GospodarkaInformacje

Rocznica Gwiezdnych Wojen. Polski satelita na orbicie.

satelita, wikipedia

Dawno, dawno temu…dokładnie 43 lata temu, 25 maja na ekrany kin weszły Gwiezdne Wojny. W 1977 roku część trzecia, która pojawiła się na ekranach jako pierwsza, nie miała jeszcze podtytuły “Nowa nadzieja”. Jednak przygody Luke’a Skywalkera, Hana Solo i walczącego z nimi imperium zła utożsamianego z Lordem Vaderem tak wciągnęły publiczność, że nowe odsłony świata Gwiezdnych Wojen powstają do dziś. W rocznicę premiery tej kosmicznej opowieści dociera do nas wiadomość, że polski przemysł kosmiczny przygotowuje się do wystrzelenia własnego satelity na orbitę.

Rynek kosmiczny na świecie rozwija się bardzo dynamicznie, a technologie tanieją i stają się coraz bardziej dostępne. To oznacza, że zapowiedzi są jak najbardziej realne.- Za ok. trzy lata chcemy wystrzelić satelitę stworzonego przez nas przy udziale polskich firm – powiedział wiceprezes Exatela Rafał Magryś. Wskazał, że w projekcie obok celu komercyjnego chodzi także o rozbudowę polskiego sektora kosmicznego. Na razie rodzime firmy działają przeważnie jako podwykonawcy międzynarodowych podmiotów gospodarczych.

Jednak ambicje są większe. Polska – w przeciwieństwie do większości porównywalnych krajów – nie ma własnego satelity. I to mimo że nasz przemysł kosmiczny ma się całkiem dobrze. Na rynku działa co najmniej kilkadziesiąt firm.

– Obszar związany z telekomunikacją jest jedną z podstaw działań Exatela, który jest firmą państwową i działa na rzecz budowy polskiej cybersuwerenności. Działalność w przestrzeni kosmicznej ma nam ułatwić kooperacja.  
Exatel ma być kimś w rodzaju koordynatora. Firma chce się oprzeć na innych rodzimych firmach prywatnych i instytucjach. Stworzyć swoisty ekosystem firm, które będą ze sobą współpracowały. Nie mamy ambicji wytworzyć wszystkiego sami – zajmiemy się łącznością czy szyfrowaniem. Budowę silnika czy baterii słonecznych zlecimy partnerom – opisywał Magryś. 

– Jesteśmy realistami – na początku nie celujemy w najdroższe satelity telekomunikacyjne. Jesteśmy zwolennikami zasady małych kroków. Chcemy zacząć od niewielkich satelit, które łatwo wyprodukować nawet przy użyciu technologii druku 3D. Doświadczenia i zyski z tego projektu posłużą do realizacji kolejnych, już większych urządzeń. Nasze wstępne kalkulacje biznesowe pokazują, że to wszystko zepnie się też komercyjnie – powiedział wiceprezes Exatela. 

Wskazał, że choć istnieją już na świecie firmy, które produkują małe satelity niemal z taśmy jak samochody, to rynek satelitarny mocno ewoluuje. Jest dużo miejsca na wprowadzanie nowych rozwiązań. 

– Nie ma tu mowy o chałupnictwie, bo polskie firmy reprezentują światowy poziom. W niektórych zagadnieniach jesteśmy wręcz w czołówce jak np. w dziedzinie kwantowej technologii szyfrowania. To zapewni, że poszczególne elementy złożą się w nowoczesną całość i z niskimi kosztami.

Niech moc będzie z nami! Czekamy na polskiego satelitę.

źródła: materiały własne, tvpinfo

Podobne artykuły
InformacjePolska

"WAŁA DLA PRZYPAŁA!". Janusz "Siara" Rewiński w 13 sekund miażdży Rafała

W sieci pojawił się filmik z Januszem Rewińskim w roli głównej. Na nim: bardzo jasna deklaracja. Choć nazwisko Trzaskowskiego nie pada ani razu, każdy wie, o kogo chodzi… Zobacz filmik! Na filmiku, jaki krąży w sieci, widzimy Janusza…
Zobacz więcej
InformacjePolskaSport

Znakomity fotoreporter kończy 80 lat

W środę 80 lat kończy Jan Rozmarynowski, znakomity fotoreporter sportowy, świadek wielu sukcesów reprezentantów Polski, przyjaciel największych mistrzów. “Ciepło wspominam dawne lata i podróże” – powiedział jubilat. Urodził się 8…
Zobacz więcej
InformacjeKościółPolskaRozwój

Odnowią zabytkowe kapliczki

Samorząd Małopolski przeznaczył 500 tys. zł z tegorocznego budżetu województwa na dofinansowanie renowacji przydrożnych kapliczek. Dzięki tym środkom uda się uratować 46 kapliczek, przydrożnych krzyży czy figur świętych usytuowanych w całym…
Zobacz więcej