziaływały w kierunku dalszego obniżenia inflacji. W efekcie, utrzymuje się ryzyko spadku inflacji poniżej celu inflacyjnego NBP w horyzoncie oddziaływania polityki pieniężnej. Biorąc to pod uwagę Rada zdecydowała o ponownym obniżeniu stóp procentowych NBP” – czytamy w komentarzu.

Dziś Polska jest w gronie państw, które mają najniższe stopy procentowe na świecie. Niższe niż u nas ma na świecie 28 krajów , głównie te 25 państw, które przyjęły euro jako swoją walutę. Są też takie kraje, które utrzymują je poniżej zera: Szwajcaria, Dania i Japonia.

Co oznaczają niskie stopy procentowe? Decyzja Rady Polityki Pieniężnej powinna jeszcze obniżyć raty kredytów ze zmienną stopą procentową, tj. takich, których oprocentowanie zależy od stopy WIBOR. Ta pośrednio uzależniona jest od stopy referencyjnej. Rekordowo niskie stopy mają pomóc gospodarce w czasie kryzysu spowodowanego koronawirusem. Przedsiębiorstwa płacić będą mniejsze raty. Mniejsze raty zapłacą też kredytobiorcy, którzy spłacają raty mieszkaniowe, a kredyt wzięli w złotym.

Z wyliczeń Expandera wynika, że w przypadku kredytu hipotecznego zaciągniętego w styczniu tego roku na 350 tys. zł i 25 lat przy marży 2,1 proc. – rata w lutym wnosiła 1811 zł, a teraz już tylko 1551 zł.

Przy wyższej kwocie kredytu ta różnica w racie na korzyść kredytobiorcy jest dużo większa, bo w przypadku analogicznego kredytu, ale na kwotę 600 tys. zł – w lutym rata wynosiła 3104 zł, a w wyniku obniżek stóp spadła do 2660 zł. Jak widać ostatnie obniżki stóp oznaczają, że w domowych budżetach zostaje kilkaset złotych.

Niezadowoleni z decyzji RPP będą frankowicze. W ich przypadku ważne nie są polskie stopy procentowe, ale kurs złotego względem franka. A ten po obniżkach stóp zwykle spada.

Nie mogą cieszyć się z obniżki stóp procentowych także ci, którzy posiadają oszczędności w banku. W tej chwili ich rentowność niebezpiecznie zbliży się do tej, którą mamy trzymając pieniądze w skarpecie.

Notowania złotego względem franka rosły w czwartek do poziomu 4,14 zł, czyli o 0,5 proc., jednak po decyzji RPP znowu zbliżyły się do 4,16 zł. W ciągu dwóch ostatnich tygodni zloty umocnił się względem franka o 4,1 proc. na fali poprawy nastrojów i spadku obaw o skalę kryzysu spowodowanego koronawirusem.

“NBP będzie także nadal prowadził operacje zakupu skarbowych papierów wartościowych oraz dłużnych papierów wartościowych gwarantowanych przez Skarb Państwa na rynku wtórnym w ramach strukturalnych operacji otwartego rynku. Terminy oraz skala prowadzonych operacji będą uzależnione od warunków rynkowych” – podano w komunikacie.

Oznacza to, że NBP będzie wspierać państwo w zwiększaniu długu, który jest niezbędny do sfinansowania tarcz antykryzysowych.

źródło money.pl

Podobne artykuły
Anty-COVID 19InformacjePolska

Zasłanianie nosa i ust. Będą nowe przepisy! Do tego większe kary dla podmiotów gospodarczych

Ministerstwo Zdrowia zapowiada wprowadzenie zmian w prawie dotyczących obowiązku zasłaniania nosa i ust w sklepach czy środkach komunikacji. – Będzie to wprowadzone jako norma prawna – zapowiedział minister zdrowia. Rzecznik resortu dodał z…
Zobacz więcej
Anty-COVID 19InformacjePolska

Koronawirus w Polsce. 399 nowych przypadków, w tym 140 na Śląsku. Zmarło 9 kolejnych osób

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 399 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronwairusem, w tym 140 na Śląsku. Zmarło kolejnych 9 osób. W związku z koronawirusem w szpitalach przebywa 1 607 osób, pod respiratorem – 73…
Zobacz więcej
KościółPolska

W piątek rozpocznie się pierwsza sesja 4. Kongresu "Europa Christi - Mundus Christi"

Od 17 do 19 lipca w Wigrach odbędzie się pierwsza w tym roku sesja 4. Kongresu Ruchu “Europa Christi-Mundus Christi”. W tym roku, w kongresie będzie można uczestniczyć zdalnie, a relacja z niego będzie transmitowana w sieci na portalu…
Zobacz więcej