Polska

Rodzi się Homo Separatus – człowiek oddzielony od innych i poruszający się w cyfrowej rzeczywistości.

Fot. Filip Blazejowski/Gazeta Polska

Nie wierzymy w skuteczność maseczek, coraz rzadziej przestrzegamy rządowych ograniczeń i w obecnej sytuacji tym bardziej doceniamy kontakt z naturą – wynika z kolejnego wyjątkowego badania nastrojów Polaków w czasie pandemii koronawirusa przeprowadzonego przez firmy NEUROHM i Brad Consulting.

“Nasze cotygodniowe badania są świadkiem narodzin Homo Separatus – człowieka oddzielonego od innych i poruszającego się w cyfrowej rzeczywistości. Pracuje zdalnie, robi zakupy on-line, utrzymuje fizyczny dystans, ale chętnie wchodzi w interakcje z przyjaciółmi i sąsiadami… przez internet. Znak rozpoznawczy – nosi maseczkę” – informuje Onet, który zlecił badania. Zostały one przeprowadzone już ósmy raz, robione są co tydzień.

Coraz mniej Polaków przykłada się do przestrzegania obostrzeń. W przeciągu tygodnia liczba osób przestrzegających rządowych zaleceń zmniejszyła się o 10 punktów procentowych (pp) – co jest największą różnicą w stosunku do ostatniego badania. Co więcej, w porównaniu z końcem marca odsetek przestrzegających rządowych zaleceń spadł blisko o 30 pp!

Podobnie rzecz ma się z pozostawaniem w domu. W pierwszym badaniu aż 64 proc. z pewnością przyznawało, że stara się nie wychodzić z domu. Dzisiaj jest to jedynie 37 proc. 34 proc. Polaków jest sceptycznie nastawiona do noszenia maseczek. Zaledwie 16 proc. wierzy, że zakładając maseczkę, chroni mijanych na ulicy rodaków przed potencjalnym zakażeniem.

Zamknięty w domach Homo Separatus marzy o odpoczynku na łonie natury. 62 proc. badanych deklaruje, że w obecnej sytuacji bardziej niż zwykle docenia kontakt z naturą, przy czym 40 proc. wyraża to zdanie z pewnością.

Homo Separatus cechuje się szybką adaptacją do nowych warunków i spokojną zgodą na zmiany. 29 proc. z nas jest przekonana, że zmiana stylu życia będzie konieczna, a 60 proc. zdecydowanie wierzy, że musimy się nauczyć wspólnego istnienia z koronawirusem bowiem ten zostanie z nami na dłużej.

Źródło: Onet

Podobne artykuły
InformacjePolska

„Express Wieczorny” powraca! Już jutro w największych miastach Polski rozdamy 1 milion egzemplarzy!

Słynna popołudniówka – Express Wieczorny – powraca! Już jutro, w piątek, w Warszawie i kilku największych miastach Polski rozdamy bezpłatnie 1 milion egzemplarzy specjalnego dodatku do „Gazety Polskiej Codziennie”! Zachęcamy też do…
Zobacz więcej
InformacjeKościółPolska

Apel o pomoc dla powodzian. Abp Eugeniusz Popowicz zwrócił się do wiernych

W związku z licznymi podtopieniami na Podkarpaciu i na zachodniej Ukrainy metropolita przemysko – warszawski Kościoła grekokatolickiego w Polsce abp Eugeniusz Popowicz zaapelował do wiernych o pomoc dla powodzian. Ofiary na rzecz poszkodowanych…
Zobacz więcej
Anty-COVID 19InformacjePolska

Koronawirus nie przeszkodził Polakom. "Udało się zorganizować bezpieczne wybory"

Możemy już stwierdzić, że udało nam się zorganizować bezpieczne wybory. Lokale wyborcze były wyposażone w sprzęt ochrony osobistej, udało się też zapewnić bezpieczny dostęp do lokali, nie było tłumów wewnątrz pomieszczeń – podsumował…
Zobacz więcej