ŚwiatZdrowie

Restrykcje i kwarantanny uratowały życie milionom ludzi. Potwierdzają to niezależne badania naukowców

SOR, oddzial zakazny z pacjentami podejrzanymi o COVID-19 Fot. Filip Blazejowski/Gazeta Polska

Narzekaliśmy na restrykcje, ograniczenia, kwarantanny czy chodzenie w maseczkach. Tymczasem okazuje się, że były one zbawienne dla ludzkości. Dwa niezależne zespoły naukowców opublikowały badania, z których wynika, że wprowadzenie ograniczeń związanych z pandemią koronawirusa mogło uratować miliony ludzi. Czy decyzje o lockdown’ie uratowały ludzkość?

Badania naukowców z Imperial College London i Uniwersytetu Kalifornijskiego opublikowano w czasopiśmie “Nature”. Brytyjski zespół oceniał wpływ restrykcji na pandemię koronawirusa w 11 europejskich krajach – Austrii, Belgii, Danii, Francji, Niemczech, Włoszech, Norwegii, Hiszpanii, Szwecji, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii.

Naukowcy stworzyli model, aby ocenić, ile zgonów miałoby miejsce, gdyby nie doszło do lockdownu. Oszacowali, że do 4 maja z powodu covid – 19 zmarłoby w tych krajach 3,2 miliony ludzi. Dzięki wprowadzeniu restrykcji stwierdzono 130 tys. zgonów. Oznacza to, że decyzje władz uratowały ponad 3,1 miliona ludzi, w tym 690 tys. we Francji, 630 tys. we Włoszech i 470 tys. w Wielkiej Brytanii.

Co ciekawe, do podobnych wniosków doszli niezależnie naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley. W swoim badaniu przeanalizowali wpływ restrykcji na pandemię w Chinach, Korei Południowej, Iranie, Francji i Stanach Zjednoczonych. Zgodnie z ich raportem, blokada zapobiegła 530 milionom zakażeń w tych krajach.

“Ostatnie kilka miesięcy było wyjątkowo trudne, ale dzięki naszym indywidualnym poświęceniom ludzie na całym świecie przyczynili się do jednego z największych zbiorowych osiągnięć ludzkości. Nie sądzę, aby jakakolwiek inne ludzkie działanie uratowało tak wiele istnień w tak krótkim czasie. Przebywanie w domu i odwoływanie wydarzeń wiązało się z ogromnymi kosztami osobistymi, ale dane pokazują, że każdy dzień robił ogromną różnicę. Korzystając z nauki i współpracując, zmieniliśmy bieg historii” – skomentował główny autor badania Solomon Hsiang z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley.

źródła: Nature, o2

Podobne artykuły
InformacjeKościółŚwiat

Papież apeluje o globalny rozejm

Papież Franciszek zapewnił o swojej bliskości ze wszystkimi dotkniętymi pandemią oraz tymi, którzy doświadczają jej skutków ekonomicznych i socjalnych. Podczas spotkania z wiernymi w Watykanie ponowił też apel o globalne zawieszenie…
Zobacz więcej
KulturaŚwiat

Dwayne „The Rock” Johnson - oto najlepiej opłacana gwiazda na Instagramie

Aktor znany z filmów akcji Dwayne “The Rock” Johnson, jest obecnie najwyżej opłacaną gwiazdą na Instagramie. Za jeden post sponsorowany zgarnia nawet ponad milion dolarów. WedługHopper HQ –firmy zajmującej się…
Zobacz więcej
InformacjeŚwiat

W Mediolanie i Rzymie kwitnie życie nocne. „Biada temu, kto poprosi o założenie maseczki”

W Mediolanie i Rzymie kwitnie życie nocne, podczas którego w tłumie młodzieży rzadkością są maseczki i zachowanie dystansu. Początek lipca, gdy poprawia się sytuacja epidemiologiczna, upływa pod znakiem obaw, jakie skutki przyniesie rozluźnienie…
Zobacz więcej