InformacjeŚwiat

Rosja na drugim miejscu na świecie pod względem liczby zachorowań na Covid-19. Rzecznik Putina zarażony.

Moskwa, Plac Czerwony

Rosja potwierdziła, że w kraju stwierdzono już ponad 232 000 przypadków koronawirusa. To drugie państwo na świecie, po USA, pod względem liczby zachorowań.

W ciągu ostatnich 24 godzin Rosja poinformowała o 10 899 nowych zakażeniach, dziesiąty dzień z rzędu liczba ta przekroczyła 10 tys.

Wśród zarażonych jest rzecznik prezydenta Władimira Putina Dmitrij Pieskow. Jest to już drugi wysoko postawiony urzędnik, u którego wykryto chorobę. Wcześniej informowano o przypadku Covid-19 u premiera Michaiła Miszustina. Koronawirusa wykryto także u dwojga ministrów gabinetu Miszustina: szefa resortu budownictwa Władimira Jakuszewa i minister kultury Olgi Lubimowej. Pieskow pod koniec marca przyznał, że zachorował jeden z pracowników administracji prezydenta, niemniej zapewnił, że osoba ta nie kontaktowała się z Putinem.

Paradoksalnie prezydent Putin złagodził właśnie blokadę kraju. Pracownicy fabryki i robotnicy budowlani wrócili do pracy we wtorek, choć prezydent dał regionom swobodę ustanawiania ograniczeń w zależności od lokalnych przypadków i ognisk choroby.

Epicentrum choroby nadal jest Moskwa, w której stwierdzono ponad połowę przypadków w kraju i ponad połowę łącznej liczby ofiar śmiertelnych. W ubiegłym tygodniu burmistrz Siergiej Sobyanin przedłużył blokadę stolicy do 31 maja. Chociaż pracownicy budowlani i przemysłowi muszą teraz wrócić do pracy to mają obowiązek nosić maski i rękawiczki w sklepach i transporcie publicznym. Mieszkańcy nadal nie mogą wyjść z domu, chyba że robią zakupy, pracują lub wyprowadzają psa.

Pomimo dużej liczby potwierdzonych przypadków zarażenia koronawirusem, liczba ofiar śmiertelnych w Rosji wynosi zaledwie 2116. Urzędnicy rządowi twierdzą, że za tak niski wskaźnik śmiertelności jest odpowiedzialny program masowych testów w tym kraju, ale wielu uważa, że ​​liczba ta jest w rzeczywistości znacznie wyższa.

Źródło: BBC News

Podobne artykuły
Anty-COVID 19InformacjePolska

Zasłanianie nosa i ust. Będą nowe przepisy! Do tego większe kary dla podmiotów gospodarczych

Ministerstwo Zdrowia zapowiada wprowadzenie zmian w prawie dotyczących obowiązku zasłaniania nosa i ust w sklepach czy środkach komunikacji. – Będzie to wprowadzone jako norma prawna – zapowiedział minister zdrowia. Rzecznik resortu dodał z…
Zobacz więcej
Anty-COVID 19InformacjePolska

Koronawirus w Polsce. 399 nowych przypadków, w tym 140 na Śląsku. Zmarło 9 kolejnych osób

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 399 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronwairusem, w tym 140 na Śląsku. Zmarło kolejnych 9 osób. W związku z koronawirusem w szpitalach przebywa 1 607 osób, pod respiratorem – 73…
Zobacz więcej
InformacjeKościółŚwiat

Papież apeluje o globalny rozejm

Papież Franciszek zapewnił o swojej bliskości ze wszystkimi dotkniętymi pandemią oraz tymi, którzy doświadczają jej skutków ekonomicznych i socjalnych. Podczas spotkania z wiernymi w Watykanie ponowił też apel o globalne zawieszenie…
Zobacz więcej