GospodarkaInformacje

Tarcza Antykryzysowa działa. Polska na drugim miejscu z najniższym bezrobociem w Unii Europejskiej.

UE, Wikipedia

Podejmowane działania w  ramach rządowej Tarcza Antykryzysowej pozytywnie wpływają na sytuację  na polskim  rynku  pracy. Liczba ofert pracy zgłoszonych przez pracodawców do urzędów pracy w maju  była o prawie 25 proc. wyższa niż w kwietniu. A  liczba aktywnych działalności gospodarczych jest nawet wyższa niż przed pandemią. Dobrze sytuację w Polsce ocenia Eurostat, według którego Polska jest na drugim miejscu z najniższym bezrobociem w krajach Unii Europejskiej.

Według danych resortu rodziny, pracy i polityki społecznej, liczba wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej zgłoszonych przez pracodawców do urzędów pracy w maju wyniosła  72,2 tys. i była o 14 tys., czyli o 24 proc.  wyższa niż w kwietniu. – Wzrost liczby ofert w maju  miał miejsce we wszystkich województwach. W obecnej sytuacji na rynku pracy jest to niewątpliwie optymistyczny prognostyk na przyszłość. Dodatkowo mimo panującej epidemii są branże, w których brakuje rąk do pracy i firmy, które prowadzą rekrutacje – komentuje  Marlena Maląg,  minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Najwięcej ofert zgłoszonych do urzędów pracy  w maju  przeznaczonych było dla pomocniczych robotników w przemyśle przetwórczym, robotników wykonujących prace proste w przemyśle, pakowaczy ręcznych, magazynierów, robotników gospodarczych, pomocniczych robotników budowlanych, robotników magazynowych, pracowników zajmujących się sprzątaniem czy sprzedawców. Jeszcze lepsze wyniki pokazuje raport firmy Grant Thornton, z którego wynika, że liczba nowych ofert pracy w maju  była w Polsce o 37,7 proc. wyższa niż w kwietniu.

Z kolei  dane z rejestru CEIDG  z początku czerwca  pokazują, że mamy obecnie 2,48 mln aktywnych działalności gospodarczych. To o ok. 2 tys. więcej niż 11 marca, czyli w dniu ogłoszenia w Polsce stanu epidemicznego związanego z COVID-19. Co ciekawe, aktualny stan aktywnych działalności gospodarczych jest wyższy również od tego z początku 2020 r., kiedy własną działalność gospodarczą prowadziło 2,46 mln firm. – To bardzo dobre wieści, które pokazują, że polscy przedsiębiorcy odnajdują się w nowej rzeczywistości, a nasza gospodarka zaczyna stopniowo wychodzić na prostą – podkreśla  minister Marlena Maląg.

Również  najnowsze (kwietniowe) dane Eurostatu pokazują stabilną sytuację na rynku pracy w Polsce. Stopa bezrobocia wyniosła 2,9 proc., tyle samo co w marcu.  Był to po Czechach (2,1 proc.) drugi najlepszy wynik wśród krajów Unii Europejskiej. W tym czasie średnia stopa bezrobocia dla krajów unijnych wzrosła z 6,4 proc. w marcu do 6,6 proc. w kwietniu.

– Duże znaczenie dla dobrej i stabilnej sytuacji na runku pracy ma wsparcie dla przedsiębiorców w ramach obu tarcz – antykryzysowej i finansowej. To już w sumie 73,5 mld zł.  Każdego dnia mamy dowody na to, jak ważne było szybkie uruchomienie tarczy antykryzysowej, która obejmuje dofinansowanie do wynagrodzeń, pożyczki dla mikroprzedsiębiorców, zwolnienia ze składek i świadczenie postojowe. Tarcza Antykryzysowa to obecnie wsparcie liczone już  dziesiątkach miliardów złotych. W ciągu niewiele ponad dwóch miesięcy w ramach różnorodnych instrumentów przekazaliśmy przedsiębiorcom ok. 22,1 mld zł z samej tarczy antykryzysowej – wylicza minister Marlena Maląg.

Jak wynika z szacunków resortu rodziny, pracy i polityki społecznej, stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w końcu maja  6 proc. i w porównaniu do kwietnia  wzrosła o 0,2 pkt proc. To mniejszy wzrost niż w kwietniu – wówczas stopa bezrobocia wzrosła do 5,8 proc. z 5,4 proc. w marcu.

Podobne artykuły
Anty-COVID 19InformacjePolska

Zasłanianie nosa i ust. Będą nowe przepisy! Do tego większe kary dla podmiotów gospodarczych

Ministerstwo Zdrowia zapowiada wprowadzenie zmian w prawie dotyczących obowiązku zasłaniania nosa i ust w sklepach czy środkach komunikacji. – Będzie to wprowadzone jako norma prawna – zapowiedział minister zdrowia. Rzecznik resortu dodał z…
Zobacz więcej
Anty-COVID 19InformacjePolska

Koronawirus w Polsce. 399 nowych przypadków, w tym 140 na Śląsku. Zmarło 9 kolejnych osób

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 399 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronwairusem, w tym 140 na Śląsku. Zmarło kolejnych 9 osób. W związku z koronawirusem w szpitalach przebywa 1 607 osób, pod respiratorem – 73…
Zobacz więcej
InformacjeKościółŚwiat

Papież apeluje o globalny rozejm

Papież Franciszek zapewnił o swojej bliskości ze wszystkimi dotkniętymi pandemią oraz tymi, którzy doświadczają jej skutków ekonomicznych i socjalnych. Podczas spotkania z wiernymi w Watykanie ponowił też apel o globalne zawieszenie…
Zobacz więcej